Milyen statikai modellt vegyek fel erre a tengelyre?
Én kéttámaszú tartóra gondolok, a bal oldalán görgős támasz (hengergörgős csapágy), de mi van a jobb oldalon? Csukló, befogás vagy mi?
A kép:
A jobboldalon két darab kúpgörgős csapágy van. Hogy milyen statikai modellt végy, ahhoz sajnos nem értek.
a két kúpgörgősoron egyformán oszlik meg a terhelés ebben az esetben.
a másik kérdésedre azaz: Az érdekelne még, hogy miért befogás? Hiszen el tud fordulni a tengely.
azért befogás mert a tegely egy bazinagy vállal ér a csapágyhoz balról, jobbról meg hornyos csapágyanya rögzítése van. így tengelyirányban biztosan nem fog elmozdulni a csapágy.
másrészt ez a kúpgörgős csapágy ami a rajzon van nem enged meg oldalirányú elmozdulást. ezért.
előttem szólóval értek egyet.
illetve csak akkor LENNE "görgős alátámasztás" ha a kúpgörgős csapágy helyett siklócsapágy lenne pl.. de nem az van és hülyeség is lenne.
nem tudom, hogy hanyad éves gépész vagy.. :) de ha ilyeneken még megütközöl akkor olyan 1-2 éves lehetsz tehát még nem tanulhatod hogy hogy kell számítani a túlhatározott tartókat. :)
Köszönöm a segítséget!
Utolsó válaszadó: az ábra a Zsáry-féle Gépelemek II-ből van, (gépelem2-ből tanuljuk a csigákat) szóval a sziltanon már túl vagyok :) Igazából így, ebben a formában, hogy közvetlenül egymás mellett van a kettő, még nem kellett kúpgörgős csapágyat számolnunk, ezért bizonytalanodtam el egy pillanatra, hogy hogy is oszlik el a reakcióerő rajtuk és vegyem-e befogásnak. Ugyanis utálom a határozatlan szerkezeteket :D Különben én is befogásra tippeltem :)
A bal oldali csapágy nincs axiálisan megtámasztva, az elmozdulhat ilyen irányba, az görgős támasz valóban. A jobb oldali mindkét oldalról meg van támasztva.
A jobb oldalt csuklós támaszként lehet modellezni. Az mindegy hogy hány csapágy van a jobb oldalon, azt ott egy megtámasztásnak kell tekinteni.
A csapágyakat nem lehet befogásként kezelni, ugyanis az nem vesz fel nyomatékot csak erőket.
Ha az élettartamot is számítani akarod, akkor az axiális erő ugyanakkora mindkét kúpgörgőre, a radiális meg fele fele arányban oszlik meg (ebben nem vagyok annyira biztos).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!