Mi a konektoron a földelés?
A villanyórához két vezeték megy be: egy fázis meg egy nullvezető.
Ez a villanyóra és a biztosíték után megy tovább a házba/lakásba.
Ezen felül van egy földelővezeték, ami a villanyóránál egy földbe leszúrt pár méteres fémrúdhoz, a földelőszondához kapcsolódik. Ezt csak és kizárólag villanyóránál lehet összekötni a nullvezetővel (a fázis és a földelővezeték közé meg túlfeszültséglevezető berendezést - varisztort, szikraközt - is szoktak kötni. hogyha a fázisvezetéken túl nagy feszültség - például villámcsapás közvetett hatása - jelentkezik, azt levezesse).
"Viszont olyat is hallottam, hogy ha áram éri, akkor valahogy levágja a biztosítékot"
A biztosíték a fázisvezetékbe van bekötve, tehát az nem érzékeli a földelésen folyó áramot - csak a fázison jelentkező túláramot.
Ami még levághat, az a Fi-relé, életvédelmi relé, vagy áramvédő kapcsoló az pedig a fázis és a nullvezető közti áramkülönbséget figyeli.
Hasonló kérdésre válaszoltam már anno:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma.. , 4. válasz.
Ilyen kérdés alapján keveset tudhatsz a villanyvezetékekről, elektromosságról, tehát egyszerűen.
A konnektorban 3 vezeték szokott lenni. Az első a fázis, a talajhoz képest 220 volt feszültséggel, ezért, ha megfogod, ha van egy kis szerencséd, belehalsz. A második a nulla, ennek a feszültsége a talajhoz képest nulla, ezért normál körülmények között nagyobb baj nélkül megfoghatod (de nem szerencsés). A harmadik (ha jól csinálták, sárga-zöld csíkos) a föld. Ebben sincs feszültség, az a szerepe, hogyha valami baj történik (például rövidzárlat), és éppen ott matatsz, az áram ne a testeden át, hanem ezen a vezetéken át távozzon a földbe (ahogy írták, a neve onnan származik, hogy a túlsó vége a földben van). A biztosítékot nem ez vágja le, hanem a villanyóra környékén (általában egy panelen) vannak úgynevezett biztosítékok, minden vezeték ezeken megy át. Ha rövidzárlat lesz, a hirtelen nagy áramot ezek megszakítják, ezért nem mennek tönkre az éppen használt berendezések (ha jól van megcsinálva). A megszakítás után általában újra be kell kapcsolni (többnyire egy pöcköt vissza kell tolni felső állásba).
Azért ne nagyon piszkáld egyiket se.
A berendezések védelmét többféleképpen meg lehet oldani, az egyik ilyen megoldás a fédőföldelés.
Pl. van egy mósógéped, amit ilyen (fent leírt) földelt aljzatba kell dugni. A mosógép burkolata fémből van, ami önmagában veszélyesnek tűnik, de úgy működik a dolog, hogy a ház a földelésre van kötve. Amint valami belső hiba miatt a fázis (230V) kikerül a házra (vagyis akár téged is megrázhatna), azonnal megindul egy zárlati áram a házon és a védőföldelésen keresztül a föld felé, és ez lecsapja a biztosítót. Ha nem lenne földelve (pl. földelés nélküli aljzatba dugja valaki), akkor ilyen esetben a fázis gond nélkül a házra kerül, és megrázhat.
Úgy képzeld el, mintha mondjuk szemben jönne veled egy kanyonban egy víztömeg, de van köztetek egy nagy szakadék az alján. Hiába jön a víz, mielőtt elérne, lemegy a "lyukon". A földelés is ilyesmi, elvezeti a veszélyes helyen lévő feszültséget, mielőtt bárkit elérne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!