A mágnesnek honnan van az energiája?
Elektromágneses kölcsönhatás egyik megjelenési formája. Az pedig a négy alapvető kölcsönhatás (erős-magerő, gyenge, gravitáció, elektromágneses).
Mágneses teret a mozgó elektromos töltések gerjesztik.
Elektromágneses erőtér elektromosan töltött részecskék áramlása estén alakul ki. Ha egy elektron mozgást végez, akkor a töltése folytán mágneses teret gerjeszt maga körül. Márpedig az elektronok mozgást végeznek az atommag körül, és van saját tengelykörüli fordulatuk (azaz spinjük) is, így minden atom körül mágneses tér alakul ki.
A mágneses térnek van iránya és nagysága (ereje). E kettő eredőjét nevezik mágneses momentumnak. Amennyiben egy anyagban az atomok úgy rendeződnek, hogy mágneses momentumuk egymástól függetlenül a tér minden irányába mutat, úgy az anyagnak az összes eredő mágnesessége nulla, mert az egymás ellen mutató mágneses momentumok kioltják egymást. Van néhány anyag, amelyeknek erős mágneses térben az atomjai a mágneses momentumuk szerinti egy irányba áll, és a mágneses tér megszűnése után is megmaradnak ugyanabban az irányban. Ezeket nevezzük ferromágneses anyagoknak, és ha ezeket "delejezzük" (vagyis atomjaikat mágneses momentumuk szerinti egy irányba rendezzük), akkor állandó mágnest kapunk.
Nem pontosan így van, de ez talán érthető modell a mágnesesség elképzeléséhez és megértéséhez.
Ha valamit tartasz a kezedben, vagy lógatsz valamit az nem energia.
Igen, elméletileg van helyzeti energiája, de ugye ez is attól függ, hogy hol van a tárgy.
Mert ha a kezedben tartod akkor a kezedhez képest 0 a helyzeti energiája, a lábadhoz képest viszont már van helyzeti energiája, ha pedig te a 9. emeleten lógatod a könyvet, akkor az utcán sétáló fejéhez képest jókora helyzeti energiája van:D, amit megérez, ha elejted a könyvet:D
Olvasom a kommenteket, és nagyon felhúztam magam!!!!!
Igen is végez munkát a mágnes!%!!!!!!!
Nem csináltál még olyat, hogy mondjuk 3 centire raktad a mágnest egy fémlaptól, és "odarántotta magát" a fémlaphoz:
ergo megváltoztatta a tömeg sebességét és irányát!!! Felgyorsított egy tömeget, el is mozdított. Munkát végzett.
W=F*s=m*a*s
ahol s a megtett út (legyen méterben)
a : gyorsulás: m/sec^2
m : tömege a mágnesünknek
Na honnan képes erre a mágnes? ha elég gyorsan húzol előtte egy fémlapot, akkor örökké csak követi?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!