Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Egy kémiai elem képletéből...

Egy kémiai elem képletéből hogy lehet megállapítani, hogy az adott elemnek milyen lesz a halmazállapota (vagy inkább mely hőmérsékleti határok között változik)?

Figyelt kérdés
Pl vegyük a H2O-t (vizet). Mindenki tudja, hogy folyadék, de ha egy olyan embernek mutatnánk, aki mondjuk nagyon ért a kémiához, de még nem tudja, hogy mi az a H2O (tudom ilyen nem létezik, de csak képzeljük el), akkor a képletből (mondjuk a H2O-t alkotó atomok fajtája és száma alapján) meg tudja-e állapítani, hogy ez a H2O szobahőmérsékleten, normál légnyomáson folyékony lesz-e, vagy szilárd, vagy gáznemű, illetve mely hőmérsékleten vált szilárdra, gázneműre?
2014. dec. 20. 12:56
 1/3 anonim ***** válasza:

Nem nagyon.

Az egyetlen mérvadó, hogy milyen másodrendű kötőerő van közöttük. De ez sem feltétlen jelenti azt, hogy adott körülmények között folyadék vagy szilárd lenne az anyag, max. annyit, hogy magasabb a forráspontja.

Pl. ha nem hallott valaki soha a brómról és tudja, hogy molekulatömege ennyi meg ennyi, ilyen erős indukált dipól kölcsönhatás jön létre, max sejtheti, hogy folyadék vagy szilárd és nem gáz. De rájönni szerintem nem lehet.

2014. dec. 20. 13:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 Silber ***** válasza:

1.: A víz nem elem, hanem vegyület. Az elemek vegyjele önkényesen választott (tehát a He lehetett volna Zp is), a tulajdonságaira maximum az atommag összetételéből, és az elektronfelhő felépítéséből lehet következtetni szimulációk segítségével.

2.: Adott vegyületek tulajdonságainak becslésére léteznek különféle eljárások, ezek az ún. műszaki termodinamika tárgyát képezik. Szerves vegyületek tulajdonságainak (kritikus térfogat, nyomás- és hőmérséklet, acentrikus faktor, olvadás- és forráspont, hőkapacitás, gőznyomás, stb.) becslésére elég sok módszer alkalmazható, pl. Joback csoportadalékos módszere, de sokkal pontosabb eredményt adnak manapság már a UNIFAC, vagy UNIQUAC eljárások.


Egy társammal annó készítettünk gyorsan egy excelt amely ugyan hiányosságokat és hibákat tartalmaz, de nagyrészt használható:

[link]

2014. dec. 20. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim válasza:
Egy kémiai elemnek vegyjele van, nem képlete.
2015. ápr. 5. 21:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!