Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Matematika számhalmazok: Nem...

Matematika számhalmazok: Nem értem, valaki elmagyarázná? (Bővebben lent)

Figyelt kérdés

Az lenne a kérdésem, hogy eddig annyit tudtam hogy a "legkülső", legbővebb halmaz a komplex számok halmaza. Ezen a képen viszont még van egy H halmaz:

[link]

Ez mi? Azt hiszem a neve kvaterniók. A wikipédián leírtak alapján sajnos nem igazán értem. Mert ott valami i,j,k számokról ír de pl. i^2 = j^2 = k^2 = -1, ez nem sok új a komplex számokhoz képest... Valaki elmagyarázná teljesen az alapoktól, érthetően?



2013. szept. 2. 16:49
 1/6 anonim válasza:
100%

Én annyit tudok, hogy az:

N a természetes számok halmaza, ebben benne van minden pozitív egész szám

Z az egész számok halmaza (pl. -2, 5, 854)

Q a racionális számok halmaza, tehát, amit fel lehet írni törtként. (minden, ami nem irracionális, pl. a pí is irracionális)

R a valós számok halmaza

2013. szept. 2. 16:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Igen, ezt eddig is tudtam. Meg egy idő után a komplex számok is érdekeltek, meg hallottam róla stb. Most meg látom hogy van olyan szám ami nem komplex... ez érdekel :)
2013. szept. 2. 17:02
 3/6 anonim ***** válasza:

Szerintem a hiperkomplex számokra gondoltak.

[link]


De ez valójában nem kiterjesztés, hanem általánosítás.

Tehát nyugodta veheted úgy, hogy a szám fogalmának a kiterjesztése a komplex számoknál fejeződik be.

2013. szept. 2. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Értem. Köszönöm :)
2013. szept. 2. 20:47
 5/6 anonim ***** válasza:
100%

Nem a hiperkomplex számokról van szó, hanem kvaterniókról. A kvaterniók halmazának jele H, a felfedezőjük, Hamilton tiszteletére.


Talán a legegyszerűbben azt lehetne mondani, hogy a valós számnégyesek halmazán vezethetünk be úgy összeadást és szorzást, hogy a szokásos műveleti tulajdonságok - a szorzás kommutativitásának kivételével - érvényben maradjanak. Az összeadás a "szokásos", a szorzás művelete bonyolultabb. A szorzás megjegyzéséhez szokták az i, j, k egységeket bevezetni. 1, i, j és k felel meg a bázisvektoroknak, azaz az (1,0,0,0), (0,1,0,0), (0,0,1,0), (0,0,0,1) számnégyeseknek.


Ez azért tekinthető a számfogalom kiterjesztésének, mert a komplex számok halmaza lényegében a valós számpárok halmaza egy megfelelő összeadással és szorzással ellátva. Az egy másik dolog, hogy a (0,1) számpárt elnevezzük i-nek, és így könnyebben kezelhető a szorzás művelete. Ha ezt a konstrukciót továbbvisszük számpárok helyett számnégyesekre, akkor kapjuk a kvaterniókat. Csak a kvaterniók körében jóval nehezebb volt kitalálni a megfelelő szorzásműveletet.


Megjegyzem, hogy tovább is lehet menni, a számnyolcasok halmnazán is lehet analóg műveleteket bevezetni, így kapjuk az oktávokat (vagy októniókat). Ekkor azonban a szorzás művelete olyan mértékben elromlik, hogy nem csak, hogy nem lesz kommutatív, de asszociatív sem lesz.

2013. szept. 2. 21:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a választ :)

Nem semmi miket találnak ki :D

2013. szept. 3. 17:26

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!