Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A kutatók mitől tartják...

A kutatók mitől tartják biztosnak, hogy az élet csak a Földhöz hasonló légköri körülmények és folyékony víz jelenlétében jöhet létre/maradhat fent?

Figyelt kérdés
Mi okunk van azt feltételezni, hogy a víz az élet minden formájához nélkülözhetetlen?
2014. jún. 3. 21:19
1 2
 1/12 A kérdező kommentje:

*körülmények között


Bocsánat, kimaradt ez a szó.

2014. jún. 3. 21:20
 2/12 anonim ***** válasza:

Szerintem nem tartják biztosnak, és komoly kutatások folynak például szilícium alapú életformák keresésére, létrehozására, meg pár éve viszonylag nagy szenzáció volt, hogy olyan baktériumot találtak, aminek a DNS-ében foszfor helyett arzén van, meg hasonlók.


Egyszerűen arról van szó, hogy amíg gyakorlatilag alig tudunk valamit az ilyen létformákról, sőt, azt se tudjuk biztosan, hogy léteznek-e, addig nem sok értelme van keresni őket, illetve hiába keressük, sokkal kisebb eséllyel találunk ilyet.


Például: Azt mondják, hogy a sötét anyag az Univerzumnak 6-szor akkora részét teszi ki, mint az általunk megszokott normális anyag. Nem-e hatszor valószínűbb, hogy a sötét anyagból is kialakult valami értelmes életforma? De amíg a sötét anyagot nem tudjuk megfogni, addig nyilván nem is nagyon tudjuk benne szerveződések, élet nyomait keresni.

2014. jún. 3. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Nem azt tartják biztosnak, hogy az élet csak a földi körülmények között maradhat fenn. Azt tartják biztosnak, hogy A FÖLDÖN KIALAKULT ÉLET maradhat csak földi körülmények között fenn.

Létezhetnek olyan létformák, amelyeknek nem vízre van szüksége oldószer gyanánt, nem oxigént használnak oxidálószerként. De ezen létformákra az azonnali és biztos pusztulás várna, ha földi körülmények közé kerülnének.

2014. jún. 3. 22:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 2xSü ***** válasza:
100%

Az élethez kell egyfajta stabil szerkezet. Ezt leginkább valami szilárd felépítés tudja garantálni. De ebben az esetben kell valami, ami áramoltatni tudja az energiát, ami legkönnyebben kémiai úton történhet, tehát anyag formájában. A folyadékok erre kiválóan megfelelnek.


Avagy nézzük milyen kombinációk lehetnek:

Szilárd élet: Túl stabil, nehezen történnek változások, nehezen tud anyag egyik helyről a másikra vándorolni.

Folyékony illetve légnemű, illetve folyékony+légnemű élet: Nehezen elképzelhető, ha nincs ami összetartsa a struktúrákat, akkor ott aligha lehet élet.

Szilárd+folyékony(+légnemű?): Ezek vagyunk kb. mi.

Szilárd+légnemű: Ezt is nehéz elképzelni. Elvileg a légnemű halmazállapot is alkalmas lehet anyagok továbbítására, de sokkal sérülékenyebb a rendszer.


Tehát innen logikus, hogy az élet legtöbbször folyékony közeg mellett jön létre.


Milyen közeg az ideális? Nem árt, ha ez a közeg jó oldószer, lehetőleg nem túl reagens. Az Világegyetemben a legnagyobb valószínűséggel ez a víz lesz egy adott bolygón. Lehet, hogy létezhet más folyadékra épülő élet, de ez némileg valószínűtlenebb.


Az energia mennyisége sem lényegtelen szempont az életet nézve. Túl magas hőmérsékleten ugyan pár számunkra szilárdnak tekintett anyag folyadékká válhat, de akkor kevés olyan anyag marad, ami a szilárd felépítést tudná biztosítani. Ugye azért az élethez kell sokféle komponens, amire leginkább a szén alapú molekulák a legalkalmasabbak. Nem nagyon ismerünk más olyan anyagot, ami ennyire változatos módon tud molekulák építőköve lenni. Még a szilíciumot szokták emlegetni itt, de a kötési energiák miatt azzal azért vannak gondok. Mindenesetre a szén alapú molekulák azért túl magas hőmérsékleten nem annyira alkalmasak építőanyagnak, révén maguk is elvesztik a szilárd halmazállapotukat.


