A röntgen sugár áttud menni a fémen?
Arra lennék kíváncsi hogy van e olyan rendszer ami átmegy a fémen és át lehet vele világítani járműveket? Vagy ez mese?
Mert fémeket ugyan röntgeneznek hegesztés stb de azokat zárt térben elkülönítve hatalmas sugárzásnak tesznek ki. Ott egy ember simán meghalna. Hallottam ilyet például hogy a határon átvilágítják az autókat.
De szerintem ez hülyeség mert ha olyan erős sugárzást kapna egy autó akkor ha mégis elbújt volna egy potyautas valahová az ott halna meg attól a sugárterheléstől ami képes átmenni a lemezen. Én mikor röntgenen voltam már ott is ólomköpenyt vesz fel az orvos pedig csak pár tizedmásodpercig van sugárzás. És a fémek szinte világítank a felvételen. Gondolok itt implantokra csavarokra stb..
Meglehetősen sokféle energiájú sugárzás létezik. Minél nagyobb az energiája, annál több anyagon megy át. Minél nehezebb fajsúlyú anyagról van szó, annál vékonyabb elég, hogy elnyelje. Az egyes anyagfajták és sugárzásfajták összefüggéseit ki lehet számolni, vagyis meg lehet mondani, hogy pl. ponyván (textil), műanyagon vagy vason való áthatoláshoz miből és mekkora energiájú sugárzás kell. Rendkívül kis mennyiségek elegendőek egy jó szoftvernek, hogy megrajzolja a szóródásból, visszaverődésből származó részecskék mennyisége alapján a képet.
Az ember az ilyenkor fellépő sugárzásnak sok ezerszeresét is kibírja károsodás nélkül, tehát az autó utasa egyáltalán nem forog veszélyben. Itt inkább a sugárzásnak gyakran kitett mérőemberre kell tekintettel lenni. De ki lehet számolni, hogy adott fajtájú és méretű sugárzásból egy nap alatt mennyi érhet egy embert, ehhez lehet igazítani a használat módját és idejét.
Vagyis léteznek a hétköznapi életben "bármin átlátó" készülékek, amelyek sem a használóra, sem a célszemélyre nem ártalmasak. Sokkal inkább a bekerülő költség és a várható "haszon" aránya határozza meg a felhasználást.
Na jó de az a lényeg hogy a fennmaradt visszaverődött szórásból képet kapjon. Nem az hogy átmenjen mindenen. Ha egy részecske át tud jutni több cm acél vázon az nem fog visszaverődni nála sokkal könnyebb anyagon.
A ponyvát vékony falú dobozokat átröntgenezik ezt megértem. De egy betonvas vagy acélt szállító kamiot kizártnak tartom. Az is igaz hogy úgynevezett sugárkapuk vannak felállítva a határokon. Így nem lehet sugárzó dolgot átcsempészni rajtuk. Sok ukrajnából guruló mái napig használatban lévő tehervagont fordítottak már vissza ennek köszönhetően. Hallottam már olyanról is hogy szívdobbanás detektort használnak esetleges embercsempészés kiszűréséhez. De olyat még soha se hogy a tömör fémen átlátott volna kis intenzitású röntgen.
Ahol dolgoztam ott elektronikai berendezéseket gyártottunk , nyákok integrált áramkörök miegymás. 5mm es nyáklap átröntgenezéséhez 30,mm vastag tömör acélfaú kamrában 11x a halálos adag feletti gamma sugárzásnak tették ki azt a kis darab panelt hogy rendes képet kapjanak róla. 2-3mm es bakelit és alumínium panelről beszélgetünk. Akkor egy több centi vastagságú acélon hogy menne már át???
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!