Cisz es transz. Mi a kulonbseg koztuk?
Ha valaki meg tudna magyarazni(lehetoleg ne ugy mint a tankonyvekben,mert ott elolvastam es kb felet sem ertettem),kerem szepen tegye meg.
koszi elore is
Nagyon egyszerű dolog, ha egyszer megérted. Egy picit hosszan fogom leírni, de úgy, hogy megértsd. Menjünk vissza legelőször a két atom közti kötésekhez. Ebből van egy, kettő, s hármas kötés is. Ha két atom (pl. C-atomok között) egyszeres kötés van, akkor a kötés két végén található atomcsoport (pl. CH3) egyszerűen térben elfordulhat. Képzeld el úgy, mint a súlyzó végén található körlap alakú súlyokat. A rudat nem tudod elhajlítani, mert merev. Viszont a végén a súlyokat tetszésed szerint pörgetheted, a rúd két végén található súlyok (atomcsoportok) nem fognak egymáshoz képest változni.
Viszont egész más a helyzet, ha kettős kötéssel van dolgunk. Akkor képzeld el úgy, ahogy két rúd van átszúrva a két súlyon. Akkor már nem tudod forgatni!
Térjünk vissza kicsit a szereokémiához, de hagyjuk meg a súlyzó képét. Tegyük fel, hogy a súlyok képlete: =CHCl, ahol a = jelöli a rúdhoz kapcsolódást (ez az 1,2 diklór-etén, mivel az 1. és a 2. C-atomra is kapcsolódik 1-1 Cl-atom). Mivel kettős kötés van, az atomcsoportok (súlyok) nem tudnak a térben elfordulni, így rögzített állásban vannak.
Rajzoljuk le ennek a molekulaképét. DE! Ezt nem csak egyféleképp tudjuk megtenni, mivel ott fityegnek a klóratomok is.
1.:
2.:
Láthatod, hogy a Cl-atomok kétféleképp tudnak elhelyezkedni. Vagy azonos oldalon vannak, vagy egymásnak ellentétesen. Ha azonos oldalon vannak akkor cisz, ha ellentétesen, akkor transz izomernek nevezzük őket. Ennyi az egész.
Hogy ne érje szó a hát elejét, néhány megjegyzést kell tennem.
Az 1,2-diklór-etén sík alakú molekula, ezért nem kell a térbeli elhelyezkedéssel szórakozni.
Izoméria: olyan jelenség, amikor 2 (vagy több) molekula szerkezeti képlete (az egymáshoz kapcsolódás sorrendje) megegyezik, csak a térben való helyzetük eltérő.
A cisz izomert cisz-1,2-diklór-eténnek, a transzt pedig transz-1,2-diklór-eténnek hívjuk.
Még egy kis fejtágítás: a cisz-izomert sokszor jelöljük Z-vel (zusammen), míg a transzt E-vel (entgegen).
Remélem tudtam segíteni :)
Ha egyszerűen kell megmagyarázni, akkor a cis- az innenső
(ideeső)pl.oldal a trans- pedig a túlsó, túloldalit jelent.
Cisz: azonos, közelebbi oldal,
transz: túlsó oldal, valamin át, keresztül.
Azért mondom ezt így, mert a fogalom még sejtbiológiában is előjön: Golgi sejtszervecske cisz és transz oldala, transzmembrán fehérjék, stb...
Meg valaki megmagyarazna h ebben az esetben miert van igy?
H3C CH3 H3C Cl
C=C C=C
H Cl H CH3
transz cisz
Nekem pont forditva tunne logikusnak.
Ugyan az eredeti kérdés nem erre vonatkozott, de a cisz és transznak van egy másik jelentése is (ami pont a fenti definícióból ered), a cisznemű és a transznemű.
Röviden minden ember, aki nem transz, az cisz (vagy cisznemű). Egészen pontosan cisznemű az, akinek a biológiai (vagyis születési) neme megegyezik a nemi identitásával (vagyis önazonosságával) és annak testi megjelenésével. Ha pedig cisznemű vagy, akkor bízhatsz benne, hogy az emberek helyesen ismerik fel a nemedet.
A kifejezésre amiatt van szükség, hogy megkülönböztessük a nemi identitás fogalmát a szexuális irányultságtól. Gyakori tévhit ugyanis, hogy valakinek a nemi identitásából kiindulva következtetni lehet a szexuális irányultságára - pedig ez a két fogalom nincs összefüggésben egymással. Egyszóval transzneműként valaki épp úgy lehet leszbikus, meleg, biszexuális, vagy heteroszexuális, mint ciszneműként.
Ha valakit érdekel, többet itt olvashattok a témáról: [link]
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!