Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Matematikus felfedezi vagy...

Matematikus felfedezi vagy kitalálja a matematikát?

Figyelt kérdés

2014. jún. 14. 22:27
 1/5 anonim ***** válasza:
Kitalálja. A természetben nem léteznek számok.
2014. jún. 14. 22:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Egyetértek. A klasszikus wittgensteiniánus-logikai pozitivista álláspont teljesen védhető, miszerint a matematikai entitások absztrakt konstrukciók, valójában nem léteznek, ezeket az összefüggéseket csak adott axiómarendszeren belül lehet értelmezni, és mivel az adott axiómarendszer implicite tartalmaz minden információt, összefüggést, a "csinált" matematika ezeknek a kibontása, de ott új faktuális ismeretet nem tudunk meg, csak a definíciókból indulunk ki. Emiatt a matematika analitikus rendszer. Persze ezek a konstrukciók használhatóak is a valóságra, ha előbb azokat valamilyen valóságban előforduló objektumra interpretáljuk is. De önmagában matematikával nem lehet eldönteni a valóság szintetikus, kontingens kérdéseit. Pusztán egy eszköz lehet arra, hogy leírjuk, modellezzük azt. Látható, hogy a matematikai entitások nem találhatóak meg önmagukban a valóságban, hiszen nincs '5' csak öt teve, nincs 'kör' csak hellyel-közzel kör alakú valami, nincs pont csak valószínűleg pontszerű, arra hasonlító elemi részecskék (kvarkok, leptonok) stb. Úgy lehetne ezt kimenteni, hogy a matematikai entitások nem úgy léteznek, mint az összes többi létező, hanem valamilyen más szférában, más létezési mód szerint. Ez azonban színtiszta értelmetlen metafizika, ilyen létezésre senki se hozott semmiféle igazolást, a hipotézis ráadásul elméleti szinten is cáfolhatatlan.
2014. jún. 14. 22:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
100%

Szerintem is-is; először ki kell találnia, aztán a már "kitalált" dolgok segítségével összefüggéseket keres, "fedez fel":


-először kitalálták a számokat

-kitalálták, hogy hogyan lehet őket összeadni, kivonni

-felfedezték, hogy az összeadás műveletét lehet egyszerűsíteni, ez a szorzás, amire adtak egy egyszerű algoritmust (lásd. általános iskola alsó tagozat)

-felfedezték, hogy a szorzást is lehet egyszerűsíteni, ez a hatványozás

-felfedezték a hatványozás azonosságait


Szóval ami már van, azzal kapcsolatban lehet felfedezni dolgokat. De ehhez valóban ki kell találni, és a kitalálást többnyire valamilyen hétköznapi probléma ihlette; továbbgondolták, hogy ha újra ez lesz a probléma, akkor azt hogyan lehet majd megoldani. Vagy egyszerűen feltettek egy kérdést; "Mi van, akkor, ha...?". És a választ felfedezték.

2014. jún. 14. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
Azért ez nem ennyire "egyszerű", vegyük a gyök(-1)et (innentől j). Az egy olyan "dolog" ami nem létezhet. Viszont az életben megtalálható (pl áram), de ha a zárójeles példa "ember alkotta" akkor vegyük a villámot. A villámmal kapcsolatban lehet a j-vel számolni. De akkor most mi is van? Van egy olyan része a "kitalált) mateknak, amit lehet alkalmazni egy természeti jelenségnél. A számolás kitalálása pedig nem csak az ember találmánya. Mennyi olyan növény van ami csak meghatározott hajtású levelet hozhat (na vajon melyik az? talán a lóhere?)
2014. jún. 14. 23:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
80%
Felfedezi, de nem a matematikát, hanem a matematikai, mennyiségi összefüggéseket. Való igaz, hogy először nevet kellett adni a különböző mennyiségeknek. Ezek lettek a számok. Maguk a számok tényleg nem léteznek a természetben, azonban a számok által jelzett mennyiségek igen. És ha a diófa alatt lévő 15 dió mellé lepottyan még 7 darab, akkor 22 dió lesz a fa alatt - függetlenül attól, hogy mi azt huszonkettőnek vagy cvájundcváncignak hívjuk. Ha pedig már kitaláltuk a megfelelő, egységes neveket a különböző mennyiségeknek, onnantól már felfedezni kell az ezek között fennálló kapcsolatokat, nem kitalálni.
2014. jún. 15. 07:08
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!