Hogyan készül a 7 küllős könnyűfém felni?
Tegnap este, a következőn gondolkoztam...
5 küllős felnit könnyű szerkeszteni, mert a 360 osztható 7-tel.
A 8-is. De a 7 és a 11 nem. Mégis hogyan szerkesztik meg a 7 küllős felni akkor?
Köszönöm előre is a válaszokat!
Jó kiinduló pont, hogy a küllők között lévő a racionális számok halmazában kell keresni, ami így is van.
Tehát végtelen, szakasos számot fogunk kapni...
360/7=51,42857142857142...und so weiter.
Tehát, véges számra egyszerűen nem tudjuk elosztani. Akkor hogyan csinálják mégis azt, hogy -tudtommal- a küllők közötti szögek nagysága egyforma?
Elnézést kérek, ha esetleg valaki félreértette. Elírás történt a kérdés alatti kiegészítő szövegben:
5 küllős felnit könnyű szerkeszteni, mert a 360 osztható 7-tel.
Helyett:
5 küllős felnit könnyű szerkeszteni, mert a 360 osztható ÖTTEL.
A 360° egy önkényes szám. Lehetne akár 400°, vagy 221° is a teljes kör. Ennek nincs jelentősége, ezt csak egy mértékegység, ami olyan amilyen. Ez olyan dolog, hogy ami lábban egész szám, az centiben egy tört szám (pl. 30.48), és ez akár lehet kerekítés is. A fok természetes mértékegysége a radián, ahol a teljes kört négy részre osztva is egy irracionális számot kapunk: π/2 = 1.57079632679…
Persze a 360° praktikusabb, mert így a legtöbb gyakorlatban előforduló szög – akár kis mértékű kerekítéssel – leírható természetes számmal. A 360 osztható 2, 3, 4, 5, 6, 8, 10, 12, 15-el, stb…
Az más kérdés, hogy mi szerkeszthető meg. Euklideszi szerkesztéssel szabályos ötszög szerkeszthető. Szabályos hétszög viszont nem. De nem euklideszi szerkesztéssel ez is megoldható.
Meg egyéb matematikai módszerekkel lehet pl. szöget harmadolni, osztani, összegezni szögeket, amivel kvázi bármilyen szög jó közelítéssel megkapható.
De mindenféle matematikai eljárások nélkül, pusztán némi saccérzékkel is lehet hétszöget kreálni. Fogsz egy nyolc egyenlő részre osztott kört. Ez egyszerűen kiszerkeszthető. Fogod, az egyik részt elosztod saccra hétfelé. Nem kell tökéletesnek lenni. Ezután csinálsz hét olyan körcikket, ami egy nyolcadnyi cikket és még az elöbbi heted résznyi cikket is magába foglalja. Ekkor lesz hét azonos körcikked, ezek majdnem kiadnak egy kört. Ha a hét cikk egymás mellé téve többet ad ki, mint egy teljes kör, akkor a többlet részt hetedeled – saccra –, majd ennyit levágsz mindegyikből. Ha hét cikk kevesebb, mint egy kör, akkor a hiányzó részt hetedeled, és ezt adod hozzá az egyik cikkhez és csinálsz róla hét azonos másolatot.
Ilyen módon szögmérő, miegymás nélkül, a fenti módszer többszöri ismétlésével elég pontosan lehet csinálni 360/7 °-ot.
20 éves vagyok, és elsőéves mérnök hallgató.
Értem én, hogy miről beszélsz. Hát persze, beírjuk, és simán megy a téma, dobja is ki utána szépen az CNC gép.
Na, de azt is valahogy be kell programozni! Valami matematikai,tudományos alapja kell, hogy legyen... na meg a műszaki rajz is. Ha 5 küllőset rajzolsz, akkor a küllők között 72° a szögnagysága. Gyönyörűen lelehet rajzolni... de még mindig nem tudtuk matematikailag leírni a 7 küllős felnit...
Köszönöm a választ! Van benne valami! Ment a zöld! :)
Update!
Most kaptam az infót az egyik gépész kollégától, hogy nem tudja pontosan, de az 'arany metszés' c. történet fele kell keresgélni...
Nekem - még rés-régen - azt mondta a mondta a műszaki rajz tanárom, ne szerencsétlenkedjek szögmérővel. Ha különleges szög kell, olvassam le tangensét a logarlőcsről, és szerkesszem ki a rajzlap szélére. ( nagyobb szögeknél szinusz )
Logarlécet tologatni már nem divat, de CAD-programok is ismerik a szögfüggvényeket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!