Egyszerű kémiai fogalmakhoz felvilágosítás?
Idézek szövegeket, és a szövegek alá írom majd a kérdésem.
"A kémiai elemeket és atomjaikat vegyjellel jelöljük."
Kémiai elemeknek hogyan lehetnek atomjaik? A kémiai elemek kifejezést nem magukra az atomokra értik?
Illetve a különböző izotópok és molekulák is kémiai elemeknek minősülnek?
"entitás: elemi egység"
Tehát akkor a kémiában használatos mértékegységek is entitások?
Vagyis 1kg 1 entitásnak felel meg? És 1 gramm is entitás, vagy csak a SI mértékegységek?
"Kémiai képlet: Az anyagok molekuláinak összetételét, és az anyagokat felépítő alkotóelemek arányát kifejező képlet."
Értem, de az anyagok molekuláinak összetétele nem egyenlő az anyagokat felépítő alkotóelemek arányával? Mert szerintem de, és akkor az egyik fele a definíciónak máris fölösleges.
Illetve a "képlet" szó helyett lehet "egyenlet" szót is írni a definíció végére?
"A moláris tömeg mértékegysége a g/mol; kg/kmol"
1kg = 1000g
1kmol = 1000mol
Akkor minek számolnak kg/kmol-ban, ha úgyis ugyan azt az arányt adják meg? 1 mol egy kiskanálban lévő szén tömege nagyjából. Minek számoljanak 1000x nagyobb tömegekkel? Miért vonatkoztatják 1000 mólra 1 mól helyett, ha semmi értelme, mert ugyan azt az eredményt kapjuk, hiszen a mólnál 1 grammban nézzük az atomok számát, kilomólnál pedig 1 kg-ban.
Köszönöm a válaszokat! Sajnos még ezek az alap dolgok sem tiszták (és muszáj lenne már tudnom őket), ezért nagyon nagy segítség, ha valaki válaszol ezekre a kérdésekre. Egy hozzáértőnek biztosan nem okoz majd gondot ezen kérdések megválaszolása.
Még egyszer köszönöm!
"Kémiai elemeknek hogyan lehetnek atomjaik? A kémiai elemek kifejezést nem magukra az atomokra értik?
Illetve a különböző izotópok és molekulák is kémiai elemeknek minősülnek?"
1. Az elem egy anyagi halmaz, számos atomból áll. Természetesen minden atomnak megvan a jellemző atomja, illetve minden atom köthető egy elemhez.
2. Nem
3. Nem
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__termeszettudomanyo..
"entitás: elemi egység"
Őszintén szólva nem tudom, mi az entitás pontos definíciója, de a használata alapján kb. azt jelenti szépen megfogalmazva, hogy "valami".
"Értem, de az anyagok molekuláinak összetétele nem egyenlő az anyagokat felépítő alkotóelemek arányával? Mert szerintem de, és akkor az egyik fele a definíciónak máris fölösleges."
Ebben nagyjából igazad van. Két ok miatt érdemes a második részét is a definíciónak. Egyrészt nem minden vegyület épül fel molekulákból (pl. ionrácsos vegyülete), másrészt gyakran a definíció második felében meghatározott tulajdonságot használjuk fel, ezért érdemes lehet ezt külön kiemelni.
"Illetve a "képlet" szó helyett lehet "egyenlet" szót is írni a definíció végére? "
Nem! Egyenletekkel a reakciókat írhatjuk le.
"A moláris tömeg mértékegysége a g/mol; kg/kmol"
Abban igazad van, hogy itt az érték ugyanannyi lesz. Akkor lehet szükség a másodikra, ha nagy mennyiségű anyaggal dolgozunk. De igazából elég az egyiket leírni, abból következik a másik, sőt más átváltások is lehetségesek. Leggyakrabban valóban a g/molt használjuk.
"Kémiai elemeknek hogyan lehetnek atomjaik?" Hát úgy hogy az elemek atomokból épülnek fel PL: vas az csak vas atomokból épülfel.
"A kémiai elemek kifejezést nem magukra az atomokra értik?" Igen. Hát az izotópok is bele számít de a molekula, mert az már több atom kapcsolódás pl: hidrogén H2 azért mert a természetben így található meg(molekuláris) elmi álapotban nem.
"A kémiai elemeket és atomjaikat vegyjellel jelöljük." - Ha pl felírsz egy reakcióegyenletet - legyen AB + C = AC +B - akkor ott egyformán jelöli az egy atom reakcióját, valamint azt is, hogy 1 mol anyag is így reagál. Vagy egy megadott mennyiségnyi.
Sehol se láttam még, hogy valaki kg/kmol-ban számolt volna, dee! a tömeg SI mértékegysége a kg, lehet, ezért tüntette fel azt is.
"Kémiai képlet: Az anyagok molekuláinak összetételét, és az anyagokat felépítő alkotóelemek arányát kifejező képlet." - Azért fogalmazhat ily bonyolultan, mert gondolom azt akarja kifejezni, hogy a H2O is egy képlet, mely esetben 1 molekula is így néz ki, meg a SiO2 is, ez esetben viszont nincs molekula, hanem egy atomrácsos kristály van, melyben ez az összetevők aránya.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!