Max. hány fok lesz ma Budapesten és melyik a legmegbízhatóbb előrejelzés?
"Melyiknek higgyek a sok közül?"
Annak, akinek:
- van rendes mérőhálózata, radarja, számítási kapacitása
- lehet tudni, hogy milyen metodológiával dolgozik
- szakembereket foglalkoztat
- lehetőleg tagja olyan szervezetnek - jelesül a WMO-nak (World Meteorological Organization) - ami ilyennel foglalkozik
Ilyen szakmai szervezet kis hazánkban az országos meteorológiai szolgálat, a Hungaromet. Esetleg ami szóba jöhet - bár nem tagja a WMO-nak, de meteorológusokat foglalkoztat - az Időkép.
Minden más hírportál - például a Híradó vagy a Köpönyeg, stb... - ezekre az általuk kiadott adatokra épít (gyakran nagyon leegyszerűsítve, hogy az egyszeri laikus is megértse).
Illetve: tisztában kell lenni azzal, hogy mivel a légkör egy igen kaotikus rendszer, és a szenzorok, radarok, műholdak véges felbontásúak, így nem lehet nagyon pontos előrejelzéseket adni. Átlagot, minimumot, maximumot lehet prediktálni - bizonyos valószínűség mellett - de minél távolabbi időpontra próbálunk előrejelzést tenni, az előrejelzések intervalluma egyre tágabb, a valószínűség egyre kisebb. Ezt remekül reprezentálja a valószínűségi előrejelzés:
Hány időjárás-előrejelző modell létezik?
Miért van több is?
Hogyan dolgoznak ezek az algoritmusok?
Melyik mire jó?
Na itt egy kis leírás arról amiről kevesebb szó esik...
-------------------------------------------
National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), United States
Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal
Időjárási modellek
A modelleknek két alapvető mérete létezik: globális (a teljes Földet lefedi) és regionális (a Föld egy részét lefedi). Mindegyik modell egy rácsrendszert használ, ahol az előrejelzési pontok rácsban vannak elhelyezve az általuk lefedett területen.
Minél több rácspont található bármely modellben, annál finomabb lesz az eredmény az előrejelzésben. A rácspontok számának növekedésével azonban egyre több számítási teljesítményre van szükség.
Kép az oldalon:
A (számítások) időlépés hossza nagyban befolyásolja a modell pontosságát. A kisebb lépésközök pontosabb előrejelzéseket adnak, mivel az egyes számítások végén kisebb eltérések mutatkoznak a kimenetben. A költség azonban az, hogy a kisebb időlépések több számítást igényelnek. Ezzel szemben a nagy lépésközök kevesebb számítási időt igényelnek, de nagyobb eltéréseket okoznak a kimenetben.
Szuperszámítógépeket használnak az időjárási modellek készítéséhez szükséges trillió-billió számításokhoz. Például a Global Forecast System modellnek több mint 10 kvadrillió (10 16 nullával) számításra van szüksége egy teljes modellfutási előrejelzéshez, amely két órát vesz igénybe a folyamat befejezéséhez. Ez a modell naponta négyszer fut.
Az NCEP Környezetmodellező Központ számos modellt gyárt, változó időskálával és rácsmérettel. A Global Forecast Systems modellcsomag lefedi a legnagyobb léptéket, és számos regionális modell létezik, mint például az észak-amerikai mezoskálás előrejelzési rendszerek (NAM) és a Rapid Refresh (RAP).
A Környezeti Modellező Központ időjárási modelljei folyamatosan javultak a pontosságban, és ez a jövőben is folytatódni fog.
-------------------------------------------
National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA)
Időjárási térképek és számítógépes modellek
Nagy felbontású modellek:
- NCEP NAMNest
- HiresW ARW/ARW2/FV3
- NSSL-FV3
- SPC HREF
Nemzeti modellek
- Canadian Model
- European (ECMWF)
- NCEP Models & Forecasts
- NCEP Ensemble Output Page
- PSU Eyewall Page (NWS State College)
- RAP (Rapid-Refresh)
- SREF From SPC
Modellkimeneti statisztika (MOS)
- GFS MOS (MAV)
- NAM MOS (MET)
- GFSX MOS (MEX)
- Localized Aviation MOS Program (LAMP)
- National Blend of Models
- One-Stop MOS
Modell-útmutató
A képek megtekintéséhez válasszon ki egy modellterületet és egy modelltípust
-------------------------------------------
IBM
Miért vannak különböző modellek?
A meteorológusok sokféle modellt használnak az időjárás-előrejelzéshez, gyakran attól függően, hogy pontosan mit szeretnének előre jelezni. Egy adott régión lefutott lokális modell egészen más információkat nyújt, mint a Földön átívelő globális modell. Minden időjárási modellben meg kell határozni, hogy milyen adatokat tartalmazzon, milyen matematikai egyenletekkel hozza létre a légköri jelenségek legjobb szimulációját, és hogyan rangsoroljuk a legfontosabb előrejelzéseket.
Egyetlen modell sem képes minden időjárási eseményt nagy pontossággal előre jelezni. Ehelyett a meteorológusok döntenek arról, hogy mit szeretnének előre jelezni, és úgy tervezik meg a modellt, hogy az ilyen eredményekhez nagy pontossággal rendelkezzen. Az egyik fajta pontosság más fajták rovására mehet. A modelleket például úgy tervezték meg, hogy akár rövid távú (legfeljebb 3 napra), közepes tartományú (3–15 napra) vagy hosszú távú (10 naptól 2 évre) előrejelzésekhez nagy pontossággal rendelkezzenek, és minden típus más választást igényel.
Melyek a jól ismert időjárási modellek?
A két legismertebb globális modell a Nemzeti Meteorológiai Szolgálat Global Forecast System (GFS) modellje és a European Center for Medium-Range Weather Forecast (ECMWF) modell, ismertebb nevén az amerikai modell és az európai modell.
A GFS naponta négyszer frissül, és tizenhat napra prognosztizál. Az ECMWF naponta csak kétszer frissül, és 10 napos előrejelzést generál, de nagyobb felbontású, mint a GFS, és a történelem során pontosabb előrejelzéseket generált.
Egy másik jól ismert előrejelzési modell az észak-amerikai mezoskálás modell (NAM), egy rövid távú regionális modell, amely egész Észak-Amerikát lefedi, és 61 órán belül készít előrejelzéseket. ...
Vannak más időjárási modellek is: a Kanadai Meteorológiai Központ (CMC) modellje, az Egyesült Királyság Met Office modellje, a Német Időjárási Szolgálat (DWD) modellje, az Ausztrál Meteorológiai Hivatal (BoM) modellje és még sok más. Minden egyes modellt úgy terveztek, hogy pontos előrejelzéseket készítsenek, amelyek különböző dolgokra összpontosítanak, különböző adatokat tartalmaznak, és különböző matematikai egyenletekkel számolnak a legjobban kívánt pontosság elérése érdekében. Mindegyiknek megvannak a maga erősségei és korlátai.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!