Meg lehet oldani egy ország (hazánk) villamosenergia ellátását gazdaságosan környezetbarát módon?
Kezdésnek, jó pár dolog, ami megoldható árammal, megoldható máshogy is. A legfontosabb ezen szempontból talán a fűtés. Szinte az összes nagy városunk fűtése és használati meleg víz igénye megoldható lenne geotermikusan termálvízzel. Áramtermelésre nem elég jó, ami nálunk van, de fűtésre nagyon is. Ezzel sok-sok m^3 gázt vagy hőszivattyús megoldásokat figyelembe véve sok-sok kWh áramot lehetne megspórolni.
Biogáz és zöld metán termelés is hordoz magában komoly potenciált. Ezt szintén lehet közvetlenül fűtésre használni, vagy áramtermelésre.
Ami a szélerőművi kapacitást illeti, a jelenlegi 5-10 szerese lenne a minimum, amit a mixbe simán be lehetne és kellene is építeni.
Mivel nincsenek nagy esésű, nagy vízhozamú folyóink, a nem tározós vízerőművek kiesnek.
Mivel nincsenek magas hegyeink, tengerpartunk, így szélenergiából
is kevésbé vagyunk ellátottak - esetleg az ország nyugati csücskében.
Tengerünk nincs, így árapályerőmű nem játszik.
Geotermikus energiából is csak korlátozott erőforrásaink vannak (sajnos nem vagyunk Izland), az leginkább fűtésre használható, elektromos energiatermelésre csak egy kisebb kísérleti erőmű volt.
Ami valamelyest számba vehető, az a fotovoltaikus, napelemes napenergia (sajnos nem Spanyolországban vagy Kaliforniában vagyunk, így a koncentrátoros naperőmű nem játszik), a biomassza. De egyrészt szükség van zsinóráramra, amit praktikusan atomenergiából álítható elő; másrészt - mivel az időjárás hektikus - szükség van puffertárolókra, ami vagy tározós vízerőművekkel vagy akkumulátorokkal oldható meg.
#08:03 "Ha nem lenne nemzetközi kooperáció, már nagyon bensőségesen megismerkedtek volna a sűrű áramszünet fogalmával."
A német átlagfogyasztás 56 GW, és sohasem ment még 80 GW fölé. Volt 8,5 GW atom, amit '23-ban végleg leállítottak. Az erőművi kapacitásuk jelenleg: szén 37 GW, vízerőmű 15,9 (ebből tározó 9,7 -kb 8 órán keresztül-) GW, olaj 4,7 GW, földgáz 34,8 GW, biomassza 9 GW, akkumulátoros tároló 7,9 GW (kb 40 GWh kapacitással, de 2-3 napnál tovább nem igazán gazdaságos tárolni benne az áramot), szél 69,5(!) GW, napelem 82(!) GW, egyéb erőművek kevesebb mint 3 GW. Ha összeadjuk a fosszilis és a vízerőműveket (tározó nélkül), akkor is csúcsfogyasztás fölött vagyunk a paksi kapacitás nagyjából kétszeresével, szóval nem hiszem, hogy akkora bajban lennének import nélkül. Az persze igaz, hogy egy ilyen rendszert (aminek a kihasználtsága 20% körüli) irdatlan költséggel lehet fenntartani, ezért nagyon drága ott az áram és abszurd módon van amikor olcsóbb importálni a lengyel szén-, vagy a francia atomerőművekből.
Ja, csak ha a fosszilist beleveszed, akkor semmi értelme nincs az egésznek, hiszen annak az üzemeltetése vágja haza a bolygót. A kérdésedben meg szerepel a környezetbarát szó. Fosszilissal semmi gond, ráállhatnak a lengyel szénre, aztán szüret.
A tározó nélküli vízerőmű az pont olyan, mint a szolár este, nyugodtan levonhatod az egészből, mint számítani nem lehet rá tényezőt.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!