Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Elektromos áram - hogy is...

Elektromos áram - hogy is vannak ezek a dolgok?

Figyelt kérdés

Több dolog is van, ami nem világos. Az első az egyenárammal kapcsolatos: az elektronok ez esetben egy irányba haladnak állandóan. Tehát mondjuk egy elemmel "táplált" égő egyik oldalán bemennek, a másik oldalán kijönnek az elektronok. Mi lesz azzal az árammal, ami már áthaladt az égőn? Az hova megy, mit csinálnak vele? Visszakerül az elembe? Ha igen, akkor hogy lehet, hogy mégis lemerül az elem? Mert elvileg akkor örök körforgásban kéne lenniük az elektronoknak, hacsak nem tűnnek el valahol. Hova tűnnek?


A másik kérdésem a hálózati árammal kapcsolatos. Tudtommal a konnektorokban váltakozó áram van. Egyrészt miért szükséges 3 "sáv"? Gondolok itt a fázis, nulla és föld hármasra. Minek mi a szerepe? Ha váltakozó áram, akkor a fázis és a nulla állandóan helyet cserél? Ha igen, akkor mi értelme van a fáziskereső ceruzának? Az elhasznált áram hova folyik? Vissza a szolgáltatóhoz a nulla "sávon" keresztül?


Kicsit sok lett, de nem nagyon értem, hogy mi folyik honnan, hova, mikor és miért, pedig nagyon kíváncsi vagyok rá. Előre is köszönöm a magyarázatokat!


2011. aug. 15. 10:20
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
68%

Alapvetően nem érted az elektromosságot. A lényeg a feszültség. Feszültséget egy oldalon felhalmozódó elektrontöbblet szül. Egyenáramnál ez az elektrontöbblet szépen átvándorol oda, ahol hiány van, és kiegyenlítődik, így megszűnik a feszültség.


A konnektorban van egy fázis, ezen jön a szinuszos feszültség, van egy nulla, ez zárja az áramkört, és van egy föld, ez földel, hogy ne csapjon meg olyan könnyen az áram.

Ahhogy, hogy feszültség létrejöjjön, kell egy áramkör, és az áramkörhöz kell a nulla, különben mihez képest lenne elektrontöbblet/hiány a fázison?


Az áram nem olyan, mint az étel, hogy végigmegy a fogyasztón, és utána használhatatlan, az elektronok pont ugyan olyanok amikor kijönnek, mint amikor bemennek, sőt, váltóáram esetén jó eséllyel ugyanazok az elektronok "dolgoznak" órákig, hiszen oda-vissza mozognak nagyon kis távolságokat.

2011. aug. 15. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Így már érthető a dolog. Még az egyenárammal kapcs.ban merült fel válaszodat olvasván a kérdés: írtad, hogy elektrontöbblet felől vándorolnak az elektronok a hiány felé. Ezt, az elemes példánál maradva úgy képzelném el, hogy kijönnek az elem egyik végén az e-k, bemennek az égőbe, kijönnek az égőből és visszamennek az elem másik végén. Tehát ahol eddig e többlet volt, ott most hiány van, ahol hiány ott meg többlet. Akkor miért nem csinálják azt, hogy a két "területet" összekötik az elemen belül? Akkor talán folyamatosan mozoghatnának az elektronok az elemen keresztül is, így az nem merülne le.
2011. aug. 15. 10:35
 3/11 A kérdező kommentje:
Mármint valamilyen egyirányú vezetővel képzelem az összekötést, mert más vezető alkalmazásakor gondolom az lenne, hogy az elektronok az elem egyik végéből egyből a másik végébe mennének, kihagyván az égőt a körből.
2011. aug. 15. 10:37
 4/11 anonim ***** válasza:
az elemen belül is össze van kötve, kémiai elektrolittal.
2011. aug. 15. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 A kérdező kommentje:
De akkor miért merül le az elem? Mit értünk pontosan az alatt, hogy lemerül? Mert mint írták, az elektronok nem tűnnek el, csak A pontból B-be mennek.
2011. aug. 15. 10:43
 6/11 anonim ***** válasza:

Majdnem így is van ez az elemen belül. Ami "összeköti a két végét" az az elemben lévő elektrolit.


Az elektrolit egy olyan kémiai anyag, amely a benne lévő elektródák között elektromos feszültséget kelt. Ha szétszedsz egy elemet, láthatod, hogy az egyik (negatív) elektróda egy cink henger (ez az elem burkolata), a másik (pozitív) pedig egy barnakő burkolatban elhelyezett szén rúd. A kémiai reakció a negatív póluson elektron többletet, a pozitívon pedig elektron hiányt kelt. Ebből nyerjük az elektromos áramot.


A reakció közben viszont a részt vevő anyagok elfogynak - ezért az elem kimerül.

[link]


Pedro

2011. aug. 15. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
100%
Azért mert nem addig vándorolnak át A-ból B-be az elektronok, amíg A-ban 0 elektron lesz B-ben meg ott lesz mind, hanem amíg A-ban és B-ben ugyanannyi lesz, megszűnik a feszültség, A és B ekvipotenciális lesz.
2011. aug. 15. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

az egyik póluson elektron hiány van, ez a pozitív elektród

a másikon, a negatív elektródon meg elektron többlet van.


ez a potenciál különbség (feszültség) kinetikai energiát ad az elektronoknak, hogy rekombinálódjanak, vagyis arra törekszenek, hogy megszűnjön az egyensúlytalanság.


az elektronok iránya a negatív pólustól a pozitív felé mutat

az áram iránya épp ellentétes, az a pozitív pólus felől a negatív felé mutat. Azért van így, mert sokáig így feltételezték a múltban az áramot, majd jöttek a tudósok a 2 világháború közt, a komolyabb atomfizikával, és bebizonyították ennek ellenkezőjét. A szokás miatt mégis megtartották a rosszat is. Ám ha az elektronáramról beszélünk, akkor anód és katód a pólusok nevei.


azért merül le az elem magától is, mert az elektroliton keresztül is szivárognak az elektronok.

2011. aug. 15. 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
Úgy képzeld el az elemet, mintha lenne két vödör vízzel(elektronok), egyik kicsit magasabban (ez a feszültség), és alul egy csővel és egy csappal össze vannak kötve. Ha kinyitod a csapot (rákötsz valamit az elemre), akkor megindul a víz (áram), egész addig, amíg a vízszint ki nem egyenlítődik (lemerül az elem, megszűnik a feszültség, nincs áram). Ez csak hasonlat, de így talán érthető a dolog.
2011. aug. 15. 10:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

Na így már értem :) Tehát nem az elektronok fogynak el, hanem az elektronokat generáló anyagok. Köszönöm szépen mindenkinek!


Félve teszem fel az utolsó kérdést: az újratölthető elemek esetében mi a különbség, hogyan érhető el, hogy ismét feszültséget adjon az elem?

2011. aug. 15. 10:56
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!