Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hallott valaki Pataky a...

Hallott valaki Pataky a "fejszámolóˇ-ról?

Figyelt kérdés
minden érdekel,a google-n nem találtam sok mindent,valami miatt nagyon kevés szó esik róla......
2010. jan. 3. 20:07
 1/10 anonim ***** válasza:
Már elég öreg lehet...
2010. jan. 3. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Ha még él,akkor már a közel lehet a száz évhez.40 évvel ezelőtt láttam a TV_ben.Valóban zseniális fejszámoló volt.
2010. jan. 3. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Az én gyerekkoromban sokat szerepelt, akkor nagyon híres volt... (40 éve)
2010. jan. 3. 20:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%

Pataki Ferenc fejszámolóművész 1920. január 20-án született Dombóváron. 1939-ben érettségizett a Királyi Katolikus Esterházy Miklós Nádor Főgimnáziumban. Két és fél évig munkaszolgálatos volt a második világháború idején. A háború után három évig orosz hadifogságban volt, ahol fakitermeléseken dolgozott. Különleges képessége már 3-4 éves korában megmutatkozott. Ötéves korától, mint csodagyerek Budapesten a Lakner Gyermekszínházban szerepelt vasárnap délelőttönként. 1952-ben letette az artista vizsgát és különböző kultúrházakban, iskolákban lépett fel. Igen rövid idő alatt megtanulta (5-5 nap) a német, angol, orosz, svéd nyelvet alapfokon. Meghívásra fellépett a Szovjetunióban, Svédországban, Angliában, az NSZK-ban, dolgozott varietékben és a televízióban is. Bár eredeti foglalkozása kalapos, de az ötvenes években az egész ország fejszámolóművészként ismerte és szerette meg. Fejben többjegyű számok összeszorzását végezte közönség előtt, olyan előadóművészként volt közismert, aki a tudást humorral ötvözve adta elő. [1] Közönségét elkápráztatta gyorsaságával. A mutatvány úgy történt, hogy a közönség mondott két- és három- vagy többjegyű számokat, amelyeket az "előadóművész" azonnal fejben kezdett összeszorozni, és diktálta a végeredmény számjegyeit egyenként, hátulról kezdve. A nyolc-tízjegyű számok összeszorzása, osztása, sem okozott gondot neki, és eljutott addig, hogy tizenkét-tizennégyjegyű számokból vont köbgyököt viszonylag igen rövid idő alatt.


Mivel akkoriban a gyerekek az iskolában a szorzást egymás mellé írt számokból kiindulva, a részszorzatokat egymás alá írva, a végeredményt pedig az eltolt számsorok összeadásával kapták meg, a Patakit ellenőrzőknek sokkal lassabban ment a számolás, főleg, hogy akkor még számológépek sem léteztek erre a célra.


A fejben számoláshoz arra van szükség, hogy az ember rövidtávú emlékezete vagy munkamemóriája tágasabb legyen, mint az átlagemberé, és hogy ismerje a szorzásnak egy másik, könnyebben vizualizálható, és így könnyebben megjegyezhető módját. Ez a módszer magyarázza, miért adta meg Pataki a végeredményt hátulról és egyesével. Megjegyzés: nem biztos, hogy a rövidtávú emlékezet csak a vizuális emlékképekre támaszkodik, hiszen az ember ilyenkor néha hangosan is gondolkodik és a látvány hangképének "visszhangjára" számítva növeli meg az emlékezeteben tartás idejét.


Más fejben szorzó magyar tehetségek is ismertek, például Gerő Zsolt, de a társadalom és az iskola is ahelyett, hogy ezt a módszert tanítaná és az emlékezetet fejlesztené ezzel az eszközzel is, inkább a számológépek használatát támogatja és engedi, aminek következtében már a pénztárosok a pénztárnál nem tudják kiszámolni a fizetendő végösszeget, ha a kassza nem működik. Az emberi készségek visszafejlesztésének ez a példája nem egyedülálló, igaz nem nevezhető szándékosnak, de véletlennek sem.


Megjegyzendő, hogy a szorzásnak nincs térben végezhető műveleti formája, vissza kell vezetni összeadásra, ami hosszadalmas, ezért a szorzótáblát kívülről kell minden iskolásnak megtanulnia, legalább az egyjegyű számok mértékéig. Emellett vannak nevezetes, könnyen memorizálható szorzatok is, amelyeket szintén fel lehet ilyen célra használni. A másik módszer a résszorzatok memorizálása és felhasználása. Ismét másik módszer a hatványok alapján történő kiegészítő műveletek. Lásd a fejszámolóművész cikket.


A fejszámolás szorzás esetében úgy könnyebb, ha az ember az összeszorzandó számokat egymás alá írja:


Pl.


49

73


vagy általánosan


AB

CD


A lépések a következők:


Megszorozzuk B-t D-vel, és az eredmény utolsó számjegyét megjegyezzük 27 - 7 (M)


Ezután keresztbeszorzunk eképpen: A x D plusz B x C plusz a maradék első tagja M(2)(vagyis fejben elvégezve 77, amelynek az utolsó számjegyét (7) a maradék elé téve megjegyezzük (77).


Most összeszorozzuk az A-t a C-vel és hozzáadjuk az új maradékot (7), amim 35-öt ad, és ezt a meglévő maradék elé biggyesztjük.


3577


forrás: wikipédia

2010. jan. 3. 21:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Igen! Egy iskolai fellépése alkalmával én voltam a segédje, azaz én a táblán szoroztam 4 jegyűt 4 jegyűvel, ő meg háttal állva mondta az eredményt.

Láttam vele TV-ben egy kísérletet, tulajdonképpen egy orvosi vizsgálat.

Eszerint mondanak 10 4-5 betűs szót olyan ritmusban, hogy van idő fejben megismételni, aztán jön a következő.

Átlag olyan 5-7 a jó válasz, Pataky se jobb ebben.

Azután: 10db 4 jegyű szám, a ritmus, mint az előbb, de azok olyan hosszúak, hogy szünet nélkül jönnek..

Pataky: 6-ot azonnal elsorol, aztán mondja a 8.-at, kis gondolkozások után összevissza ugyan de elsorolta az összes hiányzót, de tudta hányadik volt a sorban.

Ennyi jutott eszembe.. Kora? 1958-ban lehetett 40 éves.

Üdv: StMiklos

2010. jan. 3. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
100%

mennyi öreg szaladt itt össze :)

(kb. hatodikos lehettem, amikor a mi iskolánkban is fellépett :)

2010. jan. 3. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
21.31.-nek:Ismered a mondást? Öreg ember,nem vénember!
2010. jan. 3. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Ja nekem is édesapám mesélt róla,aki 59 éves,hogy amikor ált.iskolába járt fellépett náluk,csak azon csodálkozok,hogy egy ilyen "koponya" hogyan tűnhetett el az ország sűllyesztőjében,valakiknek,vagy az adott rendszernek nagyon nem tetszhetett.
2010. jan. 4. 18:54
 9/10 A kérdező kommentje:
azon már meg sem lepődök,hogy a mai fiatalság nem ír mert őket ez a téma abszolute nem izgatja/érdekli.
2010. jan. 4. 19:03
 10/10 anonim válasza:

én 17 vagyok, de nagyon megtetszett ez a téma!

Bár még sosem hallottam a művészúrról, se a különleges módszerről amit az egyik válaszadó írt. hihetetlen:)

szuper:D

2010. jan. 7. 18:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!