Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valaki eltudná nekem szépen...

Valaki eltudná nekem szépen és érthetően magyarázni, mi az az ohm, és mi az a watt?

Figyelt kérdés

És, hogy a kettő hogy kapcsolódik egymáshoz?

Annyit tudok, hogy az ohm az ellenállás egy elektormos vezetőben, és a közegellenálláshoz hasonlatos, ha jól értelmeztem a dolgokat, a watt, pedig teljesítményt jelent. De mégsem áll össze a kép. Ezért nem értem, hogy pl az erősítőknél és hangszóróknál, hogy működik ez az ohm és watt dolog, mitől ennyi meg annyi wattos, vagy ohmos egy erősítő vagy hangszóró... stb.


2011. máj. 4. 19:53
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
Esetleg magántanár?
2011. máj. 4. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 A kérdező kommentje:

"A váltakozó áram olyan elektromos áram, amelynek iránya és intenzitása periodikusan változik."


"Az elektromos áramot akkor nevezzük egyenáramnak, ha az áramkörben a töltéshordozók állandó vagy változó mennyiségben, de egyazon irányban haladnak. "


Ebből számomra nem válik világossá, miért használunk váltóáramot az egyenáram helyet. Mire jó az, hogy periodikusan váltakozik az iránya? És mit is jelent ez, hogy az áram iránya? Az elektronok haladási iránya? Vagy nem elektronokról beszélünk itt, hanem töltéshordozókról? És azok micsodák? Hogy lesz valamiből töltéshordozó? Hogy kell ezt elképzelni?

2011. máj. 4. 22:19
 13/17 A kérdező kommentje:
Nincs pénzem magántanárra...
2011. máj. 4. 22:20
 14/17 anonim ***** válasza:
Mindenesetre, a 8. os anyaggal kezdd.
2011. máj. 4. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 anonim ***** válasza:
100%

Nagyvonalakban megpróbálom bevezetni ezt az egész villamosságtant:


Már a rég világában (Thales korában) rájöttek hogy bizonyos anyagokat dörzsölve azok villamos tulajdonságokkal bírnak. El is nevezték ezt a jelenséget dörzsvillamosságnak.

Ezt könnyen modellezheted otthon, fogj egy műanyag vonalzót, dörzsöld meg száraz papírral, vagy hajaddal. Aztán egy darab papírból szabdalj le kis darabokat, kb 5mm négyzet darabokat. Ha a vonalzót közelíted a papírhoz, akkor a vonalzó magához vonzza a papírdarabkákat.

Ezek az anyagok (vonalzó, és papír) villamos állapotban vannak, ún. villamos töltéssel rendelkeznek.

A töltés lehet pozítív (pl. bőrrel megdörzsölt üvegrúd) vagy negatív (pl. szőrmével megdörzsölt műanyag rúd).

Az azonos töltések között taszítás, az ellentétes töltések közt vonzás lép föl.


A dörzsölés hatására a villamos állapot (pongyolán fogalmazva) úgy alakul ki hogy az egyik anyag elektronjai (vagy esetleg más villamos részecskéi) átugranak a másik anyagba.

Például ha szőrmével dörzsölünk műanyag rudat, akkor a szőrméről átugrál néhány elektron a műanyagra. Ezért a műanyagon elektrontöblet lesz, vagyis negatív töltésű. A szőrmébe pedig elektronhiány van, ezért az pozitív töltésű lesz. A műanyag azért lesz negatív töltésű, mert benne több elektron található, mint amennyi az atommag pozítív töltését kiegyenlítené. (Hasonlóképp pozítív a szörme. Az atom "normál" állapotban ugye semleges. )

Megjegyzés: Hogy az elektronok miért ugrálnak át, hogyan, az mélyebb atomfizikai ismereteket igényelne, ezért ismertetését mellőzöm.


Tehát akkor a töltés fogalmát ismertettem.


Visszatérve a kísérletünkre, - hogy a papírdarabot miért vonzotta a műanyag - a válasz egyszerű.

A jelenség neve villamos megosztás, itt megtalálod.


[link]


Fontos, hogy ezekben az esetekben a töltések nyugalomban maradtak. Ezért ezt Nyugvóvillamosságnak, vagy más néven Statikus-villamosságnak mondjuk. (A statika szó azt jelenti, hogy valami nyugalomba van).


Mihelyt a töltések elkezdenek mozogni, akkor mozgóelektromosságról, villamos áramról beszélünk. A villamos áram a töltéshordozók (elektronok, ionok) rendezett áramlását jelenti.

Pl. egy rézhuzalban az elektronok úgy mozognak, mint a kerti slagban a víz részecskéi.

Ha a vezetékben az elektronok egy irányba mozognak, állandó sebességgel, akkor egyenáramról beszélünk. Ha változó sebességgel mozognak, akkor Változó áramról beszélünk.

Ha a sebesség az idővel periodikusan változik, és előjelet is vált -vagyis az elektronok rezgőmozgást végeznek - akkor váltakozó áramról beszélünk.


A "konnektorban" is váltakozó áram van. Ez azt jelenti, hogy mind az áram, mind a feszültség az idő szerint változik. Mind az áram, mind a feszültség értéke változik, méghozzá periódikusan. (Az idő szinuszfüggvénye szerint(ez persze a valóságban torzulásokat szenvedhet bizonyos zavarok végett)).


Például a feszültségre azt mondjuk hogy 220V. De ez csak egy ún. egyenértékű (effektív) érték. Értékének maximuma 312 V körül van, minimuma -312 V.

Megjegyzés: A 220V nemrég óta 230V lett.

A váltakozó áram használatának oka:


A váltakozó áram (továbbiakban váltóáram) transzformálható. Azaz úgy szállítható, hogy a veszteség lényegesen csökken - mintha egyébként natur 220V lenne.

Feltranszformáljuk pl. 10-80 kV-ra. Így az áramerősség jelentősen lecsökken, így a négyzetével arányos hőveszteség is.

Tehát így kevesebbet kell fizetnünk az áramért, ezért hasznos, az egyenáram ugyanis nem transzformálható.


A váltóáram másik előnye, hogy sok villamos berendezéshez előnyösen alkalmazható.

Például: Televizió, hüttő, villamos motorral hajtott eszközök (ennek különös jelentősége van az iparban), egyéb mágneses elven működő eszközök, stb.


Ezeknek a berendezéseknek az áramellátása nem, vagy csak bonyolult, gazdaságtalan módon lenne megoldható egyenárammal.

Remélem, sikerült egy alap szemléletet adnom a villamosságtanhoz.

2011. máj. 5. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/17 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a válaszodat, mindent szépen és érthetően leírtál, első olvasásra mindent világosan értettem. Mégegyszer köszönöm!
2011. máj. 5. 15:29
 17/17 anonim ***** válasza:
Nagyon jó leírást adott az utolsó előtti hozzászóló. Köszönjük!
2016. márc. 16. 19:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!