Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Nem értem a logaritmust?

Nem értem a logaritmust?

Figyelt kérdés

Sziasztok. Kérlek valaki segítsen, mert egyszerűen nem tudom megérteni a logaritmust, és holnap írok belőle, ami nagyon fontos jegy lesz.


pl, van egy feladat:


3-as alapú logaritmus 81= ?


és ennek kell megadni a pontos értékét.


Egészen pontosan így néz ki a feladat.:


6. Adja meg a log3 81 kifejezés pontos értékét!

A kifejezés értéke:



A megoldást tudom, mert érettségi feladat, de hogy hogy jön ki azt egyáltalán nem.

Vagyis, egy megoldást csináltam rá, de nem egész szám jött ki, én úgy csináltam, hogy köbgyököt vontam a 81-ből, úgy kijött hogy 4.33, és a megoldó kulcsban a megoldás az a, hogy 4.

Szerintetek ez így jó?


2013. ápr. 14. 12:09
 1/2 anonim ***** válasza:

Legalább az első mondatot tanuld meg:

A logaritmus kitevő-keresés. Ebben a példában keresem azt a számot, amire a hármat emelve eredményül 81-et kapok.

Mivel három a NEGYEDIKEN egyenlő 81, így ez a logaritmus értéke.

Két példát itt is megnézhetsz:

[link]

2013. ápr. 14. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Az összeadás inverz művelete a kivonás, a szorzásé az osztás. Mindkettő kommutatív művelet, tehát mindegy, hogy első összeadandót vagy a másodikat akarom-e kiegészíteni, vagy az első vagy második tényezőt keresem.

A hatványozás nem kommutatív művelet, az alap és a kitevő szerepe eltérő, tehát nem mindegy, hogy alapot, vagy kitevőt keresünk. Az alap keresése a gyökvonás, a kitevő keresése a logaritmus.

Tehát, ha log3 81-et keresed, akkor ezt az egyenletet kell megoldanod:

3^x=81

A megoldáshoz felírod a 81-et, mint a 3 hatványát:

3^x=3^4

most jön a logaritmus, hogy leessenek a kitevők:

x=4

2013. ápr. 14. 22:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!