Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ez hogy befolyásolja a napelem...

Ez hogy befolyásolja a napelem hatásfokát?

Figyelt kérdés

Úgy tudom hogy alapból 20% körüli a hatásfokuk,

de ha egy, két vagy három tükörrel plusz napfényt irányítunk a napelemre, akkor mennyivel lesz jobb?


2013. aug. 31. 15:23
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Ez nem a hatásfokát befolyásolja, hanem hogy mennyi energiát kap, amit átalakíthat. Nyilván többet fog termelni, hisz x helyett mondjuk 2x energiájú fény vetül rá, de attól még ugyanúgy a 20%-át fogja hasznosítani ennek az energiának.
2013. aug. 31. 17:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

Igen, rosszul írtam :D

Vagyis arra vagyok kíváncsi hogy 1-2-3 tükörrel mennyivel több energia éri a napelemet.

Mert ugye 1 m2 tükör sokkal olcsóbb mint 1 m2 napelem, de gondolom nem duplázza/triplázza/négyszerezi meg az energiát :S

2013. aug. 31. 18:04
 3/5 anonim ***** válasza:

Valóban nem. A közvetlenül beeső napfénynek csak egy részét veri vissza a tükör, hatásfoktól függően. Egy jó tükör kábé 90-95%-át veri vissza a beeső fénynek.

Ezen kívül, a napsütés állandó energiaértékű, és nagyon széles spektrumú EMH. A napelemeknek is több fajtája van, felhasznált technikai megoldásoktól és alapanyagoktól függően az infrától az UV-ig sokféle hullámhossztartományban működhetnek. Ellenben a tükrök általában csak a spektrum egy szűk tartományát verik vissza, ez is csökkenti a visszeverődő sugarakból előállítható villamos áram mennyiségét.

Harmadrészt maga a napelemcella sem tud bármekkora mennyiségű áramot elállítani, hiába kap egyre nagyobb mennyiségű naofényt. Megfelelő mennyiségű beeső fény esetén ugyanúgy elfüstöl, mint az izzószál a lámpában, ha túláramot kap.


Mindezek ellenére, technológiai módosításokkal elérhető, hogy egy napelemcella ilyen tükrös megoldások alkalmazása esetén is működőképes lehessen, és nagyobb mennyiségű áramot tudjon produkálni. De általában kifizetődőbb, ha a tükrök helyére eleve napelemcellákat építenek, így azonos területről nagyobb mennyiségű villanyáram nyerhető ki.

2013. aug. 31. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim válasza:
Azt se hagyjuk figyelmen kívül, hogy a hőmérséklet növekedésével a napelem cella hatásfoka nagy mértékben csökken és kb. 75-80 fok körül már tartósan károsodik nagyobb mértékben. Normál körülmények között is elég meleg a napelem (nekem van rajta hőmérő, ma is 68 fokos volt) és így a megadott élettartam 20 év. Ami azt jelenti, hogy évente 1%-ot esik a hatásfoka. Ismétlem, ezek a normál körülmények! Ha te tükröket irányítasz rá, lehet hogy kigyullad. Zárlatos is lehet. Az anyagok amiből csinálják nem a végtelenségig hőállók. A forraszanyag megolvad kb. 300 fokon, a műanyag hátlap és a kábelek sigetelése szintén megolvad 150 fok körül és a fényelnyelő réteg 85 fok körül már erősebben károsodik, 95 fokon meg szerintem pár hét alatt leamortizálódna teljesen.
2013. aug. 31. 21:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Létezik már nagyobb hatásfokú napelem, csak egyenlőre nem éri meg a sivatag közepére pakolni(4.5-től):


[link]

2013. szept. 2. 19:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!