Egy ismerősömtől hallottam hogy amikor zárunk egy áramkört akkor a bekapcsolás pillanatában a feszültség hirtelen megugrik,és utána csökken és áll be egy állandó szintre.Igaz-e valamilyen esetben(Váltakozó,egyenáramú hálózatok)?Ő azt a példát mondta hogy amikor egy fogyasztót dugunk a hálózatba akkor azon a 230V-nál jóval nagyobb feszültség van.
2010. dec. 1. 17:31
1/6 anonim válasza:
Sokféle szituáció létezhet, de bekapcsoláskor nem ugorhat meg a hálózati (230V) feszültség. Rákapcsolsz egy villanykörtét, mitől? Kikapcsoláskor viszont az induktív fogyasztók miatt igen gyakran bekövetkezhet. Ez igaz egyen és váltóáramra is.
Más a helyzet egy szabályozással rendelkező áramforrásnál. Ott nagyobb áramú eszköz bekapcsolásakor először leesik a feszültség, mire a szabályzás "rátesz" és akár nagyobb feszültség is kialakulhat a szabályozás sajátosságaiból adódóan.
2010. dec. 1. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
2/6 anonim válasza:
Előző vagyok: az is tény viszont, hogy egy bekapcsolás olykor nem csak az! Az érintkezők "prelleznek", azaz rugalmasságuk folytán először érintkeznek, aztán elpattannak, mig végül elnyugszik és bekapcsolt állapotban marad. De ez a bekapcsolási folyamat alatt bekövetkező kikapcsolás! Ekkor látható(mérhető) oszcilloszkóppal nagyobb feszültség.
2010. dec. 1. 17:54
Hasznos számodra ez a válasz?
3/6 anonim válasza:
Tapasztalhatod hogy ha bekapcsolsz egy nagyobb fogyasztót akkor az izzólámpa fénye egy pillanatra csökken.Nem a feszültség nő ekkor hanem pont csökken mert a hideg fogyasztó induláskor több áramot vesz fel.Az izzólámpa bekapcsolásakor is több áramot vesz fel és az izzáskor már kevesebbet mert az izzó szálnak nagyobb az ellenállása.
2010. dec. 1. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
4/6 A kérdező kommentje:
köszönöm szépen a válaszokat:)
Igen,én is erre emlékeztem hogy az induktív ellenállásnál történik ez meg.
2010. dec. 2. 17:30
5/6 anonim válasza:
Biztos vagy benne, hogy jól értetted amit az ismerősöd mondott? Egészen biztos, hogy ő nem a teljesítményre gondolt? Természetesen egy forró izzólámpának más az áramszükséglete, mint egy hidegnek.. Az viszont igaz, hogy a bekapcsolás pillanatában egy teljesítmény csúcs következik be, azaz az izzólámpa micro/nano secundumok hosszára a teljesítményének akár 8-12 szeresét is elfogyasztja! Ezt írja le a (véges) ugrás függvény, amit matlabbal gyönyörűen ki lehet jelezni!
2011. nov. 22. 03:06
Hasznos számodra ez a válasz?
6/6 anonim válasza:
Nagyon jól mondta az ismerősöd amit mondott. A tranziens ( vagy magyar szakkifejezéssel átmeneti ) jelenségekre célzott. Az izzó induktív fogyasztó. A Laplace transzformációval matematikailg modellezhető, mi történik.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!