Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy kell kiszámolni egy...

Hogy kell kiszámolni egy doboz hővezető képességét/veszteségét az alakja alapján?

Figyelt kérdés

Szóval akarok egy dobozt(épületet) plexiből, ami lehetőleg minél jobban szigetel. Először arra gondoltam, hogy téglatest alakú lesz, és a sarkainál még teszek rá infra visszaverős üregkamrás plexit is, hogy ne legyen hőhíd.

Aztán pedig arra gondoltam, hogy mondjuk 10-szöghöz hasonló lenne, csak négyszögesítve, vagyis pl. az alja hosszú, aztán ami oldalak vannak a derékszög helyett, azok rövidek, aztán a függőleges közeli vonalak hosszabbak. Nem tudom, melyiknél lenne nagyobb a hőveszteség.



2014. febr. 12. 20:06
 1/4 anonim ***** válasza:

Az a gyanúm hogy nem jól írtad le a kérdést.

A hővezetés szempontjából a felülete számít.

A hőveszteség (hőáram) arányos a felülettel.

Ha az a kérdésed hogy melyik formájú házban levő levegő hűl le leggyorsabban ha kint tél van,és a térfogatuk egyenlő akkor a válasz:

1. gömb ( legkisebb felület/térfogat arány)

2. kocka

stb..

2014. febr. 13. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
A felület is számít, de 1 anyag hővezetése a vastagságától is függ, és egyenlő külső-belső felületre van megadva. A hőhidak a sarkokon alakulnak ki, ahol a külső felület nagyobb, mint a belső. És minél nagyobb a szög, annál kisebb a felületkülönbség, és a hőhíd. De nem tudom, pontosan hogy kell kiszámolni, és még mindig ott van, hogy a kocka alak sarkain van plusz szigetelés pont emiatt. Kérdés, hogy azzal a szigeteléssel lehet-e kompenzálni az alak miatt létrejövő veszteséget, esetleg még tovább is marad bent a hő, mint a "lekerekített" formában, vagy kevés, és szigeteléssel együtt is gyorsabban hűl annál?
2014. febr. 14. 02:14
 3/4 KZ67 válasza:

Amennyiben volna egyszerű képlet, azt már leírták volna, illetve nem kéne hőkamerázni a látszólag egyszerű épületeket a mérések helyett. Sajnos még az egyszerű testek esetében is elég hosszadalmas a számítás.

[link]

A link alapján meg lehet érteni ezt-azt, és ez még nem idommal, csak anyaggal és "fogalommal számol".

Az 1. GÖMB az jó.

Utána minden ehhez legjobban közelítő test jön (sokszög).

Szigetelni lehetséges JOBBAN a veszteséges részt, mint a kedveződd hőtani paraméterekkel rendelkező részeket. Kivétel mindig van, ha egy szerteágazó csillagról beszélünk (pl tengeri csillag), és ezeknek a csúcsairól beszélünk. :-) Bár itt is lehet elérni ugyanakkora értékeket, csak a szigetelés nagysága torzítani fogja az alakot: a csúcsaira annyi kerülne, hogy a végén már gömb-höz lesz hasonló a sok réteg miatt.

Te igazából mintha dilatációt szeretnél számolni, egy test pontjainak eltérő hőleadását (ás abból fakadó változásait), nem az egész test veszteségét.

2014. febr. 17. 08:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
A többi részen tudom a veszteséget, mivel a plexinek meg van adva a hővezetési tényezője, vagyis ahol ugyanakkora a belső felület a külsővel, azt lehet tudni. A többi a kérdés. Nyilván lehet elég szigetelést tenni mindenhova, de ez nem is volt kérdés. A kérdés az arányokról szól, hogy az a szigetelés, amit a derékszögre tennék, az hány fokos szögeknek felelne meg szigetelés nélkül? Nyilván a téglalap egyszerűbb, de a plusz szigetelés miatt talán drágább. A másik az alakja miatt bonyolultabb, és több benne a felesleges térfogat. A hatékonyság döntene, mert ha pl. a derékszögön lévő tervezett szigeteléssel se lenne olyan, mintha szigetelés nélkül, de nagyobb szögekből állna, akkor nem a kocka a jó választás. Ha még jobban is szigetel a sarkokon, mint az oldalán, a szigetelés miatt, akkor a kocka a jobb választás. De nem mindegy, hogy a mennyivel tompább szögűhöz hogy viszonyul. Hogy mennyit befolyásol, hogy pl. 100, vagy 150°-os. Szóval már az is egy kiindulópont lenne, ha tudnám, hogy a falnak egy másik fallal bezárt szöge hány % veszteséget jelent a falakhoz képest.
2014. febr. 18. 01:51

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!