Mi az a relativitás elmélete?
Nagyon-nagyon röviden a relativitás elve azt jelenti, hogy különböző vonatkoztatási rendszerekben ugyanazok a fizikai törvényszerűségek érvényesek, tehát az azokban zajló fizikai eseményeket ugyanolyan alakú matematikai képletek írják le. A relativitás elmélete leírja, hogy ez ténylegesen hogyan történik.
A Galilei-féle relativitási elv kimondja, hogy a mozgásokat ugyanolyan formájú képletek írják le az egymáshoz képest nyugvó, eltérő vonatkoztatási rendszerekben.
Az einsteini speciális relativitáselmélet egy olyan elmélet, mely feloldja a Galilei-féle relativitási elvnek az egymáshoz képest mozgó rendszerekre való kiterjesztésének és a fényterjedés törvényének a klasszikus fizikában jelentkező látszólagos ellentmondását a téridő szerkezetére vonatkozó bizonyos feltevésekkel.
Az általános relativitáselmélet Einstein további elmélete a tér szerkezetére vonatkozóan, mely szerint a gyorsuló mozgás fizikailag azonos egy bizonyos gravitációs térben való nyugalommal. Ez az ún. ekvivalenciaelv látszólagos ellentmondásban áll a speciális relativitáselmélettel és a klasszikus fizikával, ezt oldja fel az ált. rel. elmélet.
Ha az Einstein-féle speciális relativitáselmélet érdekel, arról itt egy jó cikk:
Az általános relativitáselmélet túl bonyolult.
A relativitás elmélete a tér és idő kapcsolatát írja le.
Dióhéjban: ha jó az idő, az emberek kimennek a térre..
Az elmélet "létrehozása" előtt ismert fizikát alapjában felforgatja. Idézni fogok egy egyszerű példát, könnyebben megérted:
Tegyük fel, hogy 10 km/h-val kocogsz a járdán és valaki 15-tel veled ellenkező irányból elszalad melletted. Tudod, hogy 15-tel megy, de úgy fogod érezni, mintha 25-tel ment volna. 10+15. a sebesség összeadódik. HA valaki melletted, veled megegyező irányba elszalad 15-tel, (te továbbra is 10-zel mész) akkor úgy érzed , mintha 5-tel ment volna el melletted. 15-10. Ez azért van, mert hozzád viszonyítva megy 5-tel gyorsabban. Einstein ezt gondolta végig, de nem állt meg....
A fény 300.000 km/másodperces sebességgel halad. Ha valaki a fénysebesség - mondjuk - 90 %-ával, vagyis 270.000-rel halad, akkor érzékelnie kellene, hogy elhalad mellette a fény, de ez lehetetlen. Akkor is úgy érzi, hogy 300.000-rel megy a fény, ahelyett, hogy mindössze 3000-rel menne el előtte. Ugyanakkor ha szembe megy a fénynek, akkor sem 300.000+270.000 -nek fogja érezni az elhaladó fény sebességét, hanem ugyan úgy 300.000-nek, ami azt jelenti, hogy a sebesség NEM VÁLTOZIK. De akkor MI? - kérdezte einstein magától.
persze tudta , hogy a sebesség a tér (távolság) és az idő hányadosa (km/h). tehát ha a végeredmény nem változik, (azaz a sebesség), akkor vagy a térben , vagy az időben van az eltérés. Ha belegondolunk: a térben nem lehet, hisz ott érzékeljük ahol ténylegesen van; Akkor az idő változik. Ha fénysebességgel haladunk nem érezzük az idő előrehaladtát. Számunkra szó szerint megáll az idő. Einstein arra is rájött, hogy a tér torzulhat, a mi Földünk is torzítja a teret. A fénynek nincs súlya, mérete, így nem torzítja a teret, ha fénysebességgel halad, viszont ha valami nagy megy ekkora sebességgel, akkor nem csak az időt, a teret is megzavarja.
Nagyjából ezt fejti ki a relativitás-elmélet.
"Az elmélet "létrehozása" előtt ismert fizikát alapjában felforgatja."
Nem forgatta fel, inkább csak lezárt egy sor, folyamatban lévő vitát. A fizikát nem Einsteinnek kellett felforgatnia, hanem elég rendezetlen állapotban volt a századfordulón, tele volt elvarratlan szálakkal.
A klasszikus fizika egy csomó problémával küszködött, amikor Einstein színre lépett. Ezeknek a problémáknak a megoldására óriási mennyiségű javaslat született. Némelyik egy az egyben Einsteinnél is megtalálható. Lorentz, Poincaré stb. szintén nagy nevek, akikről nem szabad megfeledkezni Einstein mellett. Einstein ugyanakkor abban nagy, hogy egy olyan elegáns elméletet alkotott, ami nagy magyarázóerejénél fogva szinte magában foglalja, rendszerezi az összes többi megoldási kísérletet. Amikor Einstein elmélete megjelent, a kor tudósai számára nem volt olyan "meredek" és radikális, mint azt a laikus közvélemény képzelte vagy képzeli. Ha annyira "felforgatott" volna mindent, akkor nem fogadták volna el ilyen gyorsan. Egy hasonlattal élve: a relativitáselmélettel a helyükre kerültek egy puzzle darabjai, de az egyes darabok már ismertek voltak régóta.
tudni akarod mi a relativitás elmélet??? tudod hogy jöhetsz erre rá?
kattints ide:
lmgtfy.com/?q=relativitas-elmelet
tegnap 21:45
Nem igazán változtatta meg. Vö. a fent belinkelt E. Szabó László-cikket.
Teljesen józan, egyszerű elméletről van szó, épp ez a szép benne. Csak a a laikusok (újságírók stb.) csináltak belőle "mindent felforgató" és "újragondolásra késztető" elméletet.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!