Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi az a bázisvektor?

Mi az a bázisvektor?

Figyelt kérdés

A neten azt találtam, hogy:

Két adott vektor az i és j egységvektor, ahol i-t pozitív irányú 90 fokos elforgatás viszi át j-be.


Tehát a bázisvektor sosem 1 db vektor, hanem mindig párban vannak, ilyenkor ezek egymás bázisvektorai?

Vagy minden vektornak (egységvektornak) létezik bázisvektora, ha elforgatjuk 90 fokkal pozitív irányba?


Nem tudom eldönteni, hogy melyik helyes, illetve értelmezni sem tudom rendesen, a segítséget előre is köszönöm!


2013. okt. 13. 18:31
 1/7 anonim ***** válasza:
A matematikában szokás használni az n-dimenziós tér fogalmát (n=2 a sík, n=3 a szokásos tér). A tereket vektorok feszítik ki, mégpedig az n-dimenziós, n darab független vektor. A függetlenség azt jelenti, hogy egyik vektor se állítható elő a többi kombinációjaként. Elvileg bármilyen független vektor jó, de a könnyebb számolás érdekében a vektorokat egységnyi hosszúaknak tekintjük, és mind egymásra merőlegesek. Ezeket a vektorokat nevezzük bázisvektoroknak. Vagyis a bázisvektorok azt tudják, hogy ők együttesen kifeszítik a teret, vagyis annak bármilyen vektora előállítható a bázisvektorok segítségével. Ettől bázis. Látható, hogy bármilyen független vektorrendszer lehet bázis, csak ha nem merőlegesek és egységnyiek, nehezebb velük számolni.
2013. okt. 13. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Kérlek javíts ki, ha nem jól értelmeztem valami:

Ahány dimenziós egy rendszer, annyi bázisvektort kell fölvenni, hogy a rendszerben lévő összes vektort elő tudjuk állítani.

A bázisvektorok által bezárt szög síkjai adják meg, hogy a síkban vagy térben hol értelmezzük majd a vektorokat, vagyis a bázisvektorok a síkok szélei. A térbeli derékszögű koordináta-rendszernél ezek egy kockát adnak.

Ezért tulajdonképpen bármely három vektor lehet bázisvektor, ha az azok által meghatározott térben vesszük fel a többi vektort.

És koordináta-tengelyeknél mindig a tengelyek a bázisvektorok.

(Remélem nem mondtam sok marhaságot :))

2013. okt. 13. 19:30
 3/7 anonim ***** válasza:

Sima bázisvektoroknál nem követelmény a merőlegesség és az egységnyi hossz. Ha merőlegesek, akkor ortogonális bázisnak nevezzük, ha pedig egységnyi hosszúak is, akkor ortonormáltnak.


Nem lehet bármi bázisvektor. Például 3 dimenzióban nem tekinthető bázisvektornak három olyan vektor, amik egy síkban vannak, mert azokkal nem állítható elő a tér minden vektora.

2013. okt. 13. 22:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

A síknak nincsenek "szélei".

A bázisvektorok jelentése az, hogy ők kifeszítik a teret, tehát a megkötés csak annyi, hogy ez teljesüljön. Teljesülni pedig akkor fog, ha ezek független vektorok. Bármilyen fenti tulajdonságú vektor n-es jó, a számolásokhoz azonban a speciális, egységnyi hosszú, egymásra merőleges vektor-rendszert vesszük.

2013. okt. 14. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:

Ezek szerint az előbb marhaságot mondtad, de most próbálom kijavítani:

Ha három vektor van, és egyiket sem tudjuk előállítani lineáris kombinációval a másik kettő vektorból, akkor azok bázisvektorok, az állásuktól függetlenül.

Ha ez sem igaz, kérlek javítsatok ki mégegyszer.

2013. okt. 14. 21:49
 6/7 anonim válasza:
Nekem is lenne egy kérdésem: mi az a generátor rendszer?
2019. ápr. 17. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Az ugyanaz, mint a bázis, csak nincs megszabva, hogy a minimális számú vektor legyen benne, tehát lehet több is. A lényeg, hogy kifeszítsék az adott vektorteret.
2019. ápr. 18. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!