Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mekkora hőfokon bomlik hidrogé...

Mekkora hőfokon bomlik hidrogénre és oxigénre a vízgőz?

Figyelt kérdés

Pl van egy liternyi vizünk, amit egy zárt hordóba öntünk, és elkezdjük melegíteni. Akkor hány °C fokra kell melegítenünk a hordót (és benne a vízgőzt), hogy az a vízgőz felbomoljon oxigénre és hidrogénre? És maga a felbomlás mitől következne be? Egy vízmolekula belső energiájának növekedése miatt miért szakadna el egymástól a hidrogén és az oxigén atom(ok)? És hogyan lehet ezt kiszámolni, esetleg van valamilyen azonosság rá, hogy minél kisebb az adott molekulát alkotó atomok tömege (tömegszáma), annál kevesebb elektron vesz részt a kötésben, és annál hamarabb esik szét melegítés hatására az adott molekula?


Köszönöm a válaszokat.


2014. dec. 13. 22:33
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

1.)~ 900C fok

2.) A termikus mozgás közben a vízmolekulák olyan sebességgel ütköznek hogy már az ütközés nem rugalmas hanem az ütközés szétszakítja a vízmolekulákat.

3.) Ez nem ilyen egyszerű a kötésbe csak a külső elektronhéjon levő elektronokból vesznek részt és a magtöltés is szerepet kap

Inkább a kötési energiát kell figyelembe venni amit táblázatokból lehet kikeresni.

2014. dec. 13. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

"A termikus mozgás közben a vízmolekulák olyan sebességgel ütköznek hogy már az ütközés nem rugalmas hanem az ütközés szétszakítja a vízmolekulákat."


És amennyiben maga a tér olyan nagy (vagy annyira kevés benne a molekula), hogy szinte esélytelen, hogy összetalálkozzanak, akkor elméletileg 9000 fokra is melegíthetnénk, mégsem szakadnának szét, mivel nem ütköznének egymással? (bár ez esetben még ütközhetnek az edény falával)


Illetve ezeknek a gyorsan mozgó molekuláknak a sebessége nem akkora, hogy roncsoló hatást okozzanak egy embernek, azaz ezt ugye még nem lehet megfeleltetni egy kisebb radioaktív sugárzásnak? (a nagy sebességű molekulák miatt, hiszen ha egymást képesek szétszedni, talán egy emberben is kisebb károkat okozhatnak molekuláris szinten, nagy mennyiségben pedig az alfa részecskékhez hasonló károkat okozhatnak, gondolom én)

2014. dec. 13. 23:00
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

1. Úgy van.

2. Egy alfa vagy béta sugárzás szerintem egy pár nagyság rendel nagyobb energiát képvisel.

2014. dec. 13. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 Silber ***** válasza:
100%
900 fok még nem elegendő a termikus disszociációhoz. Ha ez igaz lenne, akkor a világ összes olefingyára már a levegőbe repült volna. Tornásszuk fel 1800-2000°C-ra.
2014. dec. 13. 23:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!