Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Tudnátok segíteni ebben a...

Tudnátok segíteni ebben a feladatban?

Figyelt kérdés

Nos, nagyjából értem, de egy részét még mindig nem. Azt szeretném ha valaki el tudná magyarázni, miért is így kell. Egyébként már más is feltette ide ezt a feladatot, de ott nem tudtam meg a lényeget.


A feladat:

Egy ejtőernyős szélcsendben egyenletesen 8 m/s sebességgel esik. Ha az oldalszél sebessége 2 m/s, akkor:

a) Mekkora lesz a sebességének nagysága?

b) Mekkora a sebességének a függőlegeshez viszonyított iránya?


Tudom, hogy a v² = 8² + 2²-ből lehet kiszámolni a sebességet.

De a szög miért lesz 14 fok? Mert vy/vx=tg alfa.

Az vy a függőleges, tehát az a 8m/s. A vízszintes a vx, vagyis a 2m/s.

És akkor 8/2=tg alfa.


De elméletileg pont hogy fordítva kell, de miért is? Amikor az biztos, hogy vy/vx=tg alfa.


2013. aug. 19. 12:47
 1/3 anonim ***** válasza:
Tangensnél a szemközti befogót kell a szög melletti befogóval osztani. Neked az alfa szög a vy befogón fekszik. Vagyis tg alfa = vx/vy
2013. aug. 19. 13:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Az ilyen tipusú feladatokhoz mindig ajánlatos ábrát készíteni, ott bejelölni a derékszögű háromszöget, és leolvasni a szögfüggvényeket.

Ha így teszel, akkor kiderül, hogy az arctg(8/2) az valójában a vízszinteshez képesti szöget fogja jelenteni, ami 76 fok körül van.

Hogy a függőlegeshez képesti szöget megtudd, akkor 2/8 -al kell számolnod.

(Vagy egyszerűen 90-ből kivonsz 76-ot).

2013. aug. 19. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Ja tényleg :) én a vízszinteshez viszonyított irányát néztem, bocsi :) akkor már értem.
2013. aug. 19. 18:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!