Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Meg tudja-e hajtani a motor?

Meg tudja-e hajtani a motor?

Figyelt kérdés
Sziasztok. Házilag barkacsolok egy nyarsforgato gepet, de nem tudom, hogy az elektromotor meg tudja-e majd forgatni aa rudat. Hogyan tudnam kiszamolni?

2013. júl. 12. 15:46
 1/8 imco ***** válasza:

Mekkora a villanymotor fordulatszáma? Mit szeretnél, hogy milyen gyorsan forogjon a nyárs?

Használj áttételt (szíjhajtás két tárcsával). Ha túl gyors a motor, lehet egy áttétel nem is elég, mert lerepül a szalonna meg a kolbász :)

2013. júl. 12. 19:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Erősen gyanítom , hogy egy 3 fázisú aszinkron motorod van.

Először nézd meg a motor adattábláját és olvasd le róla a főbb adatokat : Teljesítmény , fordulatszám. A teljesítmény valószínűleg kW-ban , a fordulatszám pedig min^1 vagy 1/min , így lesz feltüntetve.


A fordulatszám , feltéve ha 3 fázisú aszinkron motorod van olyan 2800 1/min körül lesz. Ez az jelenti,hogy egy perc alatt ennyiszer fordul körbe a motor tengelye. Ez (bár nem vagyok szakács) de hússütéshez egy kicsit szerintem sok lenne :D , ezért célszerű ha ráraksz a motor tengelyére egy kis ékszíj tárcsát a nyársra (ez lesz ekkor a másik tengely) pedig egy nagy ékszíjtárcsát , és egy ékszíjjal összekötöd őket.


Pár összefüggést leírok , ami jól jöhet.


P=M*2pi*f , fontos ,hogy a fordulatszámból itt váltsd át 1/min-ról 1/s-ba (Hz) és ezt írd be a képletbe. Ezt úgy teheted meg , hogy elosztod 60-nal. Ebből az összefüggésből ki tudod számolni közelítőleg a motor tengelyén leadott nyomatékot (közelítőleg , mert ugye a hatásfok nem 100%)


Az áttételezés. Az áttétel (azt hiszem i-vel jeölik , de mindegy nem lényeges most) a két tárcsa sugarának az aránya. i= r1/r2 . Ez azért kell mert ha te a ráraksz egy 5x nagyobb tárcsát a nyársra mint ami a motoron van ekkor az áttétel : i = r1/r2 = 1/5 , akkor ez azt jelenti , hogy a nyársad fordulatszáma 5x kisebb lesz mint a motoré !! És mivel a teljesítmény a két tengelyen megegyezik , ezért az első képletből látszik (P=M*2PI*f) , hogy a nyomaték pedig 5x nagyobb lesz !!


Ez azért jó mert nem fog forogni mint az állat viszont jóval erősebb lesz , ráakaszthatsz egy ökröt is mondjuk.


Amúgy ez nem egy bonyolult szerkezet , ezt a pár dolgot számold ki , hogy mit akarsz mennyit forogjon , meg , hogy bírni fogja -e a motorod.


Remélem tudtam segíteni !


20f

2013. júl. 12. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Nah nem elírtam.. min^-1 ! így lesz feltüntetve. Amúgy a motor fajtáját leírhatod , hátha tudunk még pontosabb info-t is adni. Egyfázisról vagy 3 fázisról működik , vagy miből szedted ki ?
2013. júl. 12. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Egyébként gondolkodtam még a kérdéseden.. Hát -bár nem vagyok mérnök- de egy ilyen 2500-2800-as fordulatot leáttételezni elég szép feladat.. Mit akarsz percenként mennyit forogjon ? 15-20 -at ? Ezt azért kivitelezni elég érdekes lehet.


Tényleg jó lenne tudni a motorod fordulatszámát , meg azt , hogy te mekkora fordulatszámot akarsz , meg , hogy miket akarsz rajta sütni ( 1-2 szalonna vagy esetleg egy egész állatot is ?! ) Írj vmi konkrétumot , mert így nem nagyon tud senki segíteni..

2013. júl. 13. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 imco ***** válasza:
Esetleg a motor fordulatszámát egy előtét ellenállással lassítani? Annyira nem értek hozzá, úgyhogy inkább csak kérdem. Hátha valaki aki járatosabb az elektrós dolgokban tudja.
2013. júl. 13. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Én elektrós voltam szakközépben , hát előtét ellenállással nem igazán lehet , a fordulatszám ugyanis frekvenciafüggő ( meg póluspár szám). Az ellenállással annyit lehet csinálni , hogy a nyomatékát tudod ezáltal közvetve lecsökkenteni. Motor fordulatszámot frekvenciaváltóval szoktak szabályozni , de az meg kb 150.000 HUF-tól kezdődik , egy szalonnasütőhöz nem biztos , hogy megéri beszerezni egyet :D


A kérdezőnek még annyit , ha már nem tudunk semmi konkrét dolgot , hogy ehhez elég egy na tényleg nagyon kis teljesítményű motor (100-200W) , ugyanis alig kell , hogy forogjon és nyomaték se nagyon szükséges.

2013. júl. 14. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

Csigahajtással tudsz csinálni 100-150 -es fix áttételt.


Szíjjal nem tud ekkorát, a hely -és sulytöbblet, ill. nehéz kivitelezés miatt, komplett hajtóművet meg gondolom nem akar tervezni, ahhoz amúgy is több szakmai ismerettel kéne rendelkeznie a kérdezőnek, de emellett gazdaságtalan is lenne...

2013. júl. 14. 14:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim válasza:
próba szerencse! én is állandóan csinálok ijesmit de soha sem szoktam számolni
2013. júl. 30. 21:41
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!