Hogyan működik a lakossági áramellátás?
A kif hálózaton 4 vezetékes rendszer van, a köf és annál nagyobb (hivatalosan naf mind ami 1000V+) ott 3 vezetékes rendszer van, nincs PEN vezető.
A transzformátor állomásokban a nagyobb fesz. oldal delta kapcsolású, az kif hálózat Budapesten többnyire földeltcsillag.
"A trafó primer és szekunder tekercse nem egy áramkör, nem folyik áram a kettő között, ENERGIA adódik át. Konkrétan a mágneses tér energiája"
Ettől még igaz az, amit írtam, hogy felfogható egyszerűen egy soros kis akadálynak. Nem akartam említeni a helyettesítő kapcsolási vázlat, reaktancia, közös feszültségalap, satöbbi fogalmakat, ha a kérdező azokban az ingoványokban még nem járt.
"Azt érzem, hogy a három fázis alapvetően kioltja egymást, de tudtommal akkor is kell valami kisebb nulla kábel ami kiegyenlíti a kisebb helyi zavarokat, aránytalanságokat."
ha van nullavezető, akkor az áram egy része arra folyik, ha nincs, akkor csak a három fázisvezetőn folyik áram, mindkét esetben az összeg nulla, mert különben valahol az áramkörben megjelent volna még egy energiaforrás, vagy még egy energianyelő.
11:32
Ezt el tudnád magyarázni konyhanyelven is?
Az a helyzet, hogy ez már az :D
A 3 fázisú transzformátorok működéséről sok irodalom található magyar nyelven is.
Az a lényeg tulajdonképpen, hogy a kisfesz. oldalon használjuk mi emberek kispolgárok az áramot, így ott védővezetős érintésvédelmet alkalmaznak amelynek megnevezése: TNC.
Ez megköveteli egy negyedik vezeték alkalmazását melyet PEN vezetőnek nevezünk. A háztartásokon belül már ugye 5 vezetékes hálózat a jellemző (már ahol van 3 fázis), ennek megnevezése: TNC-S, itt a PEN vezető szétágazik egy PE(védővezetővé) és egy N(nulla vezetővé).
Ugye KÖF hálózaton(ami NAF, mert 1000V+ a fesz.) pedig célszerű okokból delta kapcsolást alkalmaznak a trafó tekercsein és csak 3 vezeték megy a másik transzformátorig.
>A nulla akkor a földbe van bevezetve? Hol, a helyi tarszformátoroknal, vagy messzebb?
-A nulla sok helyen, a trafónál is és minden 10. villanyoszlopon továbbá (legalábbis nem túl régi bekötéseknél) a villanyóra előtt földelve van. Már Magyraországon. Az USA-ban pl. nagyfesz (12kV) megy az utcákon, lakásonként van trafó, ami 110-120V-ot állít elő. Ha nem földelik le, akkor csak a két drótot egyszerre megfogva ráz, de mai bekötéseknél leföldelik az egyiket.
Üzemi állapotban ugyanúgy működne leföldelés nélkül is, érintésvédelmi, villámvédelmi okokból van leföldelve.
Bocs, az kimaradt, hogy ez a PEN vezető a kisfeszültségű oldal csillagpontja kivezetve.
Ezt a csillagpontot közvetlenül is le lehet földelni, de zárlatkorlátozás céljából ellenállást is alkalmaznak olykor(hosszú földelés). Ez még lényeges lehet.
Bár, ha rákerestél az általam kiemelt megnevezésekre, akkor már valószínűleg rájöttél.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!