Valaki elmagyarázná mi a különbség a szélsőérték és a korlátosság között?
Nem a definícióra gondoltam, hanem szóban elmagyarázni.
Tudtommal egy fv. felső korlátja az az érték, amelynél már nem vesz föl nagyobb értéket, ami megegyezik a a szélsőérték maximumával. De olvastam, hogy egy fv. attól hogy korlátos, még nem biztos hogy van szélsőértéke, vagy fordítva. Ez hogy lehetséges?
Előre is nagyon szépen köszönöm!
Ez nem igaz ilyen formában; például a sin(x) függvény maximuma ugye 1, de a függvénynek a korlátja az összes 1-nél nagyobb szám is (mivel ahogy írtad, azoknál sem vesz fel nagyobb értéket). A legkisebb ilyen felső korlátot, esetünkben az 1-et szuprémumnak nevezzük, és így szokás jelölni:
sup(sin(x))=1
Ugyanígy az alsó korlátja -1, és az annál kisebb számok. A legnagyobb alsó korlát az infémum, és így jelöljük:
inf(sin(x))=-1
Ebben az esetben megegyezik a függvény szélsőértéke a kitüntetett korlátokkal.
Az 1/x függvény valóban jó példa arra, hogy ha korlátos, akkor nem feltétlenül van szélsőértéke; mivel ha a (0;végtelen) intervallumon vesszük, akkor látható, hogy szigorúan monoton csökken, de 0+ban a határértéke végtelen, tehát nincs maximuma, a végtelenben pedig 0, amit viszont nem vesz fel, mivel az 1/x=0 egyenletnek nincs megoldása. Tehát a függvénynek infémuma van; inf(1/x)=0, de minimuma nincs, szuprémuma sup(1/x)=végtelen, ám maximuma nincs (vagy ha van, akkor az végtelen, ez attól függ, hogy hogyan definiáljuk).
Olyan függvény is megadható, aminek sem korlátja, sem szélsőértéke nincsen; ezek a függvények általában oszcillálnak (vagyis "fel-le ugrálnak" az értékek), ilyen például a (-2)^x függvény, amit jobbára csak az egész számok halmazán értelmezünk; mivel végtelen sok páros és páratlan egész szám van, ezért ennek a függvénynek az értékei -végtelen és végtelen között ugrálnak. AZ ilyen függvényre mondjuk, hogy oszcillál.
Viszont olyan függvényt nem tudunk mondani, amelynek globális szélsőértéke van, viszont korlátja nincsen, mivel a globális szélsőérték megegyezik a infémummal, ha az minimum, a szuprémummal, ha az maximum. Ebben az egy esetben igaz a kijelentésed.
Nem egészen pontosan fogalmazol.
Az én példámban x=0-ban nincs is értelmezve a függvény, ezért itt NEM lehet szélsőértéke - legfeljebb határértéke lehet, mint ahogy most van is (véges) határértéke. De ez "csupán" azt jelenti, hogy minél jobban megközelíti x a 0 értéket (jobbról, tehát 0-nál nagyobb számokról van szó), akkor a függvényérték annál inkább közelítenek a 0-hoz "felülről", de 0-t NEM vesz fel. Ez viszont ellenmond a lokális/globális szélsőérték definíciójának.
A +végtelenben ugyanez a helyzet, csak itt meg 1-et NEM vesz fel. Ezért nincs szélsőértéke a függvénynek (legalábbis ez az intervallumon).
Mindez persze ennél a konkrét példánál csak akkor igaz, ha xe]0;végtelen[ - tehát ha az intervallum nyitott.
Legyen most f(x)=x^2, és xe[0;végtelen[. Világos, hogy ezen az intervallumon f(x) csak alulról korlátos (ha most a végtelent, mint tágabb értelemben vett határértéket kizárjuk), szigorúan monoton növekvő, és x=0 helyen szélsőértéke (minimuma) van. Tehát van egy szélsőértéke, mégsem korlátos a függvény, mert felülről nem korlátos.
Úgy tudom, hogy ha egy függvény alulról/felülről korlátos, az azt jelenti, hogy egy bizonyos értéknél nem vesz föl kisebbet/nagyobbat. Ilyenkor nem biztos, hogy meg tudjuk adni ezt a bizonyos értéket (a minimumot/maximumot), mert lehet nyílt intervallumon is korlátos, azaz meg tudjuk adni, melyik értéket nem veszi már fel, de a minimumot/maximumot már nem tudjuk megadni, a végtelenségig megközelíti a min./max. a már fel nem vett értéket (aszimptota). Pl: hiperbola
Azért se igaz, hogy minden korlát egyenlő a szélsőértékkel, mert míg a korlátosság a fv globális tulajdonsága, a szélsőérték lokális is lehet. Így korlátja egy fv-nek csak egy van, de a szélsőérték az értelmezési intervallumtól függ, és annyi van, amennyi intervallumon nézzük.
Előző vagyok, helyesbítenék, mert elég gagyin fogalmaztam:
"Úgy tudom, hogy ha egy függvény alulról/felülről korlátos, az azt jelenti, hogy egy bizonyos értéknél, azaz a korlátnál (legyen "b") nem vesz föl kisebbet/nagyobbat."
Ezt a "b"-t meg tudjuk adni, de a min./max-ot már nem biztos. Min.=alsó korlát, ha a "b"-vel nagyobb-egyenlő az érték, amit a fv felvehet, tehát zárt az érték-intervallum. De nem tudjuk megadni a min.-ot, ha a "b"-nél csak nagyobb lehet a felvehető min. érték, tehát nyílt az érték-intervallum. Ilyenkor úgy vesszük, hogy nincs minimuma, mert a végtelenségig megközelíti a "b"-t a min.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!