A repülőből készített fényképeknek miért van kékes árnyalata?
Ugyebár a légréteg miatt lehet, bár a légréteg pont hogy a kék színt szűri ki legjobban. Lásd naplemente, ahol a Nap vörösnek látszik, mert azt szűri ki a legkevésbé. Akkor miért kékesek mégis a magasban (néhány km) készült fényképek? Természetesen ilyenkor a repülőből nem az eget, hanem a földfelszínt fényképezik. Tehát úgy értve kékes, hogy magának a városoknak, szántóknak is enyhén kékes árnyalata van. Miért?
Illetve azt se nagyon értem, miért látjuk kéknek az égboltot napközben, amikor ugyancsak vastag légrétegen halad keresztül a fény, és a kék színt ki kéne szűrnie, és vörösnek látszódnia az égboltnak. Mégsem ez történik.
A válaszokat köszönöm.
"Ugyebár a légréteg miatt lehet, bár a légréteg pont hogy a kék színt szűri ki legjobban."
A légréteg nem kiszűri hanem szórja a fényt, minél rövidebb hullámhosszú, annál jobban. Naplementekor az ég alja azért vörös, mert a vastag légrétegen áthaladva majdnem az összes rövidebb hullámhosszú sugár (így a kék is) kiszóródik, csak a vörös marad meg. Ugyanakkor az ég éppen azért lesz kék, mert a másfele tartó sugarakból a kék szóródni fognak a légkörben, szemben a vörössel. Ugyanezért lesz kékes színű a repülőből látott kép. A levegőben szóródnak a fénysugarak, így minél vastagabb légrétegen nézünk keresztül, annál több kék fény fog a szemünkbe jutni a szóródás miatt.
A jelenség neve egyébként Rayleigh-szóródás és semmi köze nincs az oxigén színéhez.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!