Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valaki PROFI kémiás, légyszive...

Valaki PROFI kémiás, légyszives segítsen?

Figyelt kérdés

1. Milyen körülmények között képesek szubsztitúcióra a C-hidrogének?

2. milyen szerk. különbség van az alkoholok és a fenolok között?

3. Aldehidek redukáló hatása.


Előre is nagyon szépen köszönöm!!


2012. márc. 19. 22:49
 1/4 anonim ***** válasza:
A telített szénhidrogének,vagyis az alkánok egyik jellemző reakció a szubsztitúció.Ekkor a szénhidrogén egy vagy több hidrogénatomja kicserélődik a reakciópartner(többnyire halogének)atomjára,atomcsoportjára.A legismertebb és leggyakoribb példa a metán klórral való szubsztitúciója,amely igaz hogy még szobahőmérsékleten,sötétben nem zajlik le,de már UV,vagy erős kék fény hatására és robbanásszerűen reagál a két anyag,tipikusan láncreakció.A valamivel kisebb reakciókészséggel bíró bróm szubsztituálásnál már melegíteni is kell a gáz elegyet.A szénhidrogének egy másik csoportba,az aromások is szívesen lépnek szubsztitúciós reakcióba.A benzol brómozása sem indul meg közönséges körülmények között,vas katalizátorra és kb 50C°-ra van szükség hogy biztosítva legyen az aktiválási energia.Tehát a válasz:mezei körülmények között nem zajlanak le a reakciók,egy kis noszogatásra van szükség,de egyáltalán nem igényelnek extrém körülményeket,kis melegítés,fény,esetleg katalizátor.
2012. márc. 20. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszi, a másik két kérdést is megtudnád vàlaszolni? Mindjárt doga.
2012. márc. 20. 08:22
 3/4 anonim ***** válasza:

Az alkoholok és a fenolok funkciós csoportja az OH csoport, de a fenolok esetében ez aromásgyűrűhöz kötődik,ez okozza, hogy tulajdonságaikban nagy a különbség. Pl. Asavasság esetében, a fenol savas kémhatású, mert könnyebben adja le a protonját, hiszen a keletkező fenolátion stbil szerkezetű lesz az aromás gyűrű miatt. Az alkoholok vízzel szemben nem viselkednek savként.


Az aldehidek karbonsavvá oxidálódnak, miközben más anyagokat redukálnak. Ilyen anyag az ezüst- nitrát ezüstionja, amiből ezüst keletkezik. És ez történik a fehling reakcióban is.

2012. márc. 20. 17:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Nsgyon szépen köszönöm!
2012. márc. 20. 18:26

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!