Magyaroknak melyik származásvizsgálatos génteszt a legspecifikusabb?
Nem tudom mi a pontos megnevezése, de talán érthető, hogy milyen tesztre gondolok.
Specifikus alatt azt értem, hogy nem csak annyi jön ki, hogy pl. 60% kelet-európai, 35% német, 5% közép-ázsiai, ami minden magyarra nagyjából igaz. Egy amerikainak ez lehet érdekes, aki alig tud valamit az őseiről. De engem ennél szűkebb kategóriák is érdekelnének.
Ott kezdődik, hogy ezek a cégek nem tesztelnek teljes genomot. Itt kezdődik. Csak egy bizonyos részét tesztelik a genomnak. Ettől még nem alaptalanok, csak vannak hiányosságai is. És ezek amúgy nem teljesen használhatatlanok, csak bizonyos esetekben / módon hibákat, illetve pontatlanságokat adnak ki. Például nem tudnak részletezni egy balkánon belül, vagy egy amerikai őslakosságon belül, így ezek nagy régiókat fednek le, bár fejlesztik a teszteléseiket is. Másrészt a cégek más génkészlet referencia adatkészlettel vetik egybe a tesztelt eredményt és az megint némileg eltérő eredményeket ad, nem teljesen mást, de kissé eltérőeket.
MIKET TESZTELHETNEK
- Y-kromoszóma DNS (Y-DNS) teszt
- Mitokondriális DNS (mtDNS) teszt
- Autoszomális DNS (atDNS) teszt
Mindegyik mást vizsgál és mutat meg a génekből (nyilván ugye, ha ezek a vizsgálatok nem azonosak).
- Y-kromoszóma DNS teszt
Apai vonalat teszteli és két marker típusból áll: STR-k (Short Tandem Repeats) és SNP-k, egy nukleotid polimorfizmusok (Single Nucleotide Polymorphism)". Nők magukra nem tesztelhetik mivel a nőknek nincs Y kromoszómájuk, nekik az apukájuk mintáját kell használniuk. Az Y-DNS teszt Y haplocsoportokat vizsgál.
- Mitokondriális DNS teszt
Anyai vonalat teszteli és mindkét nem elvégezheti a tesztet. Az mtDNS teszt vizsgálja a mitokondriális haplocsoportokat. Az mtDNS nagyon lassan változik, ezért a kimutatott ős lehet nagyon közeli és nagyon távoli is, akár több ezer éves is. Így az időbeliséghez kevésbé pontos, de nagy időtávon használhatóbb.
- Autoszomális DNS teszt
Nemektől független és 22 pár autoszómát vizsgál, amelyek nem nemi kromoszómák, nem X és nem Y. Az atDNS tesztben nincs benne a haplocsoport, valamint ez gyakori vizsgálatnak számít a közfogyasztói teszteknél. Az autoszomális DNS-tesztek pontossága a másodunokatestvérek szintjéig használható jól, de azon túl bizonytalan eredményeket ad. Nagyságrendileg 10 felmenőig használható, ami csak néhány száz év.
HAPLOCSOPORT
Ebből van nagyon sok, csak kérdés az, hogy mennyire részletesen vizsgálják. Általában nagy betűkkel és számokkal jelölik. Itt a lista és érdemes ezekből egyet megnyitni és onnan még tovább vannak részletezve.
GENOM SZEKVENÁLÁS TÍPUSAI
- Whole Genome Sequencing - WGS
- Whole Exome Sequencing - WES
- Targeted Re-sequencing
- SNP genotyping - DNA microarrays
- Teljes genom szekvenálás (Whole Genome Sequencing - WGS)
A WGS szekvenálja a genom teljességét, még a kódoló és a nem kódoló DNS-t is. A legtöbb cég nem ilyet alkalmaz és a génszekvenálás egyszerűen nem tejes vizsgálat, nyilván annak pontatlanságaival. A WGS tesztek jellemzően egy szabványos 30-szoros tesztelést jelentenek, vagyis 30-szor végzik el a szekvenálást a biztosan pontos és hibamentes munkához.
- Teljes exome szekvenálás (Whole Exome Sequencing - WES)
A WES teszt csak a DNS és RNS azon részeit vizsgálja meg, amik kódoló utasításokat tartalmaznak. Így azért ez is hasznos bizonyos módon.
- Célzott újrasorolás (Targeted Re-sequencing)
Ezzel a módszerrel a DNS meghatározott régióit vizsgálják célirányosan.
- SNP genotipizálás (SNP genotyping - DNA microarrays)
Ez a teszt az egynukleotidos SNP-k variációit nézi ugyanazon közösségből származó referenciákkal összevetve. Nem vizsgálja a teljes genomot és ez a tipikus vizsgálati módszer a piacon.
Az ismert tesztelő cégek azok így nem teljes genom szekvenálást végeznek, mint például: MyHeritage, Sequencing, 23andMe, Ancestry, FamilyTreeDNA, Living DNA, Color Genomics, Helix, stb.
Vagyis, ha már annyira válogatós vagy akkor keress Teljes genom szekvenálást, olyan kifejezéssel, hogy "Whole Genome Sequencing - WGS".
Érdemes az árakat is nézni, mert nagy különbségek lehetnek.
Ha megnézed például itt az Ancestry oldalán 20 generációt írnak ami nagyságrendileg maximálisan 800 év. Vagyis ősi felmenőket nem mutat ki.
Ancestry.com
"1. Etnikai régiók
Az etnikai hovatartozásra vonatkozó becslés legismertebb része az etnikai régiók, és százalékos arányokat tartalmaznak, például 25% Svédország és Dánia vagy 10% Szenegál.
Valóban tágak, és gyakran egy vagy több modern kori országot is felölelnek. Az etnikai hovatartozás becslésének ez a része is több mint 20 generációra nyúlhat vissza.
2. Közösségek
Az etnikai hovatartozásra vonatkozó becslés közösségek részének nincs hozzárendelt százaléka. Ehelyett a közösségek olyan embereket képviselnek, akik jelentős számú egyezést osztanak meg egymással, és valószínűleg egy közös múlttal rendelkező embercsoportból származnak.
Ha megnézi a közösségek eredményeit, jobban megértheti, honnan származhattak felmenői – esetenként egy ország vagy akár egy megye régióiig. Ezek az eredmények a közelmúltot is tükrözik, körülbelül 5-20 generációval ezelőtt."
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!