Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy lehet, ha lehet egy...

Hogy lehet, ha lehet egy szobát egy oldali nyílással úgy szellőztetni, mintha több oldalon lenne nyílás?

Figyelt kérdés
Szóval, pl. K-re van egymás mellett 2 kétszárnyú ablak. Ha a kettő közé tennék függőlegesen, a fallal merőlegesen egy lemezt, akkor az egyik ablakon beterelné a levegőt, és a másikon ki?

2013. jún. 20. 12:22
 1/10 anonim ***** válasza:

Nem lehet. A kereszthuzat alapja, hogy a ház egyik felén melegebb van, eltér a légnyomás (egy kicsit), ezért megindul a levegő.


De azért édesen naiv az a gondolat, hogy egy fix terelőlemeztől a levegő majd tudni fogja, hogy meg kell indulnia, és megindul. De most képzeld el, hogy a terelőlemezedet elkezded csökkenteni, vajon hol van az a határ, ami már nem készteti mozgásra a levegőt? Vajon ha csak egy partvisnyelet állítasz az ablakba, vagy egy függőleges vérnát kifeszítesz a keretben, az elég lenne? És vajon honnan kéne tudnia a levegőnek, hogy a lemez melyik fele a belépő ág és melyik a kilépő?

2013. jún. 20. 13:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
A lemez az lemez, és nem kéne tudnia, hogy melyik ablakon merre megy, csak menjen. Alapvetően amúgy is jelenlévő légmozgások kihasználására gondoltam, de ha a hőkülönbséggel is meg lehet indítani, akkor azon szerintem az ablakok közepére belülről vízszintesen felrakott lemezek segítenének, és ebben az esetben valószínűleg fent kifelé menne a levegő.
2013. jún. 20. 13:56
 3/10 anonim ***** válasza:
Ehhez nem kell lemez. Egy nagyobb ablak alsó és felső széle között van némi hőmérséklet-különbség, és ha kint hidegebb van, alul bejön a hideg, felül kimegy a szoba melege. Ha melegebb van kint, akkor is ugyanígy működik, csak a meleg jön be. Csak ennek rossz a hatásfoka, de működik. A hatásfok bizonyos növelése a szobalevegő keringetésével érhető el, azaz egy alkalmasan felállított, működő ventilátorral.
2013. jún. 20. 15:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:

#2: A kérdező kereszthuzatot akar csinálni egy ablakkal, amiről te beszélsz, az persze igaz, csak messze nincs a kereszthuzattól.

Szegény kérdező annyira butácska, hogy nem érti, hogy mi a baj a felvetésével...

2013. jún. 20. 15:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Te nem érted, mert a megoldás helyett azt nézted, mibe köthetsz bele, mint pl. honnan tudja a levegő, merre menjen...

Szövegértési problémáid vannak, ugyanis nem azt írtam, hogy egy oldali nyílással kereszthuzatot, hanem olyan légcserét, mintha kereszthuzat lenne, illetve a kint időnként fellépő különböző irányú szelek befogása erre.

2013. jún. 20. 16:37
 6/10 A kérdező kommentje:
Tudom, hogy lemez nélkül is megtörténik, de gondoltam, ha a nyílásnál külön van választva, akkor kevésbé lassítja egymást a közepénél az ellentétes irányú szél, és így alul több levegő megy be, és fent több jön ki.
2013. jún. 20. 16:45
 7/10 anonim ***** válasza:

Ha a kinti szélmozgás nem pont szembe jön az ablakra (sőt legjobb ha a homlokzattal párhuzamosan fúj), akkor az egyik ablakon beterelheted a levegőt egy "elefántfüllel", és a keletkező benti túlnyomás a másik ablakon fogja kitolni a szoba levegőjét.


De ha a szél a másik oldal felől fúj, akkor ez nem nagyon fog működni, mert akkor jó eséllyes az ablak előtt csak örvénylések lesznek, nem egyirányú mozgás. :(

2013. jún. 20. 16:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Az már mindjárt kihasználhatja a D-i, és É-i szelet is. K, és NY felől ez nem változtatna, de ez is valami. A vízszintesen középre helyezett lemez semmit nem befolyásolhatna? Akkor sem, ha mondjuk befelé meg lenne döntve 45°-ba?
2013. jún. 20. 18:23
 9/10 anonim ***** válasza:

Én végig azt hittem, hogy azt a lemezt a szobán belülre akarod tenni. :))

Ha kívülre rakod, akkor működhet, de ne merőlegesen, hanem hogy az egyik ablakon beterelje a szelet. És csak az egyiken, mert csak úgy lesz nyomáskülönbség a két ablak között. Nem is kell a két ablak közé, hanem konkrétan az egyik ablakhoz. Sőt, ha a másikhoz fordítva teszed, hogy elterelje a szelet az ablaktól, akkor ott meg leesik a nyomás, ami növeli a huzatot. De nem kellenek nagy lemezek, csak kis fülek.


Viszont ez tényleg csak megfelelő széliránynál működik jól. :(

2013. jún. 21. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Amihez nem kell szél, azt vízszintesen középre bentre, vagy az ablak síkjába gondoltam, és akkor fele kint, fele bent lenne. Ami a szeleket fogná fel, az kint lenne az ablakok közt, hogy ha balról fúj akkor a bal ablakon jöjjön be, ha jobbról, akkor a jobb oldalin jöjjön be. De a belsőnél, ahol alul be, felül ki megy a levegő, vagyis egymással szembe fúj a két irányú szél, nem oltja ki egymást középtájon? Ha a kinti levegő középről direkt befelé, lefelé lenne irányítva, és a benti direkt felfelé, kifelé, akkor kevésbé oltanák ki egymást, vagyis jobb lenne a hatásfok nem?
2013. jún. 21. 12:37

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!