Hogy jön létre egy töltéssel rendelkező molekula (ion)?
X + e- = X-
X = X+ + e-
Ha egyszer azt mondod, hogy poláris molekula, akkor az hogyan lehetne ion? Kezdd az atomszerkezettel, mert homályba vagy.
Itt alapvető problémák vannak...
Az ion két, teljesen különböző kémiai részecske.
Molekula: több atomból álló SEMLEGES részecske.
Ion: töltéssel rendelkező kémiai részecske (lehet egy, vagy több atomból álló is).
A molekulák nem vezetők, hisz nem jellemző rájuk a fémek külső elektronjának könnyű leszakíthatósága, se nem rendelkeznek töltéssel (igen, az analitikai tisztaságú víz is szigetelő, és nem vezető).
Az ionok képesek vezetni az elekromosságot. Mivel az önálló részecskék töltéssel rendelkeznek, így önmaguk válnak a vezető korpuszkulává.
Azonban fontos, hogy az ionok képesek-e elmozdulni a helyükről, mivel csak ekkor vezetők (a szilárd NaCl kristályrácsában ionok vannak, azonban nem vezető, mivel a részecskék nem mobilisak. Olvadéka azonban igen, mivel képesek a helyváltoztatásra).
Attól, hogy el molekula poláris még nem válik vezetővé (lásd a víz példáját). A töltéseloszlás szempontjából inhomogén molekulák (semleges részecskék) az intermolekuláris kölcsönhatásokra van hatással, nem a vezetőképességükre.
A poláris molekulák azért nem vezetik az áramot, mert az egyik végüket az egyik irányba akarja mozgatni az elektromos tér, a másikat pont az ellenkező irányba ugyanakkora erővel (hiszen ugyanakkora a töltés). Ezért helyben maradnak, csak beállnak a tér irányába, ha tudnak.
Az ion pedig úgy készül, hogy egy semleges anyagról valami leszaggat pár elektront, vagy éppen hozzáad néhányat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!