Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Tudtok olyan matematika...

Tudtok olyan matematika programot, ahol a kitevőben lévő szám kitevőjébe is tudok számot írni?

Figyelt kérdés

Meg ahol mindenféle matematikai képletet be tudok írni, és egyszerű a használata. Tehát leginkább olyan kéne, ahol az algebrai dolgokat tudom érthetően leírni.

(nem kell kiszámolnia vagy ábrázolnia!)


2013. dec. 14. 19:39
 1/8 anonim ***** válasza:

Oh, akkor az nem matematikai, hanem tipográfiai program lesz.


Matematikai szövegek szedésére általában a TeX-et szokták javasolni, ez teljesen ingyenes, ismeri a nyomdai hagyományokat, és a képletekre van kiélezve. Szóval ezzel lehet legszebben megcsinálni. Például innen le tudod tölteni: [link]

Hogy mennyire egyszerű a használata, azt nem tudom. Kicsit programozásszerű… Szóval környezetek és parancsok vannak benne, és nem WUCIWUG (what you see is what you get), tehát csak fordítás után látod, hogy mit alkottál, eleinte gyakran fogsz hibaüzeneteket kapni.

Linux alá van WUCIWUG változata. Ha gondolod, akkor segítek az indulásban, meg ajánlott olvasmány Wettl–Mayer–Szabó LaTeX kézikönyve (ha rákeresel biztos le tudod tölteni valahonnan .djvu formában).


Amúgy a muglik körében elterjedtebb szövegszerkesztőknek is szokott lenni képletszerkesztőjük, például a Wordben Beszúrás --> Equation, ha jól emlékszem (most megnéztem az új Wordöt, gőzöm nincs, hogy kell használni az egyenletszerkesztőjét…), és akkor össze tudod bogarászni a kis ábrákon, hogy mit szeretnél. Csak ugye a Word az nem ért a tipográfiához, ott neked kell folyamatosan odafigyelni, hogy amit csinálsz az szép és olvasható legyen, míg a TeX pont ezt tudja és csinálja helyetted.

2013. dec. 14. 20:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Én minden ilyen célra a GeoGebrát használom. Nem olyan nagy gond az, hogy számolással, ábrakészítéssel is össze lehet kapcsolni a beépített LaTex szerkesztőt.( Az esetek 90%-ában így ellenőrzöm, hogy nem gépeltem (számoltam-e el valamit.) Az "érthető leírás" szerintem csak a felhasználón múlik. Ha érdekel, itt számtalan példát találsz:

[link]

2013. dec. 14. 21:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

A GeoGebra nekem is megvan, és igaz nem értek hozzá még annyira, de szerintem nagyon hosszadalmas vele az algebrai rész. Nagyon lassan lehet vele megcsinálni, és nem is annyira áttekinthető. Szerintem. Én próbáltam 2010-es Microsoft Word-del, és ott rögtön lehet a számlálóba rakni, vagy abba az indexbe, amelyikbe akarom. És én hasonlóra gondoltam mint, az. Ott csak annyi a gond, hogy nagyon be van korlátozva. Hagyományos törtnél már nem is lehet külön-külön a számlálót és a nevezőt hatványozni, és van még néhány hiba benne.

De a Miktex-et mindenképpen kipróbálom, és ha esetleg majd valamikor találtok ilyen szerkesztő programot, akkor mindenképp szóljatok :)


És köszi a válaszokat!

2013. dec. 14. 22:01
 4/8 A kérdező kommentje:
Most jutott eszembe, hogy azt nem tudjátok mivel szerkesztik az olyan egyenleteket, amik a Wikipédiában és egyéb matekos weboldalakon is vannak? Mert azok úgy vannak megoldva, mintha képek lennének, meg elég jónak tűnnek.
2013. dec. 14. 22:06
 5/8 A kérdező kommentje:
Letöltöttem a Miktex-et, de sajna angol meg nehezen is igazodok ki rajta. Énnél is vannak formátumok vagy micsodák, de szerintem inkább hagyom, ez nekem túl hosszadalmas lenne. Egy sávba számokon és betűkön kívül nem tudtam mást írni, és nem jelent meg semmi a fehér lapon. Szerintem valami egyszerűbb program kellene. :(
2013. dec. 14. 22:12
 6/8 anonim ***** válasza:

A Wikipédián azért tűnnek jónak a képletek, mert a Wikipédia szerkesztői is TeX-et használnak hozzá. Az tényleg nem egy rossz ötlet, hogy megszerkeszted valahogy a képletek, aztán elmented őket képként (a png formátumot javaslom), és beilleszted a szövegbe.


Ha kevés a programozó-skilled, akkor én is a GeoGebrát, mint a 21:09-es válaszoló. Nem kell ott az algebra mód, csak az ABC (Szöveg beszúrása) gombra kell kattintani, és megjelenik egy mini szövegszerkesztő. Ott pipáld ki, hogy LaTeX formula, és tudni fogsz képleteket írni. A jobb egérgombbal kattints a rajzlapra, kapcsold ki a tengelyeket, aztán exportáld png-be a rajzlapot, majd behúzogathatod például Wordbe a képet.


Felsőindex (hatványozás): {ez van az alsó indexben}^{ez a felsőben}

Tört: \frac{számláló}{nevező}

Gyökjel: \sqrt{ezagyökalattvan}


Például a másodfokú egyenlet megoldóképlete (ezt írd a "szerkesztés" mezőbe):

\frac{-b \pm \sqrt{b^2 - 4ac}}{2a}

vagy: a^2^b^2

2013. dec. 14. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Így átolvasva az előző hozzászólásomat látom, hogy kimaradt néhány toldalék és állítmány… Szóval jobb lesz, ha elrakom magamat holnapra. Remélem, valamennyire érthető maradt.
2013. dec. 14. 23:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:
word 2010től van képlet szerkesztő, egyszerű használni is
2013. dec. 15. 01:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!