Milyen tudományos számológéppel és hogyan tudok determinánst számolni?
sharp el-531WH-wh
Casio fx-82ms
Valamelyikkel lehet determinánst számolni? Ha nem linkeljetek kérlek egyet. Illetve hogy mit kell rajta beütni hogy elvégezzem a műveletet.
Hát… E kettő közül így ránézésre egyik sem tud közvetlenül, másrészt ha megtanulod rendesen a linalgot, akkor bármelyik lehet nagy segítségedre a determináns számolásban. (Végül is szorozni és összeadni kell, mondjuk azt sima zsebszámológéppel is lehet.)
A Casio fx–570-ről meg az fx sorozat későbbi darabjairól tudom, hogy van mátrix üzemmódjuk, amiben lehet különböző műveletek végezni 3×3-asnál kisebb mátrixokkal, így ki tudják számolni a 2×2-es és 3×3-as mátrixok determinánsait (amikre tök egyszerű szabály is van, és bonyolultabb átmászni MATRIX módba, mint COMP módban megcsinálni).
A Casio fx–570ES-en ( [link] , [link] így kell közvetlenül kiszámolni mondjuk a MatA =
3 8
4 6
mátrix determinánsát (ugye alapból 3*6-4*8 = -14):
1. Áttérünk MATRIX módba:
[MODE] [6]
2. Megadjuk az MatA mátrixot:
[1] [5] [3] [=] [8] [=] [4] [=] [6] [=] [AC]
3. Kiszámoltatjuk a determinánsát:
[SHIFT] [4] [7] [SHIFT] [4] [3] ([)]) [=]
4. Kiírja, hogy -14.
Ezt kell rajta beütni, de ha megérted a menürendszerét, akkor magától értetődő. (Elismerem, hogy így nem látni belőle semmit…)
Ha van kéznél számítógép, akkor javaslom a [link] weboldal, illetve az ingyenes Octave ( [link] program nyüstölését.
Szóval összességében: A legtöbb tudományos számológépen, főleg a 10000 Ft alatti kategóriába esőkön, csak díszként van mátrixokkal kapcsolatos funkció, így determináns számolás.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!