Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A vízvezeték hálózatokra...

A vízvezeték hálózatokra miért nem építenek áramtermelő egységeket? Hiszen a vízvezetékek állandó nyomás alatt vannak.

Figyelt kérdés
Egy társasház lépcsőház világítására biztosan elég lenne, a társasház főnyomócsövén hasznosítva. De úgy lehet még többre is. És nem kell hozzá űrtechnológia, még akár magam is megtudnám csinálni.

2012. szept. 22. 23:05
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
0%
Az ívóvíz cső nem áramtermelésre való.
2012. szept. 22. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 anonim ***** válasza:
75%
Esetleg azért mert a csúcsidőt leszámítva (1-2-3óra lehet)nincs olyan nagy és folyamatos vízmozgás a csövekben ami meg tudna forgatni egy generátort X száz vagy ezer fordulattal.Szerinted jelen pillanatban 23.30-kor mennyi vizet fogyaszthat a ház?A lépcsőház világítása meg pont most működik.
2012. szept. 22. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/24 anonim ***** válasza:
92%

A vízvezetékben azért van nyomás, hogy adott keresztmetszeten, adott idő alatt, adott mennyiségű víz ki tudjon folyni. Ezt a közel állandó nyomást általában úgy érik el, hogy szivattyúkkal, tehát áram felhasználásával fel nyomják a kutakból víztornyokba, hidroglóbuszokba a vizet.

Teljesen értelmetlen lenne az így elért nyomást lecsökkenteni azzal, hogy a befektetett villamosenergia egy részét nagyon rossz hatásfokkal úgymond visszanyerjük.

2012. szept. 22. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 anonim ***** válasza:
92%

Szerintem elég jól leírták, hogy nem fogsz több áramot visszanyerni, mint amekkora áramtöbbletet felhasználsz az olyan akadályokkal teletűzdelt rendszerműködtetéséhez, amely áramot termel. De próbáld ki otthon. Nem tart semeddig, és rájössz te magad is.

Ugyanis áttétváltós forgatást szükséges pontosan amiatt, mert nem állandó mennyiségű víz távozik minden pillanatban, így a csőben mozgó víz sebessége nem állandó. Márpedig amikor a víz csak éppen mozog, akkor nagy áttétre szükséges, hiszen, amíg körbeforog egyszer a vízcsőbe elhelyezett "generátor", addig ennek az egyszeri fordulatnak kell annyi áramot előállítani, mint máskor 100 ilyen fordulatnak. Márpedig a nagy áttét, sokkal nagyobb forgatónyomatékot kíván, vagyis jó eséllyel "dugul" a cső > Nagyobb nyomás szükséges, ahhoz több energia kell és a kör be is zárult.

Ha pedig hirtelen nagy sebességű mozgás van, akkor pedig a "feles áramot" jó lenne tárolni. Márpedig tudjuk, hogy ez egy igen szűk keresztmetszet... Szóval itt a kör megint bezárult.


Az ötleted valahol a perpetuum mobile kategória.


Persze nem részletezted, hogy a nyomással miképp akarsz áramot termelni, ezért feltételeztem, hogy a csőben lévő generátorok segítségével.

2012. szept. 23. 00:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 kalmj ***** válasza:
66%
Ha te vagy az okos, akkor csináld meg, aztán meglátjuk eljut-e a fölső szintre a víz. Vagy feltalálod az örökmozgót, vagy nem vehetsz ki a rendszerből energiát. Örülj, hogy a legnagyobb melegben nem volt vízkorlátozás mint régen, hogy fenntartsák a nyomást.
2012. szept. 23. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 anonim ***** válasza:
87%

Kedves Überzseni Örökmozgó-feltaláló!


Alex J már megírta a 100% pontos választ. Egy vízcsöbe épített generátor úgy működik, mint egy szűkítő, lecsökkenti a víz nyomását az átfolyás irányában. Ezt nem lehet elkerülni, hiszen épp a nyomáskülönbség alapján működik.

[link]


A vízhálózat úgy van tervezve, hogy a felhasználók számára éppen a megfelelő nyomású víz jöjjön akkor is, ha épp csúcshasználat van. Ha ezt lecsökkentjük egy beépített nyomássökkentővel, akkor a víz a felhasználóknál kisebb nyomáson (azaz lassan, akadozva) fog megjelenni, vagy akár egyáltalán nem, ami a hálózatnak se tesz jót (pangóvizek alakulnak ki), meg az felhasználók se örülnek majd. Valamint a generátor ugye egy gép, amint ha te ivóvizet akarsz átfolyatni, amit a túloldalon megisznak, akkor olyan gép kell, ami nem szennyezi össze a vizet.


Mivel a víz nyomása nem "ingyen" van, hanem borzasztó energiákat fektet bele a vízmű, így valójában nem ingyen energiát termelnél ki, hanem a vízmű energiájának egy részét nyernéd vissza, azon az áron, hogy a társasház vízellátásának minőségét csökkented.


A dolog azért sem költséghatékony, mert társasházanként generátorokat telepíteni az borzasztó drága (nem véletlen, hogy az energiát központosítva termeljük), állandó fenntartást igényel, a turbina esetleges hibája veszélyezteti a vízellátást, ezen kívül egyáltalán nem biztos, hogy valóban biztosítja a ház világításához szükséges energiát.


De ha igen, akkor is számold ki: havi néhánytízezres spórolás állna szemben a generátor telepítésének és fenntartásának többszázezres vagy akár milliós költségével.


Tehát összegezve: akarsz-e akadozó, időnként leállíó vízellátást saját magadnak, cserébe azért, hogy a havi energiaköltséged százezrekkel emelkedjen? Jó üzletnek tűnik, nem igaz?

2012. szept. 23. 07:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/24 A kérdező kommentje:

Tisztelt eddig válaszolók.Ne fárasszátok magatokat azzal hogy leírjátok szerintetek hogyan lehetne megcsinálni mert nem ez volt a kérdés. Komolyan mondom szerintem sugároznak benneteket. Jó hogy nem már erőművet nem akartok a csőre szerelni. Meg szűkítőt. Meg nyomás csökkentőt! :DDD Hát ennyire nem lehettek szűk látókörűek, ez valami hihetetlen.

Élvezet volt olvasni ismételten a nagyobbnál nagyobb marhaságokat amiket írtatok jó hosszan megindokolva. Sírva fakadtam a végére a röhögéstől.

2012. szept. 23. 08:07
 8/24 anonim ***** válasza:

Kérdező: várjuk a képeket, dokumentumokat, kimutatások a házi erőművedről!

Azt hiszem a többiek is vállalni fogják a nyilvános bocsánat kérést, ha érdemi energia többletet tudsz felmutatni.

2012. szept. 23. 09:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 anonim válasza:
100%
Retardált vagy kedves kérdező.
2012. szept. 23. 09:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/24 anonim ***** válasza:

Na, most már engem is érdekel a kérdező elmélete!

(bár, asszem megint egy hülyével van dolgunk... :S)

G.

2012. szept. 23. 10:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!