Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ha egy kód lehet 0 vagy 9...

Ha egy kód lehet 0 vagy 9 melyiknek több az esélye?

Figyelt kérdés
Tegyük fel, hogy van egy zár melynek a kódja 0 vagy 9!A zár egy hatalmas raktárt zár, melyben 1 millió hektoliter JacDaniel's whisky található!Melyik lenne a helyes kód?
2013. szept. 9. 22:00
1 2
 1/17 A kérdező kommentje:
*Jack Daniel's
2013. szept. 9. 22:03
 2/17 anonim ***** válasza:

egyenlő,

de a második biztosan nyit!

2013. szept. 9. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/17 A kérdező kommentje:
De csak az egyik választható, mert 9 lehetőség volt, hogy eltaláljuk!0-9-ig voltak a számok és ez a kettő maradt a végére, a többi nem volt jó!Kockázatos döntés! :D
2013. szept. 9. 22:44
 4/17 anonim ***** válasza:
Szerintem kilenc. Ha a kódra csak ez a két lehetőség van, akkor a 9-nek van nagyobb esélye, mert az emberek lenézik a nullát mert az azt jelenti, hogy semmi.
2013. szept. 9. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/17 anonim ***** válasza:
#4: miért vagy olyan biztos benne, hogy ezzel a számkombináció beállítója nem volt tisztában? ;)
2013. szept. 9. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/17 anonim ***** válasza:

lottóban az 1, 2, 3, 4, 5 kombinációnak egyenlő az esélye, bármely másféle kombinációval!

Szerinted ezt mikor fogják kihúzni?

Így már érthetőbb az esély fogalma?

2013. szept. 9. 23:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/17 anonim ***** válasza:

Nincs "tuti" stratégia.


Ergo bármilyen érveléssel mész oda a zárhoz, valaki másnak véletlenül lehet egy épp azt verő kódolása.


Ha pl. azt mondod, hogy a 9 valószínűbb, mert a 0-t az emberek kódoláshoz nem szokták választani (ami egyébként igaz), akkor okosnak tűnhetsz - de ha a védő épp ezzel kalkulál és csak azért is 0-t választ, akkor megszívod, hogy okoskodtál. Ha éppen erre számítasz és mégis 0-t választasz, megint nyersz - de ha még 1-gyel tovább gondol a védő, akkor megint szívsz, stb...


Tehát ha nem ismered a kódolót, a legjobb amit tehetsz, hogy véletlenszerűen sorsolsz egy döntést.


(Kő-papír-olló világbajnokság is azért létezik, mert véletlenül sorsolni az emberi agy nem képes.)

2013. szept. 10. 02:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/17 anonim ***** válasza:

szerintem ezt úgy szokták csinálni, hogy statisztikát készítenek, hogy melyik szám mennyit fordul elő egy szövegben pl, vagy ilyesmi. Betűkkel mondjuk ez jobb, pl a magyar nyelvben az e betű gyakorisága elég nagy. Számoknál is tuti lehetne valami ilyesmit csinálni. Pl egy hacker vagy rendszergazda vagy valaki írhatna egy programot ami megszámolja egy rendzser felhasználóinak kódjaiban az egyes számjegyek gyakoriságát.


a 0 lenne egyébként az első tippem, mert a 0 az egy szép kerek szám, a 9 pedig csak egy szám a többi közül. Elég gyakran hallani pl olyan számokat hogy 2000, vagy 1000, vagy 100, vagy 1500, amik 0ra végződnek, ugye a kerekítés miatt.


Viszont a 9es is népszerű végződés, valami elmebeteg marketinges miatt, aki kitalálta hogy egy termék ne 500 forint legyen, hanem 499

2013. szept. 10. 03:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/17 anonim ***** válasza:
55%

A marketinges nem elmebeteg, hanem kihasználja az emberek többségének azt a tulajdonságát, hogy az öttel kezdődő háromjegyű számot sokkal nagyobbnak tartják, mint a néggyel kezdődőt, ezért ez utóbbit veszik jobban. Köznapi helyzetekbe az ember nem szokott mélyen belegondolni. Ettől még sokan megteszik.

Ugyanez a gondolatmenet a kóddal is. A találat esélye pontosan 50%, bármire teszel. Ez a véletlen alaptulajdonsága. Ha persze különböző tényleges (valós) ismeretekkel bír valaki, és ezeket figyelembe veszi, akkor a találat esélye nőhet, egészen a pontos ismeretig, ami persze már nem találgatás, hanem tudás. A kód tudása.

(engem persze a találgatás és találat izgalma jobban feldob, mint ez a whiskymárka és ez a mennyiség. De 50%-nál nagyobb a valószínűsége - szerintem nem is kicsivel - hogy a kérdező viszont nagyon kedveli. De ez már a további ismeretek felhasználásán alapszik, azaz nem független esemény).

2013. szept. 10. 10:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/17 2xSü ***** válasza:
94%

Ha azt feltételezzük, hogy a kód kitalálója valódi véletlen számot választ kódnak, akkor természetesen az esély azonos, 50-50%. A matematikai válasz tehát az, hogy egyenlő esélye van a kettőnek.


Csakhogy ilyen esetben az emberek „kitalálnak” és nem legenerálnak egy véletlen számot, így a pszichológia beleszól a valószínűségbe. Pl. ha megkérsz néhány embert, hogy mondjon egy „véletlenszerű” számot 1 és 10 között, az emberek több mint harmada a 7-et választja. Az ember nem választja a határszámokat, mert az túlságosan „nem véletlen”. Nem választanak páros számokat, mert az túl szabályos. Az öt is kiesik, mert az a középső. Az 1 és 3 túl kicsi, a 9 meg négyzetszám… Valami hasonló logika miatt – ami nem biztos, hogy tudatosan lejátszódik –, valahogy a legtöbb ember vonzódik a 7-es felé.


Mivel a határszámok maradtak meg, így úgy tűnik a kód választója nem a fenti logika alapján döntött. Viszont egy logika még lehetséges, hogy közre játszott a kód kiválasztásában: Ha valaki szisztematikusan kezdi kipróbálni a kódokat, akkor a legtöbb estben 0-tól kezdi a számolást. (Persze lehetne 9-től visszafele számolni, de ez ritkább.) Ilyen módon célszerű nem az elsőnek kipróbált kódot választani, sőt rögtön a legutolsónak kipróbáltat választani is logikus ebben a kontextusban. Tehát gyanítom, hogy valós környezetben a kilencest többször választják emberek kódnak, mint a nullát.

2013. szept. 10. 11:02
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!