Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Statisztikára kiselőadást...

Statisztikára kiselőadást kell tartanom a korreláció témájában. Mondanátok példákat a korreláció hétköznapi eseteire, ahol KONKRÉT adatokkal tudok szemléltetni?

Figyelt kérdés
Gondolkodtam azon, hogy milyen példákat hozzak, de a neten nem igazán tudom, milyen statisztikákra kereshetnék rá, ahol minden adat adott, ha meg saját példát hozok fel, az túl általános. Vagy kész grafikonokat töltsek le?
2014. ápr. 14. 19:36
 1/3 anonim ***** válasza:

Rengeteg példát lehet hozni, különböző tudományterületekről. Olyanokat igyekszek írni, amiről nem túl nehéz adatot gyűjteni a netről.


Környezet:

Korreláció áll fent pl. a légkör CO2-koncentrációja és a globális átlaghőmérséklet között.


Gazdaság, ill. szociológia (ez olyan hatalmas adatforrás, hogy bármely két változó között lehet a korrelációt vizsgálni, aminek csak a fantáziád szabhat határt)


Általában szoros a korreláció az arany és ezüst árfolyamváltozása között

Valószínű, hogy van laza és negatív korreláció a BUX index és a munkanélküliség alakulása között

Egy másik jó példa lehet az egy főre eső energiafelhasználás és a születéskor várható élettartam közötti korreláció.

Fordított korreláció áll fenn az egy főre eső GDP és fertilitási ráta között.

Sőt (most hogy kinyitottam a lenti linket, ez van a címoldalon) szoros és negatív a korreláció a születéskor várható élettartam és a fertilitási ráta között.


Egyéb:

Az autók hengerűrtartalma és üzemanyag-fogyasztása



Sok esetben a korreláció mögött valamilyen (szorosabb vagy lazább) ok-okozati összefüggés áll fent. Vannak azonban olyan változók, amelyek között kimutatható ugyan korreláció, de azok mégsem állnak ok-okozati összefüggésben egymással:


Pl. a Duna vízállása és az iskolában tartózkodó gyerekek száma lehet egy jó példa.

Gyanítom, hogy laza és negatív korreláció áll fent pl. az egy főre eső GDP és a napsütéses órák száma között is. (Európán belül egész biztosan fennáll ilyen összefüggés)

Testmagasság és hererák kialakulásának valószínűsége (nem vicc, nemrég olvastam)


Ezt böngészd további ihletért:

[link]

2014. ápr. 15. 12:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

ez jó :)

[link]

2014. máj. 13. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

ez meg (amiről a fenti cikk szól) még inkább

[link]

2014. máj. 13. 10:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!