Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az Oxigennel mit jelent az :...

Az Oxigennel mit jelent az : 1s2 2s2 2p4 meg a 2p4 -nel a 2 elektron 0 a masik 2 meg -1 az l:1 n:2 hogy volna ez?

Figyelt kérdés
Koszonom a segitseget!

2012. dec. 25. 19:39
 1/9 anonim ***** válasza:
2012. dec. 25. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
A kvantumszámokra keress rá.
2012. dec. 25. 20:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

ment néktek a zold mancs

Koszonom a valaszotokat

szamitanak ezek a szamok valamit?

most a funkcios csoportokat egy elemnel ugy lehet manipulalni? a kvantumszamok miat?

olyan anyagod hasznalva?

2012. dec. 26. 14:51
 4/9 A kérdező kommentje:

Amugy az elso valaszolo amit kuldtel az eleg zavaros

a magyarazat de azert koszi

2012. dec. 26. 16:07
 5/9 anonim ***** válasza:
Az jelenti, hogy az első elektronpályán két elektron van a második héjon található egy gömbszimmetrikus s pálya. ami telítve van. Ezen kívül található egy tengelyszimmetrikus p pálya is. Ebből szám szerint 6 van. Ebből 2*2 van telítve. Azaz 2 elektron kell, hogy meglegyen a nemesgázszerkezet. Na az -1 től elvesztettem a fonalat, ugyanis nem értem mire gondolsz. Fogalmazd meg egy kicsit érthetőbben.
2012. dec. 26. 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

Ja és elég sokat számítanak, a vegyületképzésnél. A víznél pl. hiszen az Oxigén

így tud még két hidrogénnel kötést létesíteni. Na már most ezek a számok ha nem lennének, később talán még tanulsz róla, az élet sem alakulhatott volna ki, hiszen ezek a szabályok határozzák meg a molekulák szerkezetét, gondolom Tanultad már a Pauli elvet, és a Hund szabályt, ezek mind-mind ezekkel a számokkal hozható kapcsolatba.

2012. dec. 26. 17:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 A kérdező kommentje:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

Zolex nagyon szepen koszonom a valaszod

a masik kerdesbe belevan irva erthetobben megnezned legyszives esetlek tudod

2012. dec. 26. 17:56
 8/9 anonim ***** válasza:

Minden atom esetében más az elektronszerkezet. A periódusos rendszer felépítésével könnyen megállapítható melyik atomnak, hogyan épül ki mindez. A periódusok (vízszintes sorok) lefelé haladva az adott atom héjakinak számát adja meg. Tehát például a Hidrogén és a Hélium az 1. periódusban foglal helyet, ez jelenti az első héjat, amit K-héjnak is neveznek. A lítium vagy a kén a 2. periódusba foglal helyet, ez jelenti a második héjat, amit L-héjnak neveznek. És így tovább folytatódik: 3. héj, 4. héj, 5. héj....

Az elektronhéjon belül vannak az alhéjak. 4 különböző alhéjról beszélhetünk: s-, p-, d- és f-alhéj. Az 1. elektronhéjon az s-alhéj, a 2. elektronhéjon az s-, p-alhéj, a 3. elektronhéjon már az s-, p-, d-alhéj fog töltődni. Ezek az alhéjak különböző számú atompályákból tevődnek össze. Az s-alhéj összesen 1 atompályával rendelkezik, a p-alhéjak 3 atompályával rendelkeznek, a d-alhéjak 5 atompályával, az f-alhéjak pedig 7 atompályával. Mivel minden atompályán 2 elektron fér el, ezért például a p-alhéj 3 atompályáján összesen 3x2, azaz 6 elektron fér el, míg például az s-alhéj 1 atompályáján csak 2 elektron. Amikor felírod egy atom elektronszerkezetét lényegében az előzőleg elmondottakat írod le egyszerűen.

Oxigén elektronszerkezete: 1s2 2s2 2p4

Ez azt jelenti, hogy az oxigén 1. elektronhéja teljesen telített, és úgye az 1. héjon csak s-alhéj van, ami egy atompályából áll, amin 2 elektron fér el, ezért írod ezt: 1 s2 (vagyis az 1. elektronhéj s-alhéján 2 elektron van)

Folytatod a sort, ugyanis az oxigént látod, még csak a héliumig jutottunk el az elektronszerkezet felírásában. A 2. elektronhéj következik, hisz az 1. teljesen telített, először a 2. héjon az s-alhéj fog töltődni, de az teljesen, mivel még messze vagyunk az oxigéntól: 2 s2. (vagyis a 2. elektronhéj s-alhéján 2 elektron van)

Most jön a vége, hiszen láthatod, hogy a periódusos rendszerben a következő hatos csapatban a 4. az oxigén. Ez továbbra is a 2. héj, hisz a 2. periódusban foglal helyet, csak hogy az s-alhéj után, a p-alhéj fog töltődni, melynek 3 atompályája van, de ezen csak 4 elektron foglal helyet, mégpedig úgy, hogy 2 atompályáján 1-1 elektron, tehát ezek telítetlenek lesznek, míg az egyik atompálya telített lesz 2 elektronnal, így jön ki a 4 elektron. Ez azért van, mert van egy szabály, hogy az elektronok először párosítatlanul foglalják el az atompályákat.

Továbbá: Az elektronok és atompályák jellemzésére kvantumszámokat alkalmazunk. Az elektronok jellemzésére szolgáló adat a spinkvantumszám. A spinkvantumszám értéke kétféle lehet +1/2 és -1/2. Erről csak ennyit kell tudnod, mert ez mély ismereteket igényel.

A főkvantumszám (jele: n) megadja az elektron magtól való távolságát, vagyis melyik az az utolsó héj, amin elektron helyezkedik el. Ez pedig a 2. héj, ezért lesz n=2.

A mellékkvantumszám (jele: l) mely az atompálya alakját jellemzi. Ennek értéke mindig n-1, azaz 1 lesz.

2012. dec. 26. 18:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 A kérdező kommentje:
KOszonom szepen no akkor a 2p alhejon 2lesz az elso atompalyan aztan 1 a masodikon es 1 a harmadik atompalyan?
2012. dec. 26. 18:21

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!