Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az univerzumban lehet lefelé...

Az univerzumban lehet lefelé vagy felfelé menni?

Figyelt kérdés
Màrmint hogy értitek van az univerzumnak egy fix alakja vagy hogy van ez?

aug. 21. 22:47
 1/4 2*Sü ***** válasza:
100%

A Föld felszínén a lefele irányt az határozza meg, amerre a tárgyak esnek. Ez az irány (nagyjából) a Föld középpontja felé mutató irány. Az, hogy lefele az tehát azt jelenti, hogy a Föld középpontjának irányában. A felfele meg ennek az iránynak az ellentéte.


Egy másik égitesten – mondjuk a Holdon vagy a Marson – a lefele a Hold illetve a Mars középpontja felé mutató irányt jelenti.


Úgy általában az univerzumban a fel-le irány nem értelmezhető.

aug. 22. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
74%

A világban nincs kitüntetett irány.

Van egy fix alakja, nyilván. De az irányok nem az "alakja" felé mutatnak.

Ezt úgy képzeld el, hogy itt, a Föld felszínén bármilyen irányt választasz (amerre mehetsz), az nem mutat sem a Föld közepe felé, sem kifelé a világűrbe.

aug. 22. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 Psycho ***** válasza:
100%

A fel-le dolgot fent kifejtették, így inkább az Univerzum alakjáról írnék pár mondatot.

Gyakorlatilag ez alatt az Univerzum geometriájáról beszélünk, de természetesen gigantikus, kvázi a létező lehetséges legnagyobb távolságokon.


A korrekt, rövid válasz az, hogy: nem tudjuk biztosra, milyen az Univerzum alakja. Három lehetséges verzió létezik:

lapos, hiperbolikus, gömbszerű.


Namost ezeket nehéz intuitív módon elképzelni, hogy mik.


- A lapos a legegyszerűbb: ez az, amire mindenki gondol. Mint egy papír az asztalon. Ha veszel két párhuzamos egyenest, azok sohasem találkoznak egymással. Eddig ebben semmi meglepő nincs. A mérések alapján ez tűnik igaznak.


- A gömbszerűnél más a helyzet a görbület miatt. A Föld felszínén ha veszel két párhuzamost, azok találkozni fognak egymással, lásd: hosszúsági fokok, amik az északi és déli sarknál futnak össze, pedig párhuzamosak.

Az Univerzum esetén ez olyan furfangos dolgokkal járna, hogy ha elindulsz egy irányba, előbb-utóbb visszaérkezel ugyanoda a másik irányból (nyilván a gyorsuló tágulás ezt fizikailag lehetetlenné teszi, de pusztán geometriai szemszögből nézve ez lenne a helyzet).


- A hiperbolikus, vagy nyereg típusú Univerzumot a legnehezebb elképzelni. Ebben a nyitott elrendezésben a párhuzamosok meg örökké távolodnak egymástól.


A fenti hasonlatoknál fontos kiemelni, hogy szemléltetésről van szó, ahol is 2D-ben érzékeltetünk valamit. A valóságban ez 3 dimenzió! A példák tehát csak analógiák.


Nem tudom, ez így segített-e. Kicsit bonyolult téma 😅

aug. 22. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

"- A gömbszerűnél más a helyzet a görbület miatt. A Föld felszínén ha veszel két párhuzamost, azok találkozni fognak egymással"


A ráktérítő és a baktérítő is párhuzamos egymással a Föld felszínén, mégsem találkoznak soha egymással (sosem metszik egymást).

aug. 22. 13:21
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!