Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A fémújrahasznosítás során...

A fémújrahasznosítás során hogyan különítik el a vasat a többi összetevőtől (réz, nikkel, króm)?

Figyelt kérdés
2023. máj. 23. 13:44
 1/9 A kérdező kommentje:
Amik bele vannak ötvözve.
2023. máj. 23. 13:44
 2/9 anonim ***** válasza:
27%

Szerintem felolvasztják az ötvözetet és az olvadékból fajsúly szerint kiválnak különböző rétegekben. Azt sem tartom kizártnak, hogy a felolvasztott ötvözetet centrifugázzák és így válnak ki az ötvözők. De ezek csak tippek, nem vagyok benne biztos, hogy valóban így történik!

Én így próbálnám meg első körben.

2023. máj. 23. 13:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
48%
Eltérő az olvadáspont, illetve a sűrűség.
2023. máj. 23. 13:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Vas esetén általában úgy oldják meg, hogy az olvadékból mintát vesznek, és a laboreredmények alapján kiegészítik valamilyen szabványos ötvözetre.


Réznél elektrolitikus tisztítással mindent leválasztanak ami nem réz. A galvániszapot utána külön fel lehet dolgozni egyéb értékes anyagok kinyerése céljából.


Rengeteg szeparációs módszert használnak a fémiparban.

2023. máj. 23. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
Meg léteznek olyan kézikészülékek, amik pillanatszerűen meghatározzák az durva összerételt, ezalapjan eleve szortírozni tudják, hogy melyik sarzsba milyen ötvözeteket resznek. Ilyenek pl a röntgen fluoriméterek.
2023. máj. 23. 16:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Ilyen egy röntgen fluoriméter:

[link]

2023. máj. 23. 16:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%

1) Hagyományos kohászati technológiával a réz, és a nikkel nem távolítható el. ( Legalább is gazdaságosan nem. )

A króm, szilícium és az alumínium leég és a salakba kerül.

2) Karbonilos eljárás.

[link]


Fe + 5CO <=> Fe(CO)5

Ni + 4CO <=> Ni(CO)4


Forrás: Dr Pásztor Gedeon METALLURGIAI TECHNOLÓGIÁK SZÁMÍTÁSA ÉS TERVEZÉSE SZÁMÍTÓGÉPPEL Műszaki Könyvkiadó 1989


Ha ötvözetet dolgozunk föl, a réz tudtommal nem képez karbonilt, a reaktorban marad. A különböző fémek karboniljai desztillálással szétválaszthatók.

Pl.

Mo(CO)6 30 - 40 °C-on szublimál.

Fe(CO)5 Fp. = 102,6 °C.

Ni(CO)4 Fp. = 43,0 °C.

- Mid ez túl szép?

- Igen, mert a technológia itt a Földön nagyon veszélyes.

A fém-karbonilok nagyon tűzveszélyesek. A reaktor, vagy a nagynyomású vezeték sérülése esetén 70 bar nyomással süvít ki a szénmonoxid. Ha nem robban be, akkor is megöl mindenkit a környéken.

2023. máj. 24. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
81%

Eleve a fémhulladék udvarokban szelektálva veszik csak át, így 90-95% tisztasággal kerül tovább a feldolgozóhoz.

Az eleve keverten leadott fémeknek, Pl villanymotor.. csökkentett áron veszik át, és ott helyben 1-2 brazil" segédnek a feladata/munkája ott napi díjért az, hogy ezeket szétszedje ,és szétválassza a legalapvetőbb fémeket(CU,Fe,Al)

Én a a kémia részhez nem értek, de a kohókban még mindig olcsóbb alapanyag az visszahordott/újrahasznosított fém alapanyag felhasználása, mint a bányászattal előállított érc feldolgozása,mely ugyanúgy tartalmazhat különféle fémes/nemfémes szennyeződéseket.

2023. máj. 27. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

#7 (24.10:16) vagyok gépelési hibámat javítom.

- Mind ez túl szép?

Még annyit hozzáteszek: Karbonil képzéssel, és bontással vas, és nikkel feldolgozása megy üzemi szinten. Laboratóriumban V, Cr, Mn, Co, Mo, Tc, Ru, Rh, W, Re, Os, Ir raffinálását oldották meg.

-

#8 Válaszadó! Zöldet nyomtam, de pontosítanám a válaszodat. Kohón általában a nagyolvasztót értjük ( ang. blast furnace ), vasforgácson kívül más hulladék feldolgozására nem alkalmas. Darabos vashulladék beolvasztására más berendezések szolgálnak pl. Maers-Boelens kemence ( továbbfejlesztett Martin kemence ), ívfényes kemence, indukciós kemence, stb.

2023. máj. 29. 09:47
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!