A hőmérséklet csökkenésével meg a földi körülmények között légneműnek ismert anyagok válnak folyékonnyá. Itt kérdéses lehet, hogy viszont ilyen alacsony hőmérsékleten van-e annyi energia, van-e akkora energiaáramlás a rendszerben, hogy az elegendő legyen az élet megszületéséhez, fenntartásához. Hát ez az eset már azért jobban elképzelhető, de egyelőre itt is kisebb valószínűséget tulajdonítunk annak, hogy ilyen közegben szülessen meg az élet, mint inkább egy folyékony vizes közegben.


Persze hogy mi valószínű és mi nem, azt nehéz objektíven megítélni, hiszen egyetlen életfajtát ismerünk, a mi élővilágunk életét. De azért ismerünk ám ilyen-olyan anyagokat, ismerjük azért az Univerzum anyagi összetételét, és ebből lehet becsülni valószínűségeket.


De az életre nincs minden igényt kielégítő definíciónk. Pl. életnek lehetne-e tekinteni egy számítógépen futó mesterséges intelligenciát? Elvileg elképzelhető, hogy van olyan élet, ami nem anyagi jellegű, inkább információs hálózat jellegű. De ennek a spontán kialakulásának jelenleg elég kis valószínűséget tulajdonítunk.


#2 > Nem-e hatszor valószínűbb, hogy a sötét anyagból is kialakult valami értelmes életforma?


Nem. A sötét anyag attól sötét anyag, hogy semmilyen módon nem tudjuk érzékelni, a jelenlétéről kizárólag a gravitációs hatása révén tudunk valamit. De ha semmivel nem lép kapcsolatba, se a fénnyel, se a hagyományos anyaggal, se önmagával, csak és kizárólag a gravitáció révén, akkor elég nehéz elképzelni, hogy egy olyan rendszert alkot, amit életnek lehetne hívni. Az élet azért mégiscsak feltételezi az egymásra ható folyamatokat, energiaáramlásokat…

2014. jún. 4. 00:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Illetve, tegyük hozzá: jelenleg egy életet ismerünk, a sajátunkat.


Tehát biztos, hogy a földihez hasonló körülmények között kialakulhat az élet. Így a legegyszerűbb ilyen körülményeket keresni, mert jelenleg másról nem tudunk.

2014. jún. 4. 07:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Wadmalac ***** válasza:
100%

Első körben természetesen olyat keresünk, amilyet ismerünk. Azon egyszerű oknál fogva, hogy ezt felismerjük, sőt, ennek létét indirekt módon is ki tudjuk mutatni. Exobolygók légkörét vizsgálva az oxigén, a metán jelenléte utalhat földi jellegű életre.

A leghalványabb fogalmunk sincs, más alapú életnek mi lenne a jele, fogalmunk sincs, milyen naprendszeri zónában, milyen körülmények közt keressük.

Először kellene más jellegűt találnunk, hogy tudjuk, hogyan ismerhetjük fel indirekt jelekből is.

Nem véletlenül tervezgetik a Titán meglátogatását, mert ott környezeti szempontból a metán viselkedik úgy, mint nálunk a víz, meteorológia körforgása van, megjelenik több halmazállapotban is és így talán ott az lehet az élet alapja, méghozzá radikálisan más jellegű életé. Vagy nem.

Találgatunk, keresgélünk. Természetesen először ott, ahol legalább valamennyi ismeretünk van, tehát a földi jellegű élet területén.

2014. jún. 4. 08:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim válasza:
ezt hol olvastad? bizonyított tény hogy nemkell ahhoz víz hogy kialakuljon az élet :)
2014. jún. 30. 00:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

00:53,


És erről tudsz bármi bizonyítékot mutatni, ha már egyszer bizonyított tény?

2014. jún. 30. 07:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 Wadmalac ***** válasza:

"bizonyított tény hogy nemkell ahhoz víz hogy kialakuljon az élet :)"

Huhh-hohh, hol, ki, mikor, hogyan?

Linket plíz.

Látom ez nem csak nekem új. :D

2014. jún. 30. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

7#

Bizonyított csak akkor lenne, ha találtunk volna olyan közegben (nem intelligens) élőlényt ahol nyoma sincsen a víznek. Ilyesmi tudtommal nem történt, de ha igen kérlek számolj be róla mielőbb.


Hipotetikus feltevés van egy csomó és hatalmas szerencsékre a Naprendszerünkben van olyan hely ahol ebben a témában nagyokat lehet vizsgálódni. Ha ott körülnézünk akkor talán lehet némileg erősebb állításokat megfogalmazni. De az még némileg odébb van.


Annak aki esetleg nem tudja mi jöhet szóba, a wiki egészen áttekinthetően és használhatóan magyarázza a dolgot:

[link]

2014. jún. 30. 19:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!