Mi a proton és a pozitron között a különbség?
"Honnan szeded ezt a baromságot?"
nekem mindig úgy mondták, hogy egy neutron egy protonból és egy elektronból épül fel, ezért is nehezebb egy kicsikét. Még az iskolában a tanár is ezt mondta középsuliban.
De tessék:
Itt írja, hogy "kb. 15 perces felezési idővel a protonra, elektronra és antineutrínóra bomlik".
Na, akkor ki is tudja jól? Nyilván nem tudna ELEKTRONRA bomlani, ha nem alkotná elektron.
> „Nyilván nem tudna ELEKTRONRA bomlani, ha nem alkotná elektron.”
Pedig sajnos de. A részecskefizika bonyolultabb, mint hiszed. Itt van folyamat ábra a dologról: [link]
Például két gamma-foton tud úgy találkozni, hogy egy pozitron és egy elektron keletkezik:
„Nagy energiájú gammasugárzás létrehozhat elektron-pozitron párt atommag jelenlétében, ha energiája nagyobb, mint az elektron nyugalmi energiájának duplája: 1,022 MeV (két részecske keletkezik). Ez a párkeltés.” – [link]
Akkor most a foton egy elektronból vagy egy pozitronból áll? Vagy az elektron és a pozitron áll két-két fotonból? Hogy is van ez? Ki itt a részecskefizikus? (Ez utóbbit véletlen tudom: senki.)
A hadronok kvarkokból állnak és részt tudnak venni az erős külcsönhatásban. A leptonoknak nincsenek további építőelemei, az erős kölcsönhatásban nem tudnak részt venni. Ez a leglényegesebb különbség a kettő között.
És most kezdek butaságokat írni…
Nem kell két gamma-foton az elektron-pozitronpár létrehozásához, 1 darab is elég.
(((Just for the record, a Wikipédia-linkjeim első mondata:
Lepton: „A leptonok olyan elemi részecskék, amelyek nem vesznek részt az erős kölcsönhatásban (kvarkok), és nem is közvetítenek kölcsönhatást.”
Hadron: „A részecskefizikában hadronnak nevezzük az olyan összetett szubatomi részecskéket, amelyeknek összetevői kvarkok és gluonok.”)))
"Köszönöm! Már kezdem kapizsgálni."
Ennél nagyobbat szerintem még életedben nem tévedtél :DD
Valóban, a neutron szétbomolhat protonná és elektronná (és egy anti-elektronneutrínóvá), de a szubatomi szinten nem úgy kell elképzelni az egyes részecskéket, mint pl. egy meán-atomot, amiben tisztán el lehet különíteni a szenet és a négy hidrogént. Szubatomi szinten ez nem ilyen egyszerű, itt komplex átalakulások történnek, nem csak annyi, hogy két részecske "összetapad".
A proton pedig egy atommagot alkotó elemi részecske, amely két up- és egy down-kvarkból áll, az elektron pedig egy lepton. A kvarkok viszonylag nagy tömegű részecskék, míg a leptonok jóval kisebbek (kivéve a II. részecskecsaládot, de ez most lényegtelen). A proton és neutron kvarkokból épül fel, mindkettőt 3-3 kvark alkotja. Szóval a proton egy nagyméretű, összetett részecske, míg az elektron egy egyszerű és kicsi részecske. A pozitron pedig az elektron antirészecskéje.
Tulajdonképpen semmi közös nincs bennük, csak a töltésük. De ennyi erővel megkérdezhetném: mi a különbség egy piros alma, és egy piros Zetor között? Elvégre mindkettő ugyanúgy piros.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!