Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A városi mikroklíma miatt...

A városi mikroklíma miatt nincs hó Budapesten?

Figyelt kérdés

Már őrülten zavar, hogy vidéken állítólag hetek óta van hó, itt Pesten pedig semmi, maximum nyomokban.

És a korábbi években is úgy volt, hogy vidéken meg Bp peremterületein minden megmaradt, belvárosban semmi.


Tudom, a hó is nagy gondot okoz, viszont szerintem szép. Engem lehangol a tél szürkesége, ezért hiányolom a szép havat.


És mi miatt melegebb a város? Én arra gondolnék, hogy az aszfalt és a házak falai tartják a meleget, node ezt nyáron tudom elképzelni.


2013. jan. 23. 11:51
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Az hogy meleg, az egy általunk általánosan elfogadott meghatározás, ami kábé azt jelenti, hogy 'a testhőmérsékletünket megközelítő, vagy azt kissé meghaladó hőmérséklet'. Tehát olyan 30-45 fok közötti hőmérséklet-tartomány az, ami számunkra melegnek tűnik.

De mi van akkor, ha egy olyan objektum szemszögéből nézzük a kérdést, amelynek belső hőmérséklete mondjuk -180 fok? Nyilván, számára a -150 fok már igen melegnek fog tűnni, miközben számunkra ugyanez a hőmérséklet elképzelhetetlen, vagy jobbára a gyilkos hideg jelzőt kaphatná. Tehát az hogy meleg, egy relatív fogalom, mihez képest meleg.


Budapest belvárosának átlaghőmérséklete jó 4-5 fokkal meghaladja a vidék átlaghőmérsékletét, ami a vidékhez képest melegnek mondható (annak ellenére, hogy még így is kb. 2 fok körüli a hőmérséklet). Ez a két fok viszont próbál elegyedni a környezetének hidegebb régióival; ez egyrészt hősugárzás következtében, másrészt a konvektív hőátadás következtében tudja megtenni. Előbbinél közvetlenül az infrasugarakat sugározza ki a belváros, utóbbi esetben az infrasugarak által felmelegített levegő keveredése szállítja el a pluszhőt.


Mindkét esetben igen sok hőenergia távozik a város feletti légrétegekbe. Ez felmelegíti az ottani levegőt, ahol az apró jégszemcsék megolvadnak, vagy vízszemcsék nem tudnak ez által megfagyni. Így inkább csak eső, köd vagy pára képében tud lehullni a csapadék. Tehát amíg ilyen 0 fok körüli hőmérséklet lesz, addig nem is várható komolyabb havazás Budapesten belül.

(Előfordulat persze kivételes eset, ha mondjuk annyira nagy tömegű csapadékot tároló légréteg húzódik Budapest fölé, hogy az abból lepotyogó hó és jégszemcsék pusztán a hatalmas tömegük, vagy nagyon alacsony hőmérsékletük által nem tudnak felmelegedni annyira, hogy megolvadjanak míg leérkeznek. Ilyen történhetett pl. Zágrábban nemrég, ahol 60 centi hó hullott le rövid idő alatt.)

2013. jan. 23. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
Viszont "ipari" hóból nagyobb valószínűleg esik Pesten (..és Kazincbarcikán, Tiszaújvárosban...stb) mint vidéken :)
2013. jan. 23. 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Szóval igen. :)


És mi miatt van melegebb (mostmár ne köss bele :D :D ), mint vidéken?

2013. jan. 23. 13:14
 4/7 anonim ***** válasza:
100%
A sok hulladékhő miatt ami termelődik: lakások házak szigeteltsége miatt, autók által termelt hők, erőművek, üzemek által termelt hő, keresztül folyik rajta a Duna is, amíg az folyik, addig "fűti" is, csatorna rendszer is melegít, felszínre került hőforrások, élőlények által termelt hő, légszennyezés ...lehet valamit még kihagytam...
2013. jan. 23. 13:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Szia :)


A választ már megkaptad, én csak két gondolatodra reagálnék, bár elég hosszan. :D


"Tudom, a hó is nagy gondot okoz, viszont szerintem szép. Engem lehangol a tél szürkesége, ezért hiányolom a szép havat."


A havas háztetők, hegyek, dombok, fák, erdők, mezők látványa valóban nagyon szép; de főleg csak bentről, a fűtött szobából. :D

Vagy ha kimész szánkózni egy közeli dombos - lankás helyre, pl. az erdőbe.

Plusz vitathatatlan, hogy a szántóföldeken hasznos a hótakaró az elvetett magoknak.

De a havazás összes többi "velejárója" valóban nagy gondokat okoz, legalábbis Magyarországon; véleményem szerint a szép látvány nem kárpótol ezekért.

Több évig éltem egy nagyobb Pest megyei városban, ahol még a belvárost sem volt képes az önkormányzat rendesen takaríttatni soha. Bezzeg a társasházaknak ment a levél a polgármestertől, hogy a vonatkozó jogszabályoknak megfelelően gondoskodjanak a hótakarításról és a síkosságmentesítésről... Pedig ez így nem fair; arról nem is beszélve, hogy a havas-csúszós közterületről a járókelők áthordják a havat, a latyakot a takarított területekre, tehát lehet kezdeni elölről...


Ahol most élek, szintén évek óta nincs takarítva a közterület, még a belvárosban sem. (Szintén Pest megyei nagyobb város.)

Az emberek csetlenek-botlanak, csúszkálnak a havon, a jégen, ami balesetveszélyes; és olvadáskor sem kellemes a latyakban trappolni átázott csizmában vagy cipőben.


Az autóutakat sem takarítják rendesen, sőt, helyenként sehogyan sem. A városokon belül és kívül sem. Ez kényelmetlen az autósoknak is, mert nehezebb a haladás, és csúsznak az utak; de a gyalogosoknak is, akiket a nagyobb sebességgel haladó autók televágnak sárral, latyakkal.


Nem véletlenül születnek az ilyen képek:

[link]


És az még a jobbik eset, ha egyáltalán odaér a hókotró; van olyan útvonal, ahova tavaly egyáltalán nem ért oda soha...


Még egy: 2 vagy 3 évvel ezelőtt olyan hosszú ideig maradt meg a hó, hogy már a sok fehérséget is unta az ember; ha jól emlékszem, még április végén is fehér volt minden.

Ennek pedig van egy hatalmas hátránya az állatokra nézve is: nem találnak elegendő élelmet. Akkoriban az említett útvonal melletti mezőket többszáz fős madárcsapatok lepték el; gondolom, a közeli erdőkből merészkedtek ki élelem után kutatva. De sajnos a mély hóban még ott sincs sok esélyük, így bizonyára tömegesen pusztultak el. :(((


Szóval nem vitatom, hogy ronda a szürke budapesti utcák látványa, én sem lennék oda érte; biztos, hogy szebb a havas, fehér táj. De az éremnek mindig két oldala van.


Üdv. :)

2013. jan. 23. 14:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
Itt, Bp-től 50 km-re 15 cm hó van!!!!!!! Épp a hétvégén voltam Pesten, ahol valóban külső zöldkerületekben volt hó, de amikor beértem a belvárosba eléggé elszomorított, hogy csak sár meg víz van mindenhol :( Sok hónál nincs jobb.. nem is tudom mi lesz velem nyáron :"(
2013. jan. 23. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 A kérdező kommentje:

Én kimegyek télen sétálni és fotózni, mikor hó van.

Bentről nem izgat túlzottan, kimenni a jó :)

2013. jan. 23. 17:02

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!