Az erőművek generátorai milyen feszültséget állítanak elő?
Itt azt írja a paksi generátorok kapocsfeszültsége 15,75kV.
Ezt természetesen még fel illetve le transzformálják az általad említett okok miatt.
A nagy erőművi generátorok feszültsége a konstrukciós lehetőségekkel és anyagállandókkal adott. Egy paksi-kategóriás gépnek már kevés is az a 15,75 kV, de a tervezők kompromisszumokra kényszerültek, mert nagyobb feszültségnél szigetelésproblémák lépnének fel.
A vezetékek még alumíniumból sem lehetnek másfél centinél vastagabbak, mert az 50 Hz-es váltóáram már nem járná át a teljes keresztmetszetüket, ezért több párhuzamos vezetékkel kell vezetni a nagy áramokat. A mágneskör hornyaiban minden mélységben egyforma hosszan kell vezetni a vezetőszálakat, hogy ne csak a külső szálakban folyjon az áram. Rengeteg alaki problémát kellett megoldani ahhoz, hogy ilyen óriási nagy generátorokat lehessen építeni viszonylag olcsó anyagok és kézimunka felhasználásával.
Ahogy fentebb is írták.
Ipari üzemekben: 3 kV, 6 kV. Az egykori Csepel Művekben például 3 kV-os volt.
Erőművekben: 10 kV, 15,75 kV
Például Gyöngyösi erőmű 1-2. blokk: 100 MW, 10 kV, 3-4-5. blokk: 220 MW, 15,75 kV
A főiskolán még mintha emlegették volna, hogy a a legnagyobbak 18 kV-osak, de nem Magyarországon.
Van vagy volt a magyar hálózaton 20, 22, 23, 26, 40 és 44 MVA-es is - mármint Ganzból (40-es volt a kelenföldi GT). A Szemétégetőműben 31 MVA Skoda van vagy volt.
"nagyobb távolságra a távvezetékeken több tízezer volt utazik kis áramerősséggel "
Hát, ha több tízezer alatt tizenháromszor tízezret értünk, akkor igen. Ma már nagyon kevés erőmű lehet, ami jelent is valamit, és mégse legalább 132 kV-on táplál be a rendszerbe.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!