Mit csinál egy atomfizikus? Milyen sulit kell elvégezni? Hol helyezkedhet el?
huhh .. :)
Nemrég vizsgáztam belőle, kvantumfizika + Atomfizika. Mindkettő nagyon izgalmas. Igazából az a lényege, h mi az anyag, miből van, milyenek a részecskéi és hogy viselkednek azok. milyen tulajdonságai vannak, milyen energiaállapotai, hogy mire lehet ezt felhasználni ? hogyan ? nagyon sok minden kapcsolódik hozzá. hosszú lenne leírni, de érdemes vele foglalkozni.
itt egy link :
valamint a wikipédiaán is vannak jó cuccok. a Hudson - Nelson : Útban a Modern Fizikához című könyvet ajánlom (ebből tanultam én)
és az ELTE vagy BME fizika karát.
sok sikert ! és kitartást !
Az atomfizikus az anyag apró építőelemeivel foglalkozik, ezek mechanizmusát kutatja. A köznapi ember gyakran az atombombára vagy az atomenergiára gondol, amikor meghallja az 'atom' szót, pedig itt egészen másról van szó. Az atomfizika alapvetően az elektronszerkezettel foglalkozik, ez határozza meg az anyagok kémiai, optikai, stb tulajdonságait. Ennek a témának a tudományos kutatása tette lehetővé például, hogy tudjunk gyártani félvezetőket (számítógép processzort). Az atombomba, és az atomenergia viszont fogalmilag nem az atomfizikához, hanem az atommagfizikához, vagy röviden magfizikához tartozik.
Mind az atomfizika, mind a magfizika művelőinek fizikusnak kell tanulni, és szakosodáskor dől el, hogy ki fog atomfizikával, ki fog magfizikával, ki pedig a fizika más területeivel foglalkozni. Fizikusnak tanulni egyetemi BSc+MSc rendszerben lehet Budapesten (ELTE-TTK, BME-TTK), Szegeden és Debrecenben.
Elhelyezkedni lehet tudományos kutatóként egy állami kutatóintézetben (pl. KFKI, ATOMKI, stb), egyetemeken oktató-kutatóként vagy az iparban. Ipari alkalmazásban nagy szükség van például a félvezetőiparban atomfizikusokra, Magyarországon viszont nincs félvezetőgyártás, ezért ez elsősorban külföldet jelent. Ugyanakkor vannak ipari cégek, amelyek érdekeltek egy-egy gyártástechnológia fejlesztésében és ehhez atomfizikusokat alkalmaznak (pl. környezetbarát technológiák alkalmazása) itt Magyarországon is.
A magfizikusok egy része a Paksi Atomerőműnél talál állást.
A statisztikák azonban azt mutatják, hogy a fizikusok jelentős része a képzés elvégzése után nem az eredeti szakmájában helyezkedik el. Sokan mennek informatikai rendszereket fejleszteni, tőzsdei vagy banki folyamatokat elemezni, pénzügyi tanácsadónak, stb. Ezekhez mind jól jönnek azok a képességek, amivel egy fizikus rendelkezik (pl. modellalkotási képesség), de nem kötődnek szorosan a fizikához.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!