Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Jól számolt a válaszadó? eh...

Jól számolt a válaszadó? ehazi.hu/q/125542

Figyelt kérdés
Ha jól tudom, a mágneses fluxus értéke úgy számítható ki, hogy a mágneses indukciót megszorozzuk a tekercs keresztmetszetével. A válaszadó viszont még beleszámolta a menetszámot is. Ez így helyes?

tegnap 16:36
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

(Ez nem válasz, csak a mellékelt link kattinthatóvá tétele)

[link]

tegnap 17:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
75%
Szerinted miért alkalmaznak tekercset? Sok menettel az egy helyett?
tegnap 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
100%

> „Jól számolt a válaszadó?”

Nem, nekem 1,4 V jön ki.


A következő kicsit filozófia:

> „Ha jól tudom, a mágneses fluxus értéke úgy számítható ki, hogy a mágneses indukciót megszorozzuk a tekercs keresztmetszetével.”

Szerintem nem. A mágneses fluxus úgy jön ki, hogy egy adott felületet (aminek a határát most a vezeték jelöli ki), megszorozzuk a rajta átmenő indukcióval (már ha homogén a tér). Most egy tekercs esetén ez a felület szerintem nem egy kör, hanem egy 'helikoid' [1], aminek a felülete a tekercs esetén jó közelítéssel a tekercs keresztmetszete szorozva a menetszámával. Szóval inkább az helyes, amit a válaszadó csinált.

Viszont ezzel, ahogy szerintem kéne értelmezni a tekercs fluxusát, az indukált feszültség már nem a menetszámszor a –ΔΦ/Δt lesz, hanem csak simán a –ΔΦ/Δt. Szóval a prof kétszer szorzott a menetszámmal, pedig csak egyszer kellett volna.


De amúgy meg igen, tekercs esetén úgy is fel lehet fogni, ahogy te mondod, de szerintem az kevésbé logikus.


Még egy hülyeség, hogy a feladat az indukált feszültség nagyságát kérdezi, ami ugye ennek az abszolútértéke lesz. (Ahhoz, hogy az előjeléről nyilatkozzunk, ahhoz ugye tudni kéne, hogy hogyan áll a tekercs a térhez képest, hogy melyik végét tekintjük a kisebb potenciálon levőnek meg ilyenek.)


[1] [link] enwp.org/Helicoid#/media/File:Helicoid.svg

(Oké, lehet, nem pont ilyenre gondolok, mert ez kettős tekercs, hanem inkább valamelyik általánosított változatára, ahol a meridián egy szakasz az itteni parabola ív helyett

[link] enwp.org/Generalized_helicoid

kép: [link] #/media/File:Schraubflaeche-parabel.svg enwp.org/Generalized_helicoid#/media/File:Schraubflaeche-parabel.svg

De mindegy, praktikusan csak arra akarok kilyukadni, hogy a tekercs által kijelölt felület nagysága az nem a keresztmetszetének a nagysága, hanem annak a menetszámszorosa. És akkor nem az U = –ΔΦ/Δt képletbe tesszük az N-et, hanem a Φ = B*A = B*N*π*R²-be. De mondom, ez lehet, hogy inkább szemlélet kérdése, a lényeg, hogy nem N²-tel arányos a végeredmény, hanem N-nel. Örülök, hogy 17:27-es is osztja ezt a nézetet, nem csak én világképem fura…)

tegnap 17:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Na, bénázik itt a Wikipédiával, mikor Mathworldön egyből ott van, amit akarok:

[link] mathworld.wolfram.com/Helicoid.html


Bocsánat!

tegnap 17:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!