Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valaki magyarázza el nekem a...

Valaki magyarázza el nekem a "pénzteremtés mechanikáját"! Hogyan is van ez? (a hitelre vonatkozóan, de a valutaváltásból sem értem, hogy képződik) Egy fórumon valaki leírta, de még így sem értem (itt a példa) :

Figyelt kérdés
Ferinek van a folyószámláján 500Ft-ja ("A" banknál). Ezt kölcsönadja Józsinak, aki egy másik banknál vezet számlát ("B" bank). A pénzt átutalják, majd Józsi elkölti vmire (pl átutalással rendezi a közös költségét, s ez a folyószámla épp Feri bankjában van. ) Géza étteremben dolgozik, fizetését hetente kp-ban kapja. Hétfőn elhelyez Józsi számlavezető bankjában 625Ft-ot. Józsinak esedékessé válik a törlesztése Feri felé, így hitelt kér bankjától. A bank betétállománya Géza befizetése miatt 625Ft-tal emelkedett,20%-os k. tartalékráta esetén ebből 500Ft kölcsönözhető. Józsi megkapja ezt a kölcsönt és elutalja Ferinek. Feri számlavezető bankjának betétállomány így 500Ft-tal nőtt, hisz az általa adott kölcsön végül ismét az ő bankjába került, mivel Józsi társasháza ott vezet bankszámlát és a közös költséget Józsi ehhez a bankhoz utalta. Ez akkor is csak csere nem? Vagy úgy érti, hogy a z összeg a számlán megmarad úgy, hogy amikor "abból" hitelnyújtanak, akkor is megmarad az összeg és pluszban még egy másik összeg is képződik (ez a másik összeg a hitel)?
2012. márc. 3. 05:03
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
Utolsó: a folyamatot jól írod le, még sem érted még teljesen az egészet. A te leírásod is csak azt támasztja alá, hogy a bank valóban legfeljebb csak annyi pénzt tud hitelezni, mint amennyi betét van nála. Miért állítod akkor az ellenkezőjét?
2012. nov. 2. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 Szabó István Zoltán válasza:

Jól írom le, de nem értem a folyamatot? Érdekes. :)

"csak annyi pénzt tud hitelezni, mint amennyi betét van nála"- ez 1szerűen hazugság.

2013. jan. 14. 11:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim válasza:
100%

Sziasztok!


Tulajdonképpen mindkettőtöknek igaza van, csak az egyikötők a pénzteremtés gazdasági mechanizmusáról ír, másik pedig a betét és a hitel banki könyveléséről.

Valóban, ha valaki 1000Ft-ot helyez a folyószámlájára, akkor a bank pénzeszköze és kötelezettsége 1000Ft-tal nő. Ha pedig valaki ebből 900Ft hitelt vesz fel, akkor a bank pénzeszköze csökken 900Ft-tal, és nő a követelés állománya. Tehát úgy néz ki, hogy a banknak 100Ft pénzeszköze, 900Ft követelése és 1000Ft kötelezettsége van, tehát a bank mérlege egyensúlyban van. Viszont ha a gazdasági szereplőket nézzük, akkor valóban a folyószámlát vezetőnél 1000Ft, és a hitelfelvevőnél 900Ft van, az összesen 1900Ft. Ezután még össze-vissza befektethetik ezeket a pénzeket, így még a pénzmultiplikátor hatás is érvényesülhet, és valóban majdnem a semmiből keletkezik a pénz. Igazából nem a semmiből, hanem az igérvényekből. Túl sok igérvény nem lehet egy banknál, mert könnyen csődbe mehet. De igazából szólva túl megengedőek a szabályok, így ha pl. egy hisztéria miatt mindenki egyszerre akarja kivenni a pénzét, akkor a bank nem tudja kielégíteni mindenki igényét. ...és akkor jön a bankkonszolidáció, ami már volt néhány az utóbbi... mondjuk 40 évben. Tehát igen sérülékeny ez a rendszer, csak addig működik jól, amíg a gazdaság jól működik.

2013. jún. 20. 09:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 anonim válasza:
Hozzátéve, ha túl szigorúak lennének a szabályok, akkor pedig maga hitelkihelyezés hiúsulna meg az elégtelen pénzmennyiség miatt (nem tudnának elegendő pénz teremteni a kereskedelmi bankok).
2013. jún. 20. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 korten válasza:
Két fajta hitel van a pénzteremtő és pénz-újraelosztó hitel. A különbség abban van h. a pénzteremtő hitelné növekszik a pénz mennyisége az pénz-újraelosztó hitelnél nem. A banki mérlegeket tekintve a pénzteremtő hitelnél mindig egyszerre nő az eszköz-forrás oldal míg pénz-újraelosztó hitelnél csak állományon (eszközoldal) belüli átrendeződésről beszélünk. Pénzteremtő hitelnél növekszik a: hitelkövetelés (+) és növekszik a: betétszámla (+), pénz-újraelosztó hitelnél pedig nő a: hitelkövetelés (+) pénzállomány csökken (-). A pénzteremtő hitelnél a pénz egy könyvelési tétellel -ezért hívták könyvelési pénznek- jön létre és a hitel visszafizetésénél -ellentétes könyvelési tétel- pedig megszűnik. Pénzforgalmi képletben : MO*v=Y ahol MO: money M1 állomány, v: forgási sebesség, Y: jövedelem vagy GDP. A pénzteremtő hitel az MO-t növeli míg az újraelosztó hitel a v-t. A papírpénz állomány úgy 3500 mrd ft., míg a többi pénz M1 és pénzre szóló követelés M2, M3 állománya: 37200 mrd ami m1+m2+m3 összegű hitelállománnyal párosul. Ezért nevezik hitelpénzrendszernek.
2013. dec. 24. 16:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 korten válasza:

folyt.

Pénzt teremt a bank amikor hitelt nyújt, külföldi fizetőeszközt-, értékpapírt vásárol. Számlapénzt teremt a bank a készpénzbefizetésnél.

-hitelteremtés pénzteremtés nélkül: Szállítói tartozások létrejötte

-pénzteremtés hitelteremtés nélkül: bank aranyat vesz


Ajánlott irodalom: Riesz Miklós Pénzforgalom és Hitel.

2013. dec. 24. 17:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 korten válasza:
Javítás: 37200 mrd helyett 17200 mrd és téves az aggregátumok (m1 m2 m3) összeadása mert a utóbbi mindig tartalmazza az előtte álló állományát.
2013. dec. 24. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!