Elektronikusok, hogyan csináljátok, hogy nem féltek az áramtól?
Engem csapott már meg sokszor az áram, mind fázis-föld, mind fázis-nulla, mégis itt vagyok. Ezek az áramütések nagyon rövid ideig tartottak, orvos szerint semmi bajom nem lett egyiktől sem.
Az én megoldásaim
Tesztdoboz: Ez egy műanyag ételesdoboz, amibe raktam egy számítógépből kiszerelt tápcsatlakozót, és 3 pár krokodilcsipeszt, na meg egy kapcsolót. Belerakom a dobozba a tesztelni kívánt trafót, a primer 230V
Bocsi, véletlenül elküldtem...
Szóval a primer kört rákapcsolom a tápcsatlakozóról jövő krokodilcsipesszel ellátott vezetékekre, a szekunder kört a másik 2 vezetékre. Értelemszerűen ezek a dobozon belül vannak. Ezután rárakom a tetejét. A dobozon kívülről marad még 1 pár krokodilcsipesz, ezen kell majd mérni, van egy betáp kábel aljzat, ide megy a betáp kábel, amit bedugsz a röfibe. Már csak a kapoló maradt, ami a betáp csatlakozója és a primer egyik kapcsa között van és a fázist szakítja meg.
Szóval ha mindent összeállítasz, aztán bedugod a konnektorba, már csak egy kapcsolót kell felkapcsolnod, ami el van szigetelve az áramkörtől.
Én azért használom ezt, mert mások is betévedhetnek a kis műhelyembe és ugye az áramjárta vezető is ugyanúgy néz ki, min amiben nem folyik áram...
...csak más a fogása.
Ajánlom figyelmedbe a fi relét (áramvédő kapcsolónak vagy érintésvédelmi relének is nevezik).
"a bemeneti lábait rákötöm a dugaszra"
A dugasz rendes bolti lengő villásdugó legyen, azt kösd be.
Amúgy nagyon egyszerű: Amikor bármit is csinálsz vele, húzd ki a falból. Ha meg bedugtad, akkor ne nyúlj hozzá. (Legalábbis a primer oldalhoz.) Az lenne a legjobb, ha a műszert először rákötnéd, utána dugnád be a 230-ba, hogy csak leolvasni kelljen.
Azt meg ne mondjátok már neki, hogy a 230V-tól nem lesz semmi baja!!
Honnan tudjátok, milyen vékony a bőre? Vagy hogy van-e szívproblémája?
Attól tartok, Savanyújóska összekevert valamit. A hálózati 230 V igenis agyon tud vágni, és a 12 V miatt nem kell aggódnod.
Az nem baj, ha félsz, és tiszteled a hálózati feszültséget.
A #2 - #3 válaszadó műanyagdobozos módszere nekem is tetszik.
Még valami.
A vizsgálandó trafót még rákötés előtt nem árt megvizsgálni ohm-mérővel, nincs-e galvanikus kapcsolat a primer, és szekunder(ek) között. Ha nincs kapcsolat oké. Ha van akkor autotrafó, vagy hibás trafó.
Ez utóbbi esetben, kuka, vagy tedd félre egy olyan alkalomra, mikor lesz kedved, anyagod, eszközöd újra-tekercselni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!