Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mivel táplálkozik a penész...

Mivel táplálkozik a penész (gomba) a lakás falán?

Figyelt kérdés
Mivel heterotróf,nem foto/kemoszintetizál,de akkor mit "eszik",hogy szaporodik,amikor a csempén nincs semmi lebontható tápanyag(étel,baktériumkultúra stb).Az elpusztításához szeretném tudni.
2009. jún. 18. 18:18
 1/6 anonim ***** válasza:
Nem tudom,hogy mivel táplálkozik,azt viszont tapasztalatból tudom,hogy nedvességre van szüksége, akár a falon,akár a falban legyen nedvesség.
2009. jún. 18. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
Igen a nedvességgel tisztában vagyok,viszont nem tudom megszűntetni (fürdő).de nem hiszem,hogy simán vízből élne.
2009. jún. 18. 18:41
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

A fugázóanyagban levő szerves anyagokat képes bontani valamennyire, sőt sajnos még a szappant is bizonyos mértékben, de hát a növekedés mértékén látszik, hogy azért nagyon keményen dolgozik szegény. (Ha összehasonlítod azzal, hogy egy rendes közegben, mondjuk egy főzelék tetején növekszik.)

Ha a csempe felszínén nő, akkor a táplálék a "gyökeréből" azaz a felvevő helyekről jön, de olyat még nem láttam.

Elpusztítani oxidálószerekkel (hypo, domestos) lehet, de ha már mélyen is feketére színeződött a fugázó anyag vagy a csempe, akkor azt nem tudod eltüntetni, mivel az már az anyagba beivódott elszíneződés és nem maga a gomba. Megelőzni leginkább szárazon tartással és valami gombaölőt tartalmazó bevonattal lehet, pl gombaölős festékkel átfested a fugát.

2009. jún. 18. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
8%
a pénisz gomba köztudottan stimulálás hatására éled csak fel :D
2009. jún. 18. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 A kérdező kommentje:
SVan,hogy magán a csempén,járólapon vagy kád oldalán tűnik fel,ahol pedig semmi "ehető" nincs,viszont most láttam a TV-ben,hogy a reggeli por,amit látunk az a testünk,bőrünk lemálló elhalt sejtjei,pl hámsejtek.Ebből is tud akkor ezek szerint,de még így is hihetetlennek tűnik ez a kváziautotrófia,hogy csak úgy van és a szinte semmiből él.
2009. jún. 18. 22:44
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Ezek a környezetek tele vannak ehető anyagokkal, még ha ezek számunkra nem is emészthetőek. A szappanok/samponok, stb. általában hosszú szénláncú szerves vegyületek sói, ezek még tovább bonthatóak szén-dioxiddá és vízzé, így energia nyerhető belőlük. Erre a penészgomba még képes, a mi gyomrunk nem. A víz, ami a csapból folyik, sem steril, baktériumokat tartalmaz, ezek is táplálékul szolgálhatnak, végül pedig az emberről is leázik naponta néhány grammnyi bőr, ami gyakorlatilag tiszta fehérje (keratin), megint a mi gyomrunk nem birkózik meg vele, de egy gombának tökéletesen fogyasztható. A porban egyébként más élőlények is élnek, a poratkák például vígan megeszik. Egy csomó gomba olyan enzimeket is termel, amivel egészen hajmeresztő anyagokat is le tudnak bontani, például műanyagokat.


Ezek a gombák gyakorlatilag bármilyen kevés táplálékhoz képesek alkalmazkodni, egyszerűen kis méretük miatt. A gombafonalak összesen néhány sejtből állnak, amelyek már képesek egy spóratartót fejleszteni, az ebben érő spórák pedig évekig életképesek maradnak és csak akkor nőnek gombafonalakká, ha kedvező körülmények közé kerülnek. Egy ilyen apró élőlény felépítéséhez pedig nagyon kis mennyiségű táptalaj is elég, így szinte bárhol túlélnek. Ha pedig bőségesebben kapnak kaját, gyorsan növekednek, ekkor fejlesztenek látható méretű telepeket.

2009. jún. 19. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!