Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Kemping gázfőző égési követelm...

Kemping gázfőző égési követelményei...mi az ellentmondás a két információban?

Figyelt kérdés

Bevezető:

Jó néhány hónapja feltettem itt gyakorin egy kérdést azzal kapcsolatban, hogy hogy lehet kemping gázpalackot utántölteni. Akkor többen is azt tanácsolták hogy ne kockáztassam mások életét. Magyarázatul azt írták, hogyha a gáztöltetbe levegő kerül, akkor felrobban(hat? - már nem emlékszem, hogy feltételes módban volt-e vagy sem).


Van egy ilyen gázfőzőm: [link]

A képeken alig látni – csak, ha lejjebb görgettek, de inkább linkelek róla képet –, hogy 4 meglehetősen nagy lyuk van rajta: [link]


Megkérdeztem a céget, hogy miért vannak rajta a lyukak, mire azt válaszolták, hogy a megfelelő működéséhez van rá szükség, hogy ott levegőt szív be és keveredik a gázzal.


Akkor hogy is van ez az ellentmondás?



jún. 28. 15:49
 1/8 anonim válasza:
Én is most tervezek a kempinghez venni valami ami segít, hogy tudjak főzni a a szabadban. Ajánlod a terméket?
jún. 28. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
82%
Ember, ne már! Az égéshez kell az oxigén, a füstmentes, tökéletes égéshez a megfelelő arányt el kell érje a kiáramló gázelegyben, általános iskolai és hétköznapi alapismeretek. Ha levegő jut nyomás alá helyezett PB palackba, akkor az tud nagyot pukkanni, tudod, az égés oxidáció, nyomás alatt könnyebben reagálnak az egymás seggébe kényszerített atomok. Nem emlékszem, hogy milyen arány, milyen nyomás, mi kell az öngyulladáshoz (hőmérséklet, ütés, semmi?), ez egyszerűen az a terület, ahol megelégszem ennyivel, hogy ha nem tudom garantálni a levegőmentes átfejtést, akkor nem játszogatok vele parasztba'.
jún. 28. 17:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Ennek a megértéséhez meg kell tanulnod az atmoszferikus gázégetés alapjait:


Ha az égőrózsába tiszta gáz lenne vezetve, akkor lobogó sárga és kormozó lánggal égne.


Ennek elkerülésére előkeverik a gázt annyi levegővel, hogy az égés első fázisa megtörténjen, aminek a reakcióideje sokkal rövidebb. Ennek a fázisnak a lángfrontja megül az égőfejen, világoskék lángnyelveket képezve. A maradék, csaknem színtelen láng már az égőfej felett veszi be a többi levegőt. Ez a lángfront már sokkal terjedelmesebb és diffúzabb a jóval hosszabb reakcióidő miatt.


Ha viszont sztöchiometrikus előkeverést használnánk, akkor nagyon instabilan égne a láng.

jún. 28. 17:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
51%

Nyugodtan át lehet fejteni a PB-t az egyik palackból a másikba - de ezt nem kompresszorral kell csinálni, mint a robbantós kínai videókban, hanem az egyik palack felmelegítésével és a folyékony fázis átcsurgatásával.


Ennek a módszernek nemcsak az az óriási előnye, hogy egy teljesen felesleges és drága kompresszor nem nyom falsot a töltött palackba - hanem az is, hogy a rendszernyomás miatt még csak elvileg se juthat levegő oda, ahova az nem való!

jún. 28. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
30%
Van átfejtő tömlőd?
jún. 28. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Nincs ellentmondás. :) A konyhai gáztűzhely és ezek a kemping gáz főzők is úgy működnek, hogy bemegy a gáz és valahol a folyamat végénél levegőt kever hozzá az optimális égés miatt. És amúgy nézd meg a többi típust és a lyukak mindegyiken rajta lesznek. Ha valamelyiken nem látnád, akkor csak trükkösen oldották meg, de valahol beszívja a levegőt és ideális keveréket csinál és az ég a végén. Vagyis nem úgy működnek, mint egy tábortűz (kapcsolatos példaként), ahol a levegőt nyilván csak a légtér közvetlenül biztosítja.

Itt van pár másik típus és ott a lyuk ahol a levegő be tud menni.

[link]

[link]

[link]

[link]

[link]

... nyilván stb ...


És a működésről sematikus rajzok, amin láthatod a levegő beáramlási nyílását.

[link]

Itt írja, hogy levegő bemenet.

[link]

( [link] )

Itt a videón 1:30-nál.

https://www.youtube.com/watch?v=UFmx8O_bKwI


Ha a palackba is kerülne levegő akkor nem tudom a fizikáját annyira, de biztosan lehet kockázata. Mindenesetre a lyukon valóban a levegőt szívja be és az okés. Egy ilyen házi töltését privát én sem javasolnám tölteni, csak szakember útmutatásával.

jún. 28. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 TappancsMancs ***** válasza:
0%
Amúgy szerintem - de csak szerintem - ha levegő menne a gázpalackba akkor is a túlnyomás miatt talán nem robbanna fel - de tényleg csak szerintem.
jún. 28. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 TappancsMancs ***** válasza:
30%

A magán töltés szerintem a "ne próbáld ki" kategória. 💀 Alapvetően, ha nincs oxigén égés és robbanás sincs. A világűrben egy fagyott gáz aszteroidát hiába hevítenél lánggal, csak elpárologna, de nem robbanna. A Youtubeon feltett valaki egy videót, amin benzines palackban olt el égő gyufát. De ott nincs elég oxigén és kialszik. A tálba öntött benzin viszont begyullad, mert fölötte ott a nyílt légtér. Itt van nézd meg, de ez is nyilván a "ne próbáld ki" kategória.


Gázpalacknál a kiáramlásha elég nagy, akkor - szerintem - nem tudna belobbanni a gáz. De mivel végig ott a gáz+oxigén mix a csőben ezért van rá lehetőség.


benzin + gyufa

https://www.youtube.com/watch?v=BTVHJuTYUqg

flakonok robbanásai

https://www.youtube.com/watch?v=IcLYWwkpzUk


És ha ezen akarsz spórolni akkor van a yutubon egy video ahol több fajtát is teszteltek és elég nagy különbségek vannak a teljesítményükben. Nem azonosak. Valami kétszer annyi ideig lehet a jobbakat használni. Másik spórolás, ha mindig fedéllel forralsz vizet és ételt, mert sokkal hamarabb felforr és az is spórolás. De szerintem nem akarnál felrobbanni. 😉

jún. 28. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!