Miért nagy feszültségen továbbítják az áramot a távvezetékekben?
A kisebb hőveszteség miatt.
Minél nagyobb a feszültség, annál kisebb az áramerősség.
Minél kisebb az áramerősség, annál kevesebb hő keletkezik.
Azt addig értem, hogy az áramerősséget tartjuk alacsony szinten, viszont itt van például ez: [link]
Ha nézzük a zseblámpás példát akkor tegyük fel, hogy 8 voltos telepről üzemeltetjük, ekkor csak 0,1 amper áram folyik, de a termelt hőmennyiség továbbra is 0,24*0,8*0,1= 0,192 grammkaloria, látszólag nem nyertünk semmit.
Rossz helyen méred a feszültséget. Hogy az áramforrás sarkain magas a feszültség, nem jelenti azt hogy a vezetéken is magas, az áramerősség és az ellenállás szorzatából adódik.
Ha 1 kW teljesítményt akarsz szállítani, 100 V mellet 10 A szükséges, 1000 V csak 1 A. Tegyük fel 1 Ohm a vezeték ellenállása, az első esetben a vezetékre eső feszültségesés 10 V (teljesítményveszteség 100W), másodikban 1 V (teljesítményveszteség 1W).
A másik megoldás meg az lenne, hogy növelnénk a vezetékek kersztmetszetét, hisz ekkor nőne a vezeték ellenállása, így kisebb lenne a hőveszteség.
Ezt persze azért nem csinálják, mert egyrészt bődületes mennyiségű vezetőanyag (pl. réz) kéne hozzá, másrészt túl nagy lenne az önsúlya, így a tartószerkezetekhez is, szilárdsági okok miatt több anyag kéne.
Ez így gazdaságtalan, ezért marad a magasfeszültség alkalmazása.
"hogy növelnénk a vezetékek kersztmetszetét, hisz ekkor nőne a vezeték ellenállása"
Úgy érted, csökkenne.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